Türkiye'nin "Kırmızı Kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde "İsrail'i tehdit olarak tanımladığı" iddialarına ilk tepki İsrail Turizm Bakanı Stas Mizeshnikov'dan geldi. Mizeshnikov, "İsrail vatandaşlarına Türkiye'ye gitmemeleri çağrısında" bulundu. Kanal 10 televizyonun haberine göre, İsrail yerel basının Türkiye'nin "İsrail'i tehdit olarak tanımladığı" iddialarının yer almasının ardından Mizeshnikov, haftalık olağan kabine toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Bu konu 1321 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
İsrail'den Türkiye'ye 'kırmızı kitap' tepkisi 1321 Reviews

Konuyu değerlendir: İsrail'den Türkiye'ye 'kırmızı kitap' tepkisi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1321 kez incelendi.

eVe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    34
    Konular
    315
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    572
    @eVe

Thumbs down İsrail'den Türkiye'ye 'kırmızı kitap' tepkisi

Türkiye'nin "Kırmızı Kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde "İsrail'i tehdit olarak tanımladığı" iddialarına ilk tepki İsrail Turizm Bakanı Stas Mizeshnikov'dan geldi. Mizeshnikov, "İsrail vatandaşlarına Türkiye'ye gitmemeleri çağrısında" bulundu.

Kanal 10 televizyonun haberine göre, İsrail yerel basının Türkiye'nin "İsrail'i tehdit olarak tanımladığı" iddialarının yer almasının ardından Mizeshnikov, haftalık olağan kabine toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Haberde Mizeshnikov'un, son kararı dikkate alarak, ülke vatandaşlarının ulusal itibarı korumalarını ve turizmde "Türkiye'yi tamamen boykot etmeleri" gerektiğini belirttiği öne sürüldü.

Misezhnikov'un, "Ankara'dan yapılan açıklamaların iki ülke arasındaki ilişkilerin dokusunu yaraladığını" belirttiği ve "Eğer Türkiye'ye ne kadar az gidersek, mesajımızı alma imkanı da o kadar artar" dediği bildirildi.

Bakan Misezhnikov'un, yine de Türkiye ile ilişkilerin stratejik olduğunun altını çizdiği, iki ülke halkları arasında savaş veya nefret olmadığını ifade ettiği aktarıldı. Mizeshnikov'un "Ama Türkiye Başbakanı söylemlerini devam ettirdiği sürece, İsraillilerin Türkiye'de yapacakları bir şey kalmaz" dediği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan öncesi dönemdeki stratejik düzeyine döneceği" umudunda olduğunu söylediği ifade edildi.

"YAKIN GELECEKTE UMUT YOK"

Öte yandan, İsrail İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai de konuyla ilgili olarak, "Son meydana gelen olaylardan dolayı çok üzgünüz. Yakın döneme kadar Türkiye ile ilişkilerimiz dostça idi. İlişkilerimizin gelişeceğine yönelik umudum tam, ama bu yakın gelecekte imkan dahilinde görünmüyor. Bu tür olaylar, savunma açısından, hiç kimseye güvenmememiz gerektiğini ispatlıyor. İran'la da 30 yıl önce iyi ilişkilere sahiptik, ama bakın bugün neredeyiz" dedi.

İsrail medyasında geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir haberde, Türkiye'de "Kırmızı Kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin Milli Güvenlik Kurulu'nda onaylanan yeni halinde İsrail'in "Türkiye'ye merkezi tehdit" gösterildiği öne sürülmüştü.

Haaretz gazetesinde, Channel 10 televizyonuna dayandırılarak verilen haberde, MGK'nın İsrail’i Türkiye’nin güvenliği için belli başlı bir tehdit olarak adlandırdığı iddia edilmişti. Gazete, bunun 1949’dan bu yana ilk kez görülen bir durum olduğunu ve İran ile Suriye’nin ise tehdit olmaktan çıkarıldığını belirtmişti.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İsrail'den Türkiye'ye 'kırmızı kitap' tepkisi

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: eVe

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1321

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    754
    @Vuslata Hasret

'Türkiye'yi tamamen boykot etmeliyiz
    Türkiye’nin "Kırmızı Kitap" olarak adlandırılan yeni "Milli Siyaset Belgesi"nde İsrail’in "tehdit" olarak tanımlanması, bu ülkede büyük tepki yarattı.

İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov, "Türkiye’ye tamamen boykot etmeliyiz" derken Haaretz gazetesi ise, Türkiye’nin ilk defa MGK tarafından "tehdit" olarak nitelendirildiğine, "Kırmızı Kitap"ın güvenlik kuvvetleri açısından "bağlayıcı" olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de tartışmalara yol açan "Kırmızı Kitap"ta İsrail’i "tehdit" olarak gösterilmesi, bu ülkede tepki ve öfke yarattı. Turizm Bakanı Stas Misezhnikov, İsrail’den Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamasını isterken "Turizm perspektifi açısından Türkiye’yi tamamen boykot etmeliyiz ve ulusal gururumuzu korumalıyız. Türkiye’ye gitmemek ulusal gururumuzu korumak demektir" ifadelerini kullandı.

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesi Ynet’e göre, Misezhnikov, Türkiye ile bağları "stratejik" bir ilişki olarak niteleyerek iki millet arasında "ne savaş nede nefret olduğu"nu belirtirken, "Ancak Türk Başbakanı, açıklamalarına devam ettiği sürece İsraillerin Türkiye’de pek yapacağı bir şey olmaz" şeklinde konuştu.

-"İLİŞKİLERİN YAKIN GELECEKTE İYİLEŞMESİ PEK OLASI DEĞİL"

Bu arada, İçişleri Bakanı Eli Yishai, Türkiye’deki gelişmelerin nedeniyle çok üzgün olduklarını belirterek Türkiye ile ilişkilerin yakın bir gelecekte iyileşmesinin pek olası görülmediğini de söyledi.

Eli Yishai, "Bu gelişmeler, savunma perspektifi açısından hiç kimseye güvenmeyen bir ülke olmamız gerektiğini kanıtlıyor" şeklinde konuştu.

-"İSRAİL İLK DEFA MGK TARAFINDAN TEHDİT OLARAK TANIMLANIYOR"

Bu arada, İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Türkiye’nin MGK’nınca benimseyen yeni "Kırmızı Kitap"ta İsrail’in politikalarının "Türkiye’nin çıkarlarına ve politikalarına tehdit" olarak nitelendirildiğine işaret ederek "Böylece, ilk defa İsrail, Türkiye’nin başlıca ulusal güvenlik kurumunca potansiyel bir tehdit olarak tanımlandı" diye yazdı.

"Belgeye göre, İsrail’in politikaları, istikrarsızlaştırıcı ve bölgesel bir silah yarışına yol açıyor, bu nedenle Türkiye’ye tehdit oluşturuyor" diyen Haaretz’e konuşan bir "Türk kaynağı" da "Bu sadece Başbakan veya bir politikacının yaptığı bir açıklama değil, bu güvenlik kuvvetleri için de bağlayıcıdır" uyarısını yaptı. Aynı kaynak şunları da söyledi: "Zaman zaman İran’a vurma gereğine ilişkin tehditler, İsrail’in (Filistinli) topraklarda ve özellikle Kudüs’teki politikaları, İsrail’in bir Lübnan saldırısı konusundaki kaygılar, hepsi, İsrail’in politikalarını, bölgede tehdit olarak, bunun sonucunda da Türkiye’ye de tehdit olarak tanımlamanın nedenlerinin bir kısmını oluşturuyor." Haaretz, MGK tarafından oylanan yeni belgede Suriye, Bulgaristan, Ermenistan ve Gürcistan’ın Türkiye için tehdit olarak gösterilmezken Yunanistan’ın Ege anlaşmazlığı nedeniyle tehdit olarak görülmeye devam ettiğini belirtti. Gazete, belgede "İran’dan ise, sadece Türkiye’nin, nükleer silahlardan arındırılmış Ortadoğu yönündeki çağrısı bağlamında söz ediliyor" diye yazdı.

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler