İlaç raporlarının elektronik ortamda gönderilmesi 30 Ekim'de başlıyor. İlaç raporlarının elektronik ortamda gönderilmesi uygulaması 30 Ekim'de başlıyor. Sistem 1 Ekim'de uygulamaya girmiş ancak yaşanan teknik sıkıntılar nedeniyle ertelenmişti. TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, uygulamanın hastanın eczane ile doktor arasındaki gelgitlerine son vereceğini söyledi. Özel, "Sistemi özünde destekliyoruz ancak aynı anda tüm Türkiye'de değil, bir ilde pilot olarak denendikten sonra başlatılmalı."

Bu konu 605 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
E-Rapor Uygulaması 30 Ekim'de Başlıyor 605 Reviews

  Konuyu değerlendir: E-Rapor Uygulaması 30 Ekim'de Başlıyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 605 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart E-Rapor Uygulaması 30 Ekim'de Başlıyor

  İlaç raporlarının elektronik ortamda gönderilmesi 30 Ekim'de başlıyor.

  İlaç raporlarının elektronik ortamda gönderilmesi uygulaması 30 Ekim'de başlıyor. Sistem 1 Ekim'de uygulamaya girmiş ancak yaşanan teknik sıkıntılar nedeniyle ertelenmişti. TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, uygulamanın hastanın eczane ile doktor arasındaki gelgitlerine son vereceğini söyledi. Özel, "Sistemi özünde destekliyoruz ancak aynı anda tüm Türkiye'de değil, bir ilde pilot olarak denendikten sonra başlatılmalı." dedi.

  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan imzasıyla yayınlanan genelgede, E-Rapor uygulamasının 30 Ekim'den itibaren başlayacağı hatırlatıldı. Genelgede, vatandaşların mağduriyetine sebep verilmemesi için illerdeki resmi ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi istendi. Ayrıca MEDULA sistemi üzerinden gerekli testlerin yapılması ve uygulamada yaşanan sorun -görüş ve önerilerin medulayeniversiyon@sgk.gov.tr adresine bildirilmesi istendi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Ecz. Özgür Özel, e-rapor uygulamasını temelde desteklediklerini söyledi. Uygulamanın eczanelerdeki kırtasiyeciliği ve fazladan bürokrasiyi ortadan kaldıracağını kaydeden Özel, "Ayrıca, raporun üzerindeki fiziki eksikliklerden dolayı, örneğin etken maddenin miligramının yanlış yazılması gibi meselelerle, hastayı eczane ile doktor arasında gelgit yaptıran sıkıntıyı ortadan kaldıracak. Rapor daha çıkarılırken, raporun kuralları belli olacak. Hekim, bilgisayar başında adım adım bu raporu çıkartacak. Uygulamaya soktuğu anda da herhangi bir evrak üretimine ihtiyaç olmaksızın, MEDULA sistemi üzerinden eczacılar bu raporları görebilecek." diye konuştu.

  Uygulamanın daha önce 1 Ekim'de başladığını ancak ertelenmek zorunda kaldığını hatırlatan Özel, "Biz bu uygulamayı özünde destekliyoruz. Ancak yaşanabilecek aksaklıklara karşı daha önce bir ilde pilot olarak denendikten sora tüm Türkiye'de uygulanması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

  SGK, 1 EKİM'DE BAŞLAYAN UYGULAMAYI TEKNİK NEDENLERLE ERTELENMİŞTİ

  SGK, E-Rapor uygulamasını 1 Ekim tarihinde hayata geçirmiş, anacak yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle 30 Ekim'e ertelemişti. SGK'dan yapılan açıklamada; 1 Ekim tarihinden itibaren ilaç raporlarının MEDULA sistemini kullanan 2. ve 3. basamak sağlık hizmeti sunucuları tarafından elektronik ortamda gönderilmesinin zorunlu hale getirildiği hatırlatılarak, "Ancak teknik nedenlerden dolayı ilaç raporlarının MEDULA sistemi üzerinden gönderilmesi zorunluluğu 30.10.2010 tarihine kadar ertelenmiştir." denilmişti.

  Haberaktuel


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: E-Rapor Uygulaması 30 Ekim'de Başlıyor

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 605

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş