JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı! 26-10-2010 / 16:37 Emekli Albay Arif Doğan mahkemeye verdiği ifadesinde JİTEM'i dönemin Jandarma Genel Komutanı'nın emriyle kurduğunu anlattı. İşte o orgeneral... ...''Ergenekon'' davası sanığı emekli albay Arif Doğan'ın faili meçhul cinayetlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadesi, aralarında eski Kayseri Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de yargılandığı 7 sanıklı dava dosyasına konuldu. Emekli albay Doğan, 3 sayfadan

Bu konu 698 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı 698 Reviews

  Konuyu değerlendir: JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 698 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı

  JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı!

  26-10-2010 / 16:37
  Emekli Albay Arif Doğan mahkemeye verdiği ifadesinde JİTEM'i dönemin Jandarma Genel Komutanı'nın emriyle kurduğunu anlattı. İşte o orgeneral...

  ...''Ergenekon'' davası sanığı emekli albay Arif Doğan'ın faili meçhul cinayetlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadesi, aralarında eski Kayseri Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de yargılandığı 7 sanıklı dava dosyasına konuldu.
  Emekli albay Doğan, 3 sayfadan oluşan ifadesinde, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde İstihbarat Şube Müdürü olarak çalıştığı dönemde, Türkiye genelinde görev yapmak üzere komutanlık talimatıyla Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ağı kurduğunu belirtti.
  Söz konusu hususun ''genel komutanlığın emri, İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının onayıyla'' gerçekleştirildiğini kaydeden Doğan, şunları ifade etti:

  EMRİ VEREN BİGALI

  ''Gerek jandarma gerek polis mıntıkasında, bakan emriyle istihbarat çalışmaları yapıyorduk. İstihbaratlar sonucu elde edilen bilgi ve belgeler jandarma ve polis yetkililerine teslim edilerek operasyonel faaliyetler onlar tarafından gerçekleştirilirdi. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının yapılanması iller bazında istihbarat tim komutanlığı şeklindeydi. JİTEM de operatif istihbarat birimiydi. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının istihbarat toplayarak ilgili mercilere bildirmesi sonucu yapılacak operasyonel faaliyetlerdeki gecikme ve bir kısım sıkıntılar dolayısıyla ortaya çıkan ihtiyaç nedeniyle Jandarma Genel Komutanlığı emriyle Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı bünyesinde ikinci bir emre kadar JİTEM 'Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Grup Komutanlığı' adı altında deneme amaçlı bir kadro oluşturuldu. JİTEM'in kurucusu benim ve bu yapının oluşturulması emrini veren hatırladığım kadarıyla Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Burhanettin Bigalı idi. JİTEM'in görev alanı Olağanüstü Hal Bölge Valiliği sınırları içerisinde kalıyordu. 1990 yılı sonrasında JİTEM adı altında yürütülen olaylar ve faaliyetler hakkında herhangi bir bilgim yoktur.''

  Kendisinde geçici hafıza kaybı bulunduğunu kaydeden Doğan, 1990 yılında söz konusu görevi Albay Veli Küçük'e devrettiğini, OHAL sınırları içerisinde kalan JİTEM ile ilgili yetkilerini ise kimseye devretmediğini ifade etti.

  BİR ASKERİN 100 BİN DOLAR KARŞILIĞINDA IRAK'A TESLİM EDİLDİĞİ İDDİASI-

  Diyarbakır'daki özel yetkili savcı tarafından hazırlanan ve emekli albay Arif Doğan'a sorulan sorular arasında, avukat Tahir Elçi'nin geçen yıl Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusunda yer alan, ''21 yıl önce Antalya'da askeri birliğinden alınan Mehmet Kılıç'ın 100 bin dolar karşılığında Irak devletine teslim edilmesi'' iddiaları da yer aldı.
  Doğan, ifadesinde, söz konusu iddiaların doğru olmadığını, bu olayla ilişkisi bulunmadığını belirtti.

  Mehmet Kılıç'ın sonradan ''Meho Gevdan'' olduğunu öğrendiğini kaydeden Doğan, ''Bu şahıs Saddam'ın baskılarından kaçarak gelen şahıslardandır. Bir aşiret reisiydi. Bu olayı sonradan duydum. İbrahim Babat'ın kod ismi 'Meti' idi, kendisi Suriyeliydi. Şaban Bayram da astsubaydı. Bunlar Silopi bölgesinde görevliydiler. Benim kurduğum JİTEM'in personeli değildiler. Bunlar Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının görevlileridir. Ben 'Saddam'a teslim edildi' diye bir şey duymadım. Para karşılığında Irak istihbaratına teslim edildiğini duydum'' dedi.

  Avukat Elçi, suç duyurusu dilekçesinde, 12 yıl boyunca Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Zaho Bölge Peşmerge Komutanı olarak görev yapan Mehmet Kılıç'ın, Saddam Hüseyin yönetiminin, Kürtlere karşı kimyasal silah kullanması üzerine ailesiyle Türkiye'ye kaçarak Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine yerleştiğini kaydetmişti.

  Hakkında idam kararı bulunan ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan Kılıç'ın 1989 yılının ocak ayında vatani görevini yapmak üzere Antalya 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına teslim olduğunu belirten Elçi, suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti:
  ''Kılıç, burada vatani görevini yapmakta iken o dönem Diyarbakır ve Silopi JİTEM komutanları olan şüpheli Arif Doğan ve halen hayatta olmayan Ahmet Cem Ersever'in talimatıyla JİTEM üyesi jandarma astsubayı Şaban Bayram ve Tokat-Niksarlı Erol adlı er tarafından Antalya'daki birliğinden alınmak istenmiş, adı geçenler tarafından alınıp götürülmek üzere birlikteki komutanları tarafından çarşı iznine çıkarılmış, birlik nizamiye kapısından alınmış, elleri arkadan bağlanarak Silopi'ye getirilmiş ve burada JİTEM komutanları tarafından 100 bin dolar karşılığı Irak devlet yetkililerine teslim edilmiştir.''

  YEŞİL'İ TANIYORUM

  Emekli albay Arif Doğan, ifadesinde, ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım'ı tanıdığını belirterek, şunları kaydetti:

  'Kendisi mükemmel bir istihbaratçıdır. İcraatları hakkında bilgim yoktur. Kendisi Bingöl-Tunceli ve Muş bölgelerinde görev yapmıştır. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığına bağlı bir elemandı. Maaşlı bir ajandı. Kendisinin iki sene çalıştığını biliyorum. En son 1994 yılında Niğde Jandarma Alay Komutanı olduğum dönemde bana uğradı. Bir görevden döndüğünü söyledi. Hangi görevden döndüğü konusunu konuşmadık. Yemek yedik. Bu süreçten sonra da kendisiyle görüşmemiz olmadı. Mahmut Yıldırım'ın vatanperver biri olduğunu bilirim.''

  ''MUSA ANTER'İ KİMLERİN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ BİLMİYORUM''-
  Faili meçhul cinayetler konusunda bilgisi olmadığını ifade eden Doğan, yazar Musa Anter'in öldürüldüğünü sonradan duyduğunu, kendisini tanıdığını belirtti.

  Musa Anter'in Kürt milliyetçisi olduğunu kaydeden Doğan, onun kimler tarafından öldürüldüğünü bilmediğini ancak kişisel kanaatinin bu işi terör örgütü PKK'nın yaptığı yönünde olduğunu ileri sürdü.

  Faili meçhul cinayetlerle isminin anılmasından ciddi rahatsızlık duyduğunu belirten Doğan, ifadesinin son bölümünde şunları belirtti:

  ''Görev yaptığım sırada toplu çatışmalar haricinde hiçbir kimseye tetik çekmedim, kimseye bu konuda emir vermedim, tetik çektirmedim. Benim hakkımda asılsız iddialarda bulunan şahısların benden daha üst görevli olmasını beklerdim. Mevcut durum karşısında beni yargılayanın Türkiye Cumhuriyeti yargı mekanizmaları olduğuna inanmıyorum. Beni asıl yargılayan PKK'dır. Mahkeme ve savcılık birimlerine asılsız iddialarla gelmektedirler. JİTEM'i ben kurdum. Geçici emirle denenmek üzere kurulmuş bir ünite, yapıdır. Kadrolu bir yapısı yoktur.''

  BURHANETTİN BİGALI KİMDİR

  Burhanettin Bigalı, 1927 yılında doğdu. Harp Okulu mezunudur. 1947 yılında Asteğmen olarak katıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik kademelerinde görev yaptıktan sonra 1972'de Tuğgeneral rütbesine yükselmiştir. 1972-1976 yılları arasında Tuğgeneral, 1976-1980 yılları arasında Tümgeneral olarak görev yapmıştır. 1980 yılında Korgeneralliğe terfi etmiş, 7 Eylül 1981-14 Ağustos 1986 tarihleri arasında Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yapmış, 1986 yılında Orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı'na, 1988 yılında Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmış, 1990 yılında emekli olmuştur


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: JİTEM’i kuran Orgeneral'i açıkladı

        Kategori: Gazete,Dergi,İnternetten Alıntılar

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 698


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş