İngiltere gizli servisinin tarihinde bir ilk. İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'in başkanı konuştu... İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'in başkanı Sir John Sawers, "işkenceyle hiçbir alakaları olmadığını ve en üst seviyede ahlak ve doğruluk içinde çalıştıklarını" söyledi. MI6 başkanı, örgütün faaliyetlerinin gizli kalmaya devam etmesi çağrısında da bulundu. Sir John, görev başındayken bu şekilde kamuya doğrudan açıklamada bulunan ilk MI6 yöneticisi. John Sawers, hem

Bu konu 576 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
001 konuştu! 576 Reviews

  Konuyu değerlendir: 001 konuştu!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 576 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni 001 konuştu!

  İngiltere gizli servisinin tarihinde bir ilk. İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'in başkanı konuştu...  İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'in başkanı Sir John Sawers, "işkenceyle hiçbir alakaları olmadığını ve en üst seviyede ahlak ve doğruluk içinde çalıştıklarını" söyledi. MI6 başkanı, örgütün faaliyetlerinin gizli kalmaya devam etmesi çağrısında da bulundu.

  Sir John, görev başındayken bu şekilde kamuya doğrudan açıklamada bulunan ilk MI6 yöneticisi.
  John Sawers, hem günümüzde kamunun beklentileri açısından, hem de yasal yönden hesap verilebilirliğin önem kazandığına işaret etti.

  Ama Sawers, MI6 gibi örgütlerin gizlilik altında çalışmasının kirli işler çeviriyor diye algılanmasına karşı çıktığının altını çizdi ve ülkenin güvenliği açısından başında bulunduğu örgütün kilit rol oynadığını söyledi.

  Peki neden şimdi?

  ''Benim bugün yaptığım gibi, bazen kamuya yüzlerini gösterseler de, gizli örgütlerin gizli kalması gerekir'' diyen MI6 başkanı John Sawers, ''Eğer operasyonlarımız ve çalışma yöntemlerimiz kamuya açıklanacak olsa, bir işe yaramazlardı'' diye konuştu.

  Ajanların risk alarak çalıştığını aktaran Sawers, gizli kalacağından emin olmazlarsa, hiç kimsenin bildiği sırları yetkililerle paylaşmayacağını söyledi.

  Dost ülkelerin gizli servislerinin de İngiltere ile paylaştıkları bilginin -sadece bazı durumlarda değil- devamlı ve her zaman gizli kalacağından emin olmak istediklerini belirten John Sawers, başında bulunduğu gizli servisi İngiltere'nin 'gizli cephesi' diye niteledi.

  John Sawers, nükleer silahların yaygınlaşmasının engellenmesinde MI6'in oynadığı role dikkat çekerek, konvansiyonel diplomasinin tek başına yeterli olmadığı ve MI6'in katkısının gerektiği durumlar olduğunu kaydetti.

  Sawers, MI6'in kaynaklarının üçte birden çoğunun uluslararası terörle mücadeleye aktarıldığını vurguladı ve "terörist hücrelerinin içine girmenin MI6'in işlerinden biri olduğunu" kaydetti.

  Terör zanlılarının ifadelerinin alınması gibi durumlarda, İngiltere gizli servisinin ''işkenceye çok yakınlaştığı'' şeklinde suçlandığını söyleyen John Sawers, bu iddiayı şu sözlerle reddetti:
  ''İşkence, hangi koşullar altında, ne olursa olsun, yasadışı ve nefret uyandırıcı bir eylemdir. MI6'in işkence ile hiçbir alakası yoktur. Eğer MI6'in herhangi bir faaliyetinin işkenceye yol açacağını biliyor ya da bu olasılıktan şüphe duyuyorsak, hem İngiltere yasaları, hem de uluslararası hukuk gereğince, bu faaliyetten vazgeçeriz. Bunu aynen uyguluyoruz. Aldığımız bu karar bir terör eylemine yol açsa da, işkenceye karşı duruyoruz. Bazıları bu uygulamayı sorgulayabilir. Fakat biz doğru olanı yaptığımıza inanıyoruz.''

  Sir John Sawers, İngiltere gizli servisinin çalışma sisteminin ve izlediği politikanın son derece sağlam kurallara ve ahlaki değerlere dayandığını savunuyor.

  Ancak MI6 başkanının yaptığı konuşmanın, terörle mücadele operasyonlarında, örgütü işkenceye bulaşmakla suçlayan çevreleri tatmin edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

  bbc


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 001 konuştu!

        Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 576

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş