Dünyada ve Türkiye’deki engelli sayısı ortalama hayat süresi arttığı için yaşa bağlı olarak sürekli yükselmektedir. Her 100 kişiden 12’sinin engelli olduğu bilim adamları tarafından ifade edilmektedir. “Sosyal Devlet” ilkesinin anayasal hak olarak güvence altına alınmasının bir yansıması olarak bu kişiler pozitif ayrımcılığa tabi tutulmaktadır. Örneğin; engelli kişiler daha erken emekli olabilmekte, devlet, belirli hallerde çalışamayanlara parasal yardım yapmakta, tedavilerini

Bu konu 1076 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Engelli Annesinin Erken Emekliliği 1076 Reviews

  Konuyu değerlendir: Engelli Annesinin Erken Emekliliği

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1076 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Engelli Annesinin Erken Emekliliği

  Dünyada ve Türkiye’deki engelli sayısı ortalama hayat süresi arttığı için yaşa bağlı olarak sürekli yükselmektedir. Her 100 kişiden 12’sinin engelli olduğu bilim adamları tarafından ifade edilmektedir. “Sosyal Devlet” ilkesinin anayasal hak olarak güvence altına alınmasının bir yansıması olarak bu kişiler pozitif ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.

  Örneğin; engelli kişiler daha erken emekli olabilmekte, devlet, belirli hallerde çalışamayanlara parasal yardım yapmakta, tedavilerini üstlenmektedir. Pozitif ayırımcılığa tabi tutularak desteklenecek gruba “Reform Kanunu” olarak bilinen 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren engelli malul çocuğu bulunan annelerde dahil edilmiş, bunlara erken emekli olma hakkı tanınmıştır.

  Söz konusu durum Kanunun 28’inci maddesi ile düzenlenmiştir. Buna göre;

  “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanlara 1 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmekte ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilmektedir.”

  HERKESİ KAPSIYOR!

  Yasal düzenleme ile Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışan ve aynı zamanda malul çocuğu bulunan kadınlar daha az süre prim ödeyerek daha erken emekli olabilmektedir. Kanundaki hükme göre malul çocuğu bulunan kadın, ister 4/1-a’lı Sigortalı olarak hizmet akdi ile çalışsın, ister 4/1-b’li olarak bağımsız çalışsın (Bağ-Kur), isterse 4/1-c’li olarak devlet memuru olarak çalışsın erken emekli olma hakkına sahip olabilecektir.

  Bu haktan 4/1-b sigortalısı olarak İsteğe Bağlı Sigorta primi ödeyen annelerde yararlanabilecektir.

  Özetlemek gerekirse; 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı çalışması olan ve aynı zamanda engelli malul çocuğu bulunan annelerin ödedikleri her 360 gün prim dörtte bir fazlası ile 450 gün gibi değerlendirilecektir. Bu haktan yararlanabilmek için öncelikle malul çocuğu bulunan annelerimizin emeklilik başvurusundan önce SGK’ya tescillerinin yapılması gerekmektedir.

  BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

  Çocuğunun, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda malul olduğunun tespitini isteyen kadın sigortalılar, en son çalışmalarının geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuracaklar, malul çocukların sevk işlemleri bu müdürlük tarafından yetkili sağlık birimine yapılacaktır. Ancak devlet memuru olarak çalışan anneler, sevk işlemi için çalıştıkları Kurum aracılığıyla başvuru yapacaktır.

  Sigorta prim gün sayısına ilave edilecek süre malul çocuğun ölmesi, maluliyet halinin ortadan kalkması, kadın boşanmış ise velayetin babaya kendisine verilmemesi, malul çocuğun 828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanması halinde kesilecektir.

  Örneğin; 1 Ocak 2007 tarihinde malul olduğu tespit edilen ve bu süreden bu yana çalışan kadın sigortalının malul çocuğu, 01.01.2012 tarihinde vefat ederse, anne Kuruma emeklilik müracaatı yapmadan önce müracaat etmek şartıyla Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden çocuğun vefat ettiği 01.01.2012 tarihine kadar primi ödenen süreler için prim ödeme gün sayısı dörtte bir arttırılacak. Bu süre aynı zamanda emeklilik yaşından düşülecektir.

  Kadın sigortalının hizmetine ilave edilecek ve emeklilik yaşından düşülecek süre, çocuğun malul olma halinin devam ettiği sürede geçen çalışmalarına göre belirlendiğinden dolayı, ileride çocuğun maluliyet halinin kalkabileceği dikkate alınarak çalışmaları ya da İsteğe Bağlı sigortalılığı nedeniyle prim ödemesi olan annelerin, Kuruma maluliyet tespiti için hemen başvurmaları yararlarına olacaktır. Sağlık birimi tarafından çocuğun malul olduğuna karar verilir ve kontrol muayenesine tabi tutulur ise kontrol muayene süresi geçirilmemesi gerekmektedir.
  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Engelli Annesinin Erken Emekliliği

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 1076


 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Sosyal güvenlik reformu ile engelli çocuğu olup çalışan annelere, erken emeklilik avantajları getirildi. İşte ayrıntılar...

  Resul Kurt/ Star

  Özürlü çocuğu olup çalışan annelerden erken emeklilik soruları geliyor. Özürlü çocuğu olup çalışan anneler, diğer annelerden farklı zorluklar yaşıyor. Hem ailelerinin geçimine katkıda bulunmak ve hem de çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek zorundalar.

  İşte sosyal güvenlik reformu ile özürlü çocuğu olup çalışan annelere, bazı erken emeklilik avantajları getirildi. Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecek.

  Erken emeklilik hakkından faydalanmak isteyen ve çocuğunun, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda malul olduğunun tespitine ilişkin rapor almaları gerekmektedir.

  Bu nedenle kadın sigortalıların, rapor alabilmek için en son çalışmalarının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Başvurulan yer, çocukları hakem hastaneler denilen sağlık kurulu bulunan hastanelere sevk edeceklerdir.

  Daha önceden bu şekilde özürlü çocuğunun, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda malul olduğunun tespitine ilişkin rapor olan anneler ise bu raporlarıyla SGK'ya müracaat edecekler. Prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek ve emeklilik yaş hadlerinden indirilecek süre, (1 Ekim 2008 gününden sonra olmak önşartıyla) başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasında geçen veya bu süre içinde çocuğun yaşadığı süreye göre tespit edilecektir.

  Ancak 1 Ekim 2008 öncesindeki hizmetler için herhangi bir avantaj söz konusu olmayacak, sadece 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmalarda bu haktan yararlanılacaktır.

  Okurlarımızın Küçük Bedrettin yorumları

  Küçük Bedrettin'in dramını yazdığım "Mendilimde Gül Oya" isimli yazımdan sonra çok sayıda okurdan mesajlar aldım. Bu duyarlığa gazetem star adına teşekkür ederim. İşte yorumlar:

  Av. Fadıl Demirhan Seçilmiş: Sevgili Resul Ağabey, ağabey demem hürmeten. Yoksa benden genç olduğunu bilmekteyim. Her içli olayda yağacak yağmur bulutlarına dönen gözlerimi bir kez daha bu yazınla vurdun. Bedrettinler çok, Bedrettinler garip, Bedrettinler yoksul. Çare bulacaklar ise suskun. Üç beş gün haberlerde yazılır söylenir. Sonra geçer tüm yaralarımız gibi. Ümid ederim son olur. Başka Bedrettinler, Mehmetler, Aliler, Hüseyinler darp edilip bırakılmaz soğuk kış gecelerinde Haliç'te. Ümit ederim Dicle'nin kenarında kurt kapan koyunun hesabını verecek ceddimizin torunları bunlardan mesuliyet duyar. Yazın kapalı gözleri, gönülleri açar da bir fayda olur. Yüreğine, elinize sağlık.

  Burhanettin Arslan: Resul bey, bu yazınız beni de çok duygulandırdı. Toplumun yarayan kanasını dile getiriyorsunuz. Bizlere neler oluyor? Nasıl bir ülke oluyoruz? Saygılar tükendi, yüzler gülmez oldu. Herkes bildiğini okuyor.

  • İlhan Azaklı: Resul bey, ellerinize yüreğinize sağlık. Duygularımıza tercüman olduğunuz için.

  • Hilal Şen Alpkaya: Yüreğinize sağlık inanın hepimiz aynı duyguları paylaşıyoruz peki millet olarak bu kadar çok çocuk yaparak hiç mi suçumuz yok! Lütfen bakabileceğimiz kadar çocuk yapılsın. Buna da değinin, bu yönde de bir şeyler yazılmalı. Çünkü bakamayacağına bakacak kimse yok, sosyal devlet yok...

  • Ata İlk: Yazınızı okudum, bu olaya etkilenmemek elde değil. Yıllardır çocuk istismarcılığının önüne geçilmedi. Bir çok kurumun programları var ama, bunların çoğu faaliyetleri kağıt üzerinde. Siz sosyal sorumluluk ile ve aynı zaman da akademik yaklaşımla çocukların korunmasına ve çocuk işçiliğine kısacana aileler tarafından küçük bedenlere büyük yükler yüklenmemesi için kamu kuruluşlarını göreve çağırdınız. Bu sorumlu davranışınızdan dolayı sizi kutlarım.

  aktifhaber

 3. #3
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Soru: 1954 doğumlu, ilk defa 1973’te başladığı ve 17.09.2008’den beri aralıksız devam ettiği SSK sigortalılığında halen 2 bin 303 SSK günü, bakıma muhtaç 1980 doğumlu ve engelli çocuğu bulunan annem nasıl emekli olabilir? M.A.

  Cevap: Anneniz sigortalılık başlangıcı itibariyle 50 yaşında 3 bin 600 günle emekli olma hakkına sahip bulunuyor. 50 yaş tamam olduğuna göre bin 337 gün gerekiyor. Fakat bakıma muhtaç çocuğu bulunan anneniz bu durumu sağlık kurul raporu ile belgelerse 24.03.2012’ye kadar ara vermeden (Fiilen 984 gün daha) çalışmak veya isteğe bağlı ödemek suretiyle o tarihte emekli olabilir.


  Soru: 12.10.1964 doğ. 08.04.1991’den itibaren 4 yıl 2 ay 12 gün ve 22.04.1999’dan bu yana sürekli Bağ-Kur sigortalısıyım. Askerliğimi de borçlanırsam hangi tarihte emekli olabilirim? M.Y.

  Cevap: 01.10.1999’da 55 yaşı doldurmanıza kalan süre 10 yıldan çok olduğu için askerliğinizi borçlansanız bile 15 yılla Bağ-Kur’dan emekliliğiniz 58 yaşını doldurduğunuzda (12.10.2022’de) mümkün olabilir. Bağ-Kur kaydınızı yöntemince kapatır ve en az bin 260 gün SSK’lı olarak çalışırsanız 52 yaşını doldurarak 12.10.2016’da emekli olabilirsiniz.

  ŞEVKET TEZEL

  sosyalsigortaemeklilik

 4. #4
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Engelli çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan anneler bakım sigortasıyla emekli olacak.


  BAŞBAKANLIK Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, evinde özürlüye bakanlara ‘bakım sigortası’ sağlanacağını ve primlerin devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Böylece, özürlü çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan yüz binlerce anne emekli olabilecek. Türkiye’de 8.5 milyon özürlünün yaşadığına dikkat çeken Güven, bu konuda teknik çalışmaların başlatıldığını ve ilgili kurumlarla irtibata geçileceğini ifade etti. Son dönemde özürlü bakımı alanında önemli adımlar atıldığını söyleyen Güven, ‘27 bin özürlü öğrenciyi ücretsiz olarak evden okula-okuldan eve taşıyoruz. Bu, aileler için büyük bir külfet ve maddi yük getiriyordu’ dedi.

  106 BİN ÖZÜRLÜYE ÖDEME

  2008 Ekim ayında 106 bin 458 özürlüye evde bakım ücreti ödendiğini hatırlatan Güven, son 6 ayda bu rakamın 130 bine çıkarıldığını açıkladı. Evde özürlüye bakan kişiye net asgari ücret tutarında ödeme yapılıyor. 2 çocuğu da özürlü olan aileye ise 2 asgari ücret tutarı ödeme yapılıyor. Türkiye’de neredeyse her 3 evden birinde özürlülerin yaşadığı sorunların önemli gündem maddelerinin başında geldiğine dikkat çeken Güven ‘Özürlülerin sorunları toplumsal nitelikli sorunlardır. Özürlülerin içinde olmadığı çözüm süreçleri, istenilen neticeyi vermez’ dedi.

  malatyaguncel

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş