Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünce yapılan sondaj çalışmaları sonucunda, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi. Isıtıldığında petrol ve doğalgaz üretilebilen söz konusu kayalardan 2,6 milyar varil ile 8,3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği

Bu konu 717 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
600 milyar dolarlık petrol umudu 717 Reviews

  Konuyu değerlendir: 600 milyar dolarlık petrol umudu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 717 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni 600 milyar dolarlık petrol umudu

  Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi.  Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünce yapılan sondaj çalışmaları sonucunda, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi. Isıtıldığında petrol ve doğalgaz üretilebilen söz konusu kayalardan 2,6 milyar varil ile 8,3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği hesaplanıyor.

  Bölgedeki petrolün potansiyel değerinin 218 milyar dolar ile 687 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor.

  MTA'nın Doğal Kaynaklar ve Ekonomi Bülteni'nden derlediği bilgilere göre, enerji krizi dönemlerinde doğal ham petrolün yerine geçebilecek alternatif enerji kaynaklarından birisi de petrollü şeyllerden üretilen şeyl petrolü. Dünyada yakın zamanda yaşanması muhtemel petrol krizi nedeniyle şeyl petrollerinin, hidrojen ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte köprü olacağı belirtiliyor. Dünyanın en büyük petrollü şeyl yatakları ABD'de (Wyoming) bulunuyor. Tüm dünya rezervinin 3'te 2'sine sahip ABD'de, 1 ton petrollü şeyl kayasından 60 litre petrol elde edilebileceği ifade ediliyor.

  Türkiye'de MTA'nın kurulmasıyla 1935 yılında başlayan petrollü şeyl araştırmaları kapsamında Beypazarı (Ankara), Seyitömer (Kütahya), Hatıldağ, Himmetoğlu, Mengen (Bolu), Ulukışla (Niğde), Bahçecik (Kocaeli), Burhaniye (Balıkesir), Beydili (Ankara), Dodurga (Çorum), Çeltek (Amasya) sahalarında bugüne kadar 1,64 milyar ton petrollü şeyl rezervi belirlendi.

  MTA son olarak Orta Anadolu Endüstriyel Hammadde Arama Projesi çerçevesinde Ereğli-Bor havzasında 2006 yılında başlattığı çalışmaların meyvelerini almaya başladı. Proje kapsamında yürütülen uzaktan algılama, jeolojik ve jeofizik etüt çalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda havzada araştırma amaçlı açılan toplam 15 adet sondajdan 10 tanesinde sıvı petrol izleri ve petrollü şeyller tespit edildi.

  İlk olarak 2007 yılında Niğde-Bor-Badak Köyü kuzeyinde açılan 1168 metre derinliğindeki araştırma kuyusunda, 1035-1168 metreleri arasında sıvı petrol bulgusuna rastlandı. 2008 yılında Konya-Ereğli-Yeniköy ve Acıkuyu köyü çevresinde açılan sekiz kuyuda da sıvı petrol ve petrollü şeyl bulundu. Söz konusu havzada açılan diğer sondajlarda da ortalama 40 metre kalınlığında petrol türeten kayalar tespit edildi.

  Kayalar petrol üretiyor

  Ereğli-Bor havzasında gerçekleştirilen sondajlardan elde edilen veriler doğrultusunda petrollü şeyllerin petrol türettiği de gözlendi. Yapılan analizler sonucunda bölgede 8 milyar ton petrollü şeyl potansiyel kaynak rezervi tespit belirlendi. Petrol türeten kayaların ne kadar verimli olduğu ile ilgili çalışmalara başlanırken Ereğli-Bor havzasının ABD-Wyoming havzasına çok benzer özellikler taşıdığı belirlendi.

  Yapılan hesaplamalara göre, söz konusu bölgeden 2 milyar 645 milyon 499 bin 318 ile 8 milyar 334 milyon 643 bin 713 varil arasında petrol elde edilebilecek. Bunun parasal değeri ise 218 milyar 121 milyon 419 bin dolar ile 687 milyar 191 milyon 374 bin dolar arasında değişiyor.

  Uzmanlar, Ereğli-Bor havzasındaki bu yeni bulguların netleştirilmesi ile petrollü şeyl rezervinin ve üretilebilir şeyl petrolü miktarının tam olarak belirlenmesinin, ülke için acil araştırılması gereken bir konu olduğunu belirtiyor.

  Bu arada, önceki yıllarda 40 dolar/varili bulan şeyl petrolünün üretim maliyetinin bugün, 20-25 dolar/varil seviyesine kadar düştüğü, petrol fiyatları yükseldikçe şeyl petrolünün öneminin de arttığı kaydediliyor.

  Acil olarak çalışmalar başlamalı

  Bugün dünyada petrollü şeyller üzerinde şeyl petrolü üreten bir çok ülke bulunuyor. Bu arada, MTA'nın Doğal Kaynaklar ve Ekonomi Bülteni'nde söz konusu rezerve ilişkin şu önerilerde bulunuldu:

  ''Ülkemizin petrol ve doğalgaz ihtiyacının büyük bir bölümü ithalat yapılarak karşılanmakta, bunun için önemli miktarda döviz harcanmaktadır. Petrol ve doğalgaz arama ve üretim çalışmalarının hızla devam ettiği ülkemizde petrol ve doğalgaz krizi henüz çözülmüş değildir. Ereğli-Bor havzasındaki petrollü şeyllerin kimyasal, mineralojik-petrografik ve teknolojik özellikleri ile beraber, şeyl petrolü doğalgaz verimliliğinin ve şeyl petrolü-doğalgaz üretilebilecek seviyelerin belirlenmesi gerekmektedir.

  Havzada, MTA-TPAO ortak çalışma projesi oluşturarak, MTA Genel Müdürlüğü arazide jeolojik etüt ve sondaj programını yürütürken, TPAO da laboratuvar analizlerini gerçekleştirebilir. Petrollü şeyllerden yerinde retortlama yöntemi ile şeyl petrolü üretmek için ön araştırma niteliğindeki çalışmaların bütünü MTA-TPAO imkanları ile yürütülebilir.
  Havzadaki petrollü şeyler arasında bulunan çözünebilir kimyasal tuzların (halit, globerit, tenardit) çözelti madenciliği ile üretilmesi sonucu yeraltında oluşacak boşluklarda petrollü şeyller yerinde ısıtılarak petrol üretimi çok daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleşebilecektir. Madencilik faaliyeti olmadan gerçekleştirilecek olan işlemlerde çevre kirliliği de problem oluşturmayacaktır.

  Bu sebeplerle, Ereğli-Bor havzasında ülkemizdeki özel ya da kamu kuruluşlarının sıvı petrol araştırma ve petrollü şeyl kayaçlarından yerinde retortlama yöntemiyle şeyl petrolü üretmek amacıyla ön araştırma projeleri oluşturarak çalışmalara acil olarak başlaması önerilmektedir.''

  Şeyl nedir?

  Şeyl, dünyanın birçok noktasında bulunan, ısıtıldığında yapay petrol ve gaz üretilebilen organik malzeme yönünden zengin tortulu kayalar. Şeyllerin kalitesi, tonda litre olarak çıkarılan petrol miktarıyla hesaplanıyor. Petrol miktarı şeyllerde ton başına; ortalama 38 litre. Şeyl'in doğal gaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı, fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni teknikler geliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı.

  Türkiye'nin petrollü şeyl rezervi, Ereğli-Bor havzasının keşfedilmesiyle birlikte 1,64 milyar tondan 9,64 milyar tona ulaştı.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: 600 milyar dolarlık petrol umudu

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 717


 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni

  Petrolde Karadeniz’den sonra bir umut da İç Anadolu’da doğdu. ABD’nin Wyoming havzasıyla aynı özelliği taşıyan Niğde-Bor havzası ve Konya-Ereğli’de 8 milyar ton ‘petrollü şeyl’ rezervine rastlandı

  ABD’nin Wyoming havzasıyla aynı özellikleri taşıyan Niğde-Bor havzası ve Konya-Ereğli’de 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi. Isıtıldığında petrol ve doğal gaz üretilebilen söz konusu kayalardan 2.6 milyar varil ile 8.3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği hesaplanıyor. Buna göre, bölgedeki petrolün potansiyel değerinin 218 milyar dolar ile 687 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor. Alınan bilgiye göre Orta Anadolu Endüstriyel Hammadde Arama Projesi çerçevesinde Ereğli-Bor havzasında 2006 yılında çalışma başlatan MTA meyvelerini almaya başladı. Proje kapsamında yürütülen etüt çalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda havzada araştırma amaçlı açılan toplam 15 adet sondajdan 10 tanesinde sıvı petrol izleri ve petrollü şeyller tespit edildi.  REZERV 9.6 MİLYAR TONA ULAŞTI

  Petrol türeten kayaların ne kadar verimli olduğu ile ilgili çalışmalara başlanırken Ereğli-Bor havzasının ABD-Wyoming havzasına çok benzer özellikler taşıdığı belirlendi. Dünyanın en büyük petrollü şeyl yatakları Wyoming’de bulunuyor. Türkiye’de 1935 yılında başlayan petrollü şeyl araştırmaları kapsamında Beypazarı (Ankara), Seyitömer (Kütahya), Hatıldağ, Himmetoğlu, Mengen (Bolu), Ulukışla (Niğde), Bahçecik (Kocaeli), Burhaniye (Balıkesir), Beydili (Ankara), Dodurga (Çorum), Çeltek (Amasya) sahalarında bugüne kadar 1.64 milyar ton petrollü şeyl rezervi belirlendi. Son keşifle birlikte şeyl rezervi 1.64 milyar tondan 9.64 milyar tona ulaştı. • AA  Sürmene’de sondaj başlıyor

  Karadeniz’de 2003 yılından bu yana sürdürülen petrol arama çalışmalarına, önümüzdeki günlerde Sürmene açıklarında açılacak kuyularla devam edilecek. TPAO, Hopa ve Zonguldak’ın ardından bu kez de Trabzon’un Sürmene ilçesi açıklarında 15 gün içerisinde sondaj çalışmalarına başlayacak.  Petrolün üretildiği ana kaya: ŞEYL

  Şeyl, ısıtıldığında yapay petrol ve gaz üretilebilen organik malzeme yönünden zengin tortulu kaya. Petrolün üretildiği ana kaya vazifesi görüyor. Kayada petrol türediği zaman (milyonlarca yılı alıyor), onun yüzde 10 kadarlık kısmı ana kayadan atılıyor ve yeraltında emiliyor. Emildiği yerin üstünde geçirimsiz bir madde varsa, bu petrol ve doğal gaz yeraltındaki süngerimsi yapılarda toplanıyor. Petrol zengini ülkelerin şu anda elde ettiği petrol ve doğal gaz bu yüzde 10’luk kısım. Geri kalan yüzde 90 ise o ana kayanın içinde kalıyor. Şeyl’in petrol ve doğal gaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı. Fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni teknikler geliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı. Şeyllerin kalitesi, tonda litre olarak çıkarılan petrol miktarıyla hesaplanıyor. Petrol miktarı şeyllerde ton başına; ortalama 38 litre.  İngilizler Malatya’da altın buldu

  İngiliz Stratex International şirketi Malatya Hasançelebi’deki aramalarda yeni altın mineralizasyonu bulunduğunu açıkladı. Şirket buradaki ilk altın üretiminin 2011 sonu veya 2012 başında gerçekleştirilebileceğini belirtti.  Teksaslı petrolcü de şeyl aramak için geldi

  Shell, Exxon Mobil gibi dünyanın birçok büyük şirketleri Türkiye de dahil şeyl konusunda ciddi araştırma ve çalışmalar yapıyorlar. TPAO ise geçtiğimiz aylarda şeyl gaz üretimi konusunda uzman ABD’li firma Trans Atlantic ile bir anlaşma imzaladı. Trans Atlantic’in sahibi N. Malone Mitchell’in servetini şeyl sahalarından elde ettiği biliniyor. “Petrol ve doğalgaz sahaları bulmak hoşuma gidiyor” diyen Mitchell bugüne kadar Türkiye’deki petrol ve doğalgaz aramaları için 150 milyon dolar harcadı. Malone Mitchell Güneydoğu’da arama yapmak için 30 ayrı ruhsat aldı.  Dünyanın en büyük şeyl rezervi ABD’de


  Ülke (Milyar Ton)

  ABD 213.00

  Avustralya 67.00

  Ürdün 60.00

  İsrail 15.36

  Fas 12.30

  Türkiye 9.64

  Brezilya 9.60

  Ukrayna 8.80

  Estonya 1.50

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş