Bartın Emniyet Müdürlüğü araç plakasının boyası silinmiş sürücüleri uyardı. Karayolu Trafik Yönetmeliği'nin 56. Maddesi'nde "Resmi olmayan araçlara takılacak plakalarda, zemin beyaz, harf ve rakamlar siyah" şeklinde belirtiliyor. Harf ve rakamları silinmiş veya tam olarak okunamaz halde olarak ve uygun olmayan tescil plaka ile araç kullanan sürücülere, Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. maddesine göre 62 lira para cezası ile cezalandırılacak. Tescil plakaları uygun hale getirilene kadar araç

Bu konu 1808 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Engelli Plaka İşaretini Silenlere ceza 1808 Reviews

Konuyu değerlendir: Engelli Plaka İşaretini Silenlere ceza

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1808 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Engelli Plaka İşaretini Silenlere ceza

Bartın Emniyet Müdürlüğü araç plakasının boyası silinmiş sürücüleri uyardı.

Karayolu Trafik Yönetmeliği'nin 56. Maddesi'nde "Resmi olmayan araçlara takılacak plakalarda, zemin beyaz, harf ve rakamlar siyah" şeklinde belirtiliyor. Harf ve rakamları silinmiş veya tam olarak okunamaz halde olarak ve uygun olmayan tescil plaka ile araç kullanan sürücülere, Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. maddesine göre 62 lira para cezası ile cezalandırılacak. Tescil plakaları uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilecek.

Bartın Emniyet Müdürlüğü'nün sürücülere yönelik uyarısı şöyle: "Tescil plaka renkleri sivil plakalarda zemin beyaz harf ve rakamlar siyah, plaka dış kenarları 1 santimetre kalınlığında siyah renkli kabartma şeklindedir. TR rumuzu, mavi zemin üzerinde harfler beyazdır. Bedensel özürlülere ait araçlarda mavi zemin üzerine beyaz renkli tekerlekli sandalye şeklinde olduğu halde; araç sahipleri, plaka dış kenarlarını düzeltip beyaza boyadıkları, özellikle TR rumuz kısmının, kırmızı zemin üzerinde beyaz harflerle yapıştırma yaptıkları, bedensel özürlüye ait araç olduğunu gösteren kısmının da zaman zaman beyaza boyadıkları tespit edilmiştir. Bu tür değişikliklerin ilgili kanun maddesi ile ceza-i işleme tabi olduğu bilinmelidir."

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı tarafından, tescil plaka boyaları silinmiş veya uygun durumda olmayan araç sürücülerinin ceza-i işleme uğramamaları ve bu konuda mağdur olmamaları için ücretsiz olarak yeniden boyama işlemi yapılacağını bildiren Bartın Emniyet Müdürlüğü açıklamasında "Tüm yol kullanıcılarının trafik güvenliği içinde seyretmeleri, meydana gelen olaylarda; tescil plakalarının tereddüde mahal bırakmayacak şekilde doğru okunabilmesi, en kısa zamanda tespit edilerek çözümlenmesine yardımcı olunması ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için verilen bu hizmetten yararlanmaları için ölçü, renk ve şekle uygun tescil plakalarının kullanılması gerekmektedir." denildi.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Engelli Plaka İşaretini Silenlere ceza

Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1808

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler