Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları.. Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları, engeli birey adına araç alıp kullanabiliyor. Karadeniz Engelliler Federasyonu (KEF) Basın Sözcüsü Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, özür derecesi % 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları engeli birey adına araç alıp kullanabileceklerini belirterek, "Bu kişiler de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu

Bu konu 1431 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
ÖTV ve MTV’den Kimler Muaf ? 1431 Reviews

  Konuyu değerlendir: ÖTV ve MTV’den Kimler Muaf ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1431 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart ÖTV ve MTV’den Kimler Muaf ?

  Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları..

  Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları, engeli birey adına araç alıp kullanabiliyor. Karadeniz Engelliler Federasyonu (KEF) Basın Sözcüsü Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, özür derecesi % 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları engeli birey adına araç alıp kullanabileceklerini belirterek, "Bu kişiler de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaftırlar ve engellilerin araç içinde bulunma zorunluluğu yoktur” dedi.

  Aynı zamanda engelli bireylerin de sıfır kilometre araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaf olduklarını vurgulayan Yazıcı, “H sınıfı sürücü belgesi olan fiziksel engelliler, alacakları heyet raporu ile herhangi özür derecesi gerekmeden ÖTV-MTV' den yararlanarak yurt içinde 1600 CC geçmemek kaydıyla indirimli binek tipi otomobil alabilirler ve böylece yaklaşık % 35 indirimli araç sahibi olabilirler. Fiziksel engelliler için herhangi bir özür derecesi gerekmemekte olup sadece H sınıfı sürücü belgesi olması yeterlidir. Ancak fiziksel engellilerin haricindeki engel gurupları bu haktan yararlanamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

  Bunun için mutlaka heyet raporunda “Özel Tertibatlı Araç Kullanması Uygundur” ibaresi olması gerektiğine dikkat çeken Yazıcı, “Ayrıca engelliler yurt dışından 3 yaşından büyük olmayan araçları hiç bir gümrük vergisi ödemeden getirebilirler. Yurt dışından getirilen araçlarda da 1600 CC motor hacmi sınırlaması bulunmaktadır. Özür derecesi % 90 ve yukarısında olan bedensel engelliler, 2500 cc ye kadar araçları (minibüsleri) 3 yaşına kadar özel tertibatı olması kaydıyla getirebilirler” şeklinde konuştu.

  haberexen


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: ÖTV ve MTV’den Kimler Muaf ?

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1431


 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Gelir İdaresi Başkanlığı, sakatlık derecesi yüzde 90'ın üzerinde olan özürlülerin başka bir şart aranmaksızın, altında olanların da H sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla araç alırken ÖTV istisnasından yararlanacağını bildirdi.

  Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulanması Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanmasına ilişkin ÖTV Sirküleri'' ile uygulamaya açıklık getirildiği belirtildi.

  Buna göre, ÖTV istisnası için hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması gerekecek.

  Sakatlık derecesi yüzde 90'ın altında olanların bu şekilde hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) ve tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçlarda istisna uygulanmayacak.

  Sirküler uyarınca otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol ayağında veya sol bacağında sakatlığı olanlar için otomatik vites, hareket ettirici özel tertibat olarak sayılacak.

  Bu çerçevede, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan ''H'' sınıfı sürücü belgesine haiz malul ve engelliler, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç alımında istisnadan yararlanabilecek. Sağ ayağında veya sağ bacağında sakatlığı olanlar da, gaz veya fren pedalında sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmak suretiyle otomatik vitesli araç alımında istisnadan faydalanabilecek.

  -5 YILLIK SÜRE-

  Bu arada, ÖTV istisnası uygulanan araçların istisnadan yararlananlar dışındaki 3. şahıslar tarafından (bağış, hibe veya satış şeklinde) edinimi halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından ÖTV beyan edilmesi gerekecek. İstisnadan yararlanılarak alınmış olan araç 5 yıl geçmeden satılırsa, bu satış için ÖTV ödense dahi 5 yıllık süre içinde ikinci bir araç için istisna söz konusu olamayacak.

  İstisnadan yararlanılarak satın alınan aracın iktisabından itibaren 5 yıl geçtikten sonra bir başka araç için de ÖTV istisnası uygulanabilecek. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılması zorunluluğu bulunmayacak.

  İstisnadan yararlanarak satın aldığı aracı 5766 sayılı Kanunun 19/c maddesinin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2008 tarihinden önce veya sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu hurdaya çıkaran malul ve engelliler, bu aracı iktisabından itibaren 5 yıl geçmemiş olsa dahi, söz konusu tarihten sonra yeni bir aracı satın alırken ÖTV istisnasından yararlanabilecek.

  AA

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş