İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi, 10-12 saniyede 75 kilometrelik hıza ulaşabilen, Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsünü yaptı. İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yüzde 100 elektrikli minibüs projesinin, Türkiye'nin elektrikli araç alanında, gerek bilimsel gerek endüstriyel olarak önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğu belirtildi. Açıklamada, toplu taşımacılıkta temiz çevre ve alternatif enerji gereksinimini karşılayan elektrikli minibüsün,

Bu konu 895 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Türkiye'nin İlk Elektrikli Minibüsü 895 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türkiye'nin İlk Elektrikli Minibüsü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 895 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Türkiye'nin İlk Elektrikli Minibüsü

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi, 10-12 saniyede 75 kilometrelik hıza ulaşabilen, Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsünü yaptı.

  İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yüzde 100 elektrikli minibüs projesinin, Türkiye'nin elektrikli araç alanında, gerek bilimsel gerek endüstriyel olarak önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğu belirtildi.

  Açıklamada, toplu taşımacılıkta temiz çevre ve alternatif enerji gereksinimini karşılayan elektrikli minibüsün, 50 kilovat saatlik bataryalarla tam yüklüyken 150 kilometre/saat hıza erişebildiği ifade edildi.

  Minibüsün, 10-12 saniyede, saatte 75 kilometre hıza ulaşabilecek kadar seri ve hızlı bir araç olduğu belirtilen açıklamada, aracın 20 kişilik yolcu taşıma kapasitesinin olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, minibüste kullanılan bataryaların 3 bin devir dolum ömrü olup, dolum süresinin şarj aleti ile 3-4 saat sürdüğü ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi:

  ''Dolu batarya ile en fazla 120 kilometre mesafe alabilen minibüsün bu mesafede elektrik tüketim maliyeti ise 18-19 TL olarak değişiyor. Bu değerlere göre, elektrikli minibüsün dizel bir minibüs ile karşılaştırıldığında, enerji maliyeti 3'te birden daha aza geliyor.

  Minibüs üzerine 150 kilovat 650 Nm'lik su soğutmalı yüzde 96 verime sahip elektrik motoru kullanılmakta ve motordan alınan güç doğrudan diferansiyele aktarılmaktadır. Böylelikte mekanik vites kavramını ortadan kaldırarak yazılım kontrollü vites kullanılmaktadır.''

  Elektrikli minibüsüsün tanıtımı için yarın bir basın toplantısı düzenlenecek.

  A.A


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türkiye'nin İlk Elektrikli Minibüsü

        Kategori: Motorlu Araçlar

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 895

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsü basına tanıtıldı.

  İTÜ'de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin, minibüsün 50 kilovat saatlik bataryalarla tam yüklü haldeyken minimum 120 kilometre yol gidebilecek ve saatte maksimum 150 kilometre hıza erişecek şekilde tasarlandığını söyledi.

  Minibüste kullanılan bataryaların 3000 devir dolum ömrü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, 120 kilometrelik mesafede elektrik tüketim maliyetinin 18-19 TL olduğunu belirtti.

  ''Elektrikli minibüsün enerji maliyeti, dizel bir minibüsten üçte birden daha az'' diyen Şahin, şunları kaydetti:

  ''Ülkelerin toplumsal refaha ulaşması için ekonomik güç kazanması, bilim ve teknolojiyi transfer etmek yerine, üniversiteler aracılığıyla teknoloji üretmesi ve sanayinin kullanımına sunması ile mümkündür. Üniversite-sanayi işbirliğini Türkiye'de ilk kez başlatan üniversitelerden olan İTÜ, özellikle son iki yılda girişimciliği ve inovasyonu temel alan çok önemli yatırımlar yaptı. Bu projelerden biri de Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve sanayi desteği ile yaptığımız elektrikli minibüs projesidir. Bu yıl üniversitemizin bütçesi yüzde 29 rekor bir artış sağladı. Devletimiz ve yatırımcımız bu yaptıklarımızın karşılığını vermeye başladı. İki yıl içinde üniversitemizin Ar-Ge yatırımı ise toplam 200 milyon doları bulmaktadır.''

  -SERİ ÜRETİM İÇİN YATIRIMCI BEKLENTİSİ-

  Prof. Dr. Şahin, elektrikli minibüsün bir aydan bu yana Maslak'taki yerleşke içinde kullanıldığını ifade etti.

  Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadıklarını bildiren Şahin, ''Minibüsün seri üretim çalışmaları bir yıl içinde tamamlanacak'' dedi.

  Bunun için yatırımcıların olması gerektiğini belirten Şahin, üniversitenin tek başına seri üretime geçemeyeceğini söyedi.

  Şahin, ''Daha önce yaptığımız LPG-dizel faktör motorun seri üretimine Temmuz ayında başlandı. Bunun gibi diğer yatırımcılar da bu projeye sponsor olabilir ve bu işe soyunabilirler'' dedi.

  -MALİYETİ 100 BİN DOLAR-

  İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Proje Danışmanı Prof. Dr. Ata Mugan da minibüsün gövdesinin boş halde motorsuz olarak Karsan A.Ş. tarafından verildiğini belirterek, üzerindeki bütün elektronik aksamın maliyetinin 100 bin dolar civarında olduğunu kaydetti.

  Araç prototip olduğundan her şeyin tek tek alındığını, bu nedenle yüksek bir maliyeti olduğunu ifade eden Mugan, seri üretim olduğunda ve yurt dışından alınan parçaların yurt içinde üretilmeye başlanmasıyla maliyetin düşeceğini söyledi.

  Şu ana kadar yerleşkede ulaştıkları maksimum hızın 75 kilometre olduğunu, 11 saniyede saatte 75 kilometre hıza ulaşabildiklerini anlatan Prof. Dr. Mugan, elektrikli minibüsün performansının çok iyi olduğunu belirtti.

  İhtiyaç duydukları tek şeyin şarj istasyonu olduğunu ifade eden Mugan, ''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yıl sonuna kadar 1000 adet şarj istasyonu kurulması yönünde bir anlaşması var. Bu anlaşma çerçevesinde şarj istasyonları kurulduğu takdirde şarj problem olmayacak. Evinizin otoparkında veya belli merkezlerde kredi kartınızla aracınızı şarj edebileceksiniz'' dedi.

  Amaçlarının, mümkün olduğunca yerli parçaları kullanılarak son teknoloji ürünü bu sistemlerin Türkiye'de üretiminin gerçekleştirilmesi olduğunu bildiren Mugan, şöyle konuştu:

  ''Bu projenin tasarım, imalat ve test çalışmalarının tamamı İTÜ'de öğrenim gören öğrenciler tarafından İTÜ Maslak Kampüsünde gerçekleştirildi. Sıfır emisyon ve akıllı sürüş konularında Türkiye'de gerekli altyapıyı oluşturmak amacıyla kullanılan elemanların Türkiye'de sanayiciler tarafından üretilmesi için bazı sanayi kuruluşları ve araştırma kurumları ile işbirlikleri yapmaktayız.''

  Toplantıda elektrikli minibüs hakkında bilgi verilmesinden sonra Rektör Prof. Dr. Şahin ile Prof. Dr. Mugan, araca binerek yerleşke içinde içinde tur attı.
  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 3. #3
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.204
  Beğendikleri
  2.665
  Beğenileri
  3.498
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart

  Emeklerine saglık abisim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş