Kullanıcı Tag Listesi

GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE Bugün televizyon kanallarını tek tek gezerken, eski bir diziye rastladım bir kanalda, Kampüsistan. Koca diziyi baştan sona izledim ve bu filmi izlerken toplamda 1,5 saatimi harcadım. Üstünde düşünebileceğim, yorum yapabileceğim hiçbir şey olmadığı gibi beni güldüren ya da düşündüren veya hüzünlendiren hiçbir şey bulamadım. Filmin bir sahnesi üniversitenin tiyatro salonunda çekilmişti. Kameramanın orayı çektiğinden haberi olmadığı açık olan bir sözün ilk iki

Bu konu 833 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE 833 Reviews

  Konuyu değerlendir: GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 833 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE

  GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE


  Bugün televizyon kanallarını tek tek gezerken, eski bir diziye rastladım bir kanalda, Kampüsistan. Koca diziyi baştan sona izledim ve bu filmi izlerken toplamda 1,5 saatimi harcadım. Üstünde düşünebileceğim, yorum yapabileceğim hiçbir şey olmadığı gibi beni güldüren ya da düşündüren veya hüzünlendiren hiçbir şey bulamadım.

  Filmin bir sahnesi üniversitenin tiyatro salonunda çekilmişti. Kameramanın orayı çektiğinden haberi olmadığı açık olan bir sözün ilk iki kelimesini gördüm. Üniversiteli olmak… diye. Devamı ayrıcalıktır diye düşündüm ve tamamını okudum, ”Üniversiteli olmak ayrıcalıktır”! Düşündüm, üniversiteli olmak gerçekten bir ayrıcalık mıdır? Sonra, üniversitede geçen son altı yılımı anımsadım. Koca altı senem geçmişti üniversitede. Emin olun ki ayrıcalık olabileceğini bana hissettirebilecek çok da şey bulamadım.

  Kendimi düşünürken başkalarını da düşündüm tabii, yani diğer üniversite öğrencilerini. Gözlemlerimi bir bir hatırlamaya çalıştım. Restaurantda(lokanta) çalıştığım günlerde henüz sakalı bitmemiş gençlerin, son model arabalarla ve güzel görünümlü kızlarla gelip para harcamalarını düşündüm. Sonra aklıma bahar şenlikleri geldi. Biranın su gibi tüketildiği, iç içe binlerce insanın kendinden geçtiği, kulak zarlarının varlığına zarar versin diye çalınan yüksek sesli müzikler eşliğinde kendinden geçen gençler, sarılmalar, öpüşmeler ve dans diye çırılçıplak soyunmalar. Bide bunlar marifetmiş gibi bunları izleyip imrenenler yani üniversiteliler yani ayrıcalıklı insanlar.

  Yaptığım genelleme herkes tarafından gerçekçi bulunmayabilir, neden herkesi aynı kefeye koyuyorsun diyenler çıkabilir. Ama unutmayalım ki azınlıklar istisnadır ve istisnalar kaideleri bozmazlar. Zaten istisna öğrenciler güçlü olmayan öğrencilerdir(maddi ve sosyal çevre) , gelecekte de ülkeyi sosyal ya da siyasal olarak yönetemeyeceklerdir. Zaten işin en acı tarafı istisnalar ve öbürleri kesinlikle bu bahsettiklerimden yoksunlar. Bu gençlerin aileleri iki kategoride ele alınırsa eğer, elit tabaka ve ikinci sınıf insanlar. Maalesef elit(kültürün az olduğu, günümüz Türkiye’sinin eliti ne kadar olunuyorsa o kadar elit) ebeveynler, çocuklarına para zoruyla bir şeyleri verirken ikinci sınıf insanlar bunu yapmaktan da yoksunlar.

  Hemen hepsi tutturmuşlar üniversiteli olacaksınız diye. Türkiye’de dershaneler tam anlamıyla müşteri avında. Neden olmasınlar ki yaşadığımız ülke eğitimi bile parayla sattıktan sonra! Çünkü daha okulda hiç birşey öğrenemeyen binlerce, milyonlarca öğrenci var piyasa da. Eee bu piyasa neden ekonomi piyasası olmasın? Parayla dershanelere giden çocukların ailelerinin tek derdi çocuklarının üniversiteli olması. Bunu istiyormusun diye çocuğa soransa zaten yok. Sonuçta dershaneler günümüzün en büyük ticarethaneleri ve büyümeye de devam ediyorlar.

  Gençlik ve üniversite diye, iki kavramın birleştiği bu ortamda, hiçbir verim alınamıyor, dershane sahipleri para kazanıyor, üniversiteler boş beyinlerle doluyor ve üniversiteli olmak ayrıcalık oluyor. Türkiye’de bulunan hiçbir üniversitenin Dünyada ilk 500 üniversite arasına giremediğini düşünürsek insan olarak dünyanın neresinde olduğumuz konusunda azda olsa fikir sahibi olabiliriz.

  Biz ve gençliğimiz kazandığını düşünüp de, kaybedenlerdeniz!

  alinti


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 833


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş