Arabalar: Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması Engellilere ÖTV indirimi başlıklı yazımıza gelen yorumlarda yurt dışından, gümrük vergisi ödemeden araba alınıp alınamayağı sorulmuştu. Yine soru cevap şeklinde açıklamaya çalışacağız. %60 engelli raporum var, yurt dışından gümrük vergisi ödemeden araba alabilir miyim? Evet, alabilirsiniz. Ancak alacağınız otomobilin 1600 cc silindir motorlu olması ve özel tertibatlı olması gerekmektedir. Özel tertibatı bulunmayan

Bu konu 1079 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması 1079 Reviews

  Konuyu değerlendir: Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1079 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması

  Arabalar: Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması
  Engellilere ÖTV indirimi başlıklı yazımıza gelen yorumlarda yurt dışından, gümrük vergisi ödemeden araba alınıp alınamayağı sorulmuştu.
  Yine soru cevap şeklinde açıklamaya çalışacağız.
  %60 engelli raporum var, yurt dışından gümrük vergisi ödemeden araba alabilir miyim?

  Evet, alabilirsiniz. Ancak alacağınız otomobilin 1600 cc silindir motorlu olması ve özel tertibatlı olması gerekmektedir.
  Özel tertibatı bulunmayan arabayı gümrüksüz alabilir miyiz?

  Eğer otomobili özürlünün kendisi kullanacak ise, özel tertibatlı olması şartı vardır. Özel tertibatsız bir araba için gümrük vergisi alınacaktır.
  %90 özürlü raporu olan biri hangi arabaları alabilir?

  %90 özürü olan (yani bakıma muhtaç) bir kişi için yurtdışından getirtilecek araba en fazla 2500 cc olabilir. Ayrıca bu aracın engellinin rahatça binip taşınabilmesi için düzenlenmiş olması gerekmektedir. Engelli kişinin binip inebilmesi, taşınabilmesi için donatılmamış bir araba için gümrük vergisinden muaf değildir.
  Gaziler için getirtilen araçlarda özel tertibat bulunmazsa gümrük vergisi ödenir mi?

  Hayır, kanun "3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren ve sol bacak engeli olan gazilerde özel tertibat aranmaz." demektedir.
  Otomatik şanzımanlı (vitesli) araçlar gümrük vergisine tabi midir?

  Evet, otomatik vitesli araçlar özel tertibatlı sayılmamaktadır. Gaziler, otomatik vitesli araç ithal ettiklerinde gümrük vergisi ödemezler.
  Gümrük vergisi muafiyeti yedek parça ve aksesuarları da kapsar mı?

  Özel olarak engelli araçları için getirilen yedek parça ve aksesuarlar, tamir ve bakım araçları için gümrük vergisi alınmaz.
  Hangi kurumlara müracaat etmek gerekmektedir?

  Hareket ettirici özel tertibatlı araç Türkiye'ye getirilmeden önce engelli kişi veya vekili Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüne başvurmalıdır
  Hangi belgeler istenmektedir?

  * Heyet raporu (Raporda ilgilinin sakatlığı ve kullanacağı aracın özelliğinin belirtilmesi gerekmektedir. Yurtdışından alınan raporlar dış temsilciliklere onaylatılmalı, ayrıca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 41. maddesine uygunluğu belgelenmelidir)
  * H sınıfı sürücü belgesinin aslı ve sureti
  * Yurt dışında yaşayan özürlüler için; Yurda kesin döndüğünü gösteren Konsoloslukça onaylı belge ile yurda kesin dönüşünden önce satın alınan taşıtın mülkiyetinin kendisine ait olduğunu gösterir mülkiyet belgesi.
  * Türkiye’de ikamet eden malül ve sakata bağış yapılması halinde; taşıtın bağışlayana ait olduğunu gösterir mülkiyet belgesi ile noter veya Konsoloslukça düzenlenmiş bağış belgesi,
  * Taşıtın bir bedel karşılığı;
  * Tüzel kişiden alınması halinde, ithal edilmek istenilen taşıtın cins, marka ve özellikleri ile fiyatını gösteren proforma fatura ve ithal sırasında fatura aslı,
  * Gerçek kişiden alınması halinde, taraflar arasında düzenlenen satış sözleşmesi.
  * Nüfus cüzdan örneği,
  * İthal edilecek aracın başkasının kullanımına vermeyeceğine dair taahhütname.
  * İkametgah belgesi.

  Gümrüksüz aldığım arabayı bir başka engelliye devredebilir miyim, satabilir miyim?

  Yanlış bir bilgi vermek istemediğimiz için kanunu buraya aynen yazıyoruz:
  a- Malül veya sakat kişiler; mülkiyetlerinde bu yolla muafen ithal edilmiş özel tertibatlı otomobil, bizzat malül ve sakat kişi tarafından kullanılamayan araç ve motosiklet kayıtlı olduğu sürece ve bunların fiili ithal tarihinden itibaren 5 (beş) yıl geçmedikçe, bu taşıtları satamaz ve yeniden aynı şekilde muaf olarak otomobil, bizzat malül ve sakat kişi tarafından kullanılamayan araç ve motosiklet ithal edemezler.

  b- Malül ve sakatlar tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobil, bizzat malül ve sakat kişi tarafından ullanılamayan araç ve motosikletlerin fiili ithal tarihinden itibaren 10 (on) yıl geçmemişse malül ve sakatlara gümrük vergileri tahsil edilmeden satışı, hibesi ve devri mümkün değildir,

  c- Söz konusu aracı devralacak kişinin sakatlığının farklı olması halinde devredilecek taşıtın Ankara Naklihane ve Bedelsiz ithalat Gümrük Müdürlüğü’ne teslim edilerek, devri alacak kişinin sakatlığına uygun olarak aracın anılan Gümrük İdaresinin gözetimi altında dizayn edilmesi gerekmektedir." Kaynak
  Bu kanunları ilkokul mezunları kişilere mi yazdırıyorlar acaba? a maddesinde 5 yıl süreyle satılamayacağı söyleniyor. Buradan şunu mu anlamalıyız: Yurtdışından gümrük vergisi ödemeden alınan aracı, sonradan gümrük vergisini ödeseniz dahi satamazsınız. Bu mu anlaşılmalı? b maddesinde ise 10 yıl meselesi var. Oradan da şunu mu anlamalıyız: Bir başka engelliye satmak için gümrük vergisi ödenmelidir.
  Biz bu işin içinden çıkamayacağız. Anlayan varsa bize anlatsın bir zahmet.
  Başka hangi kaynaklara bakabilirim

  Sizlere elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalıştık. Bu yazının hazırlanmasında aşağıda verdiğimiz kaynaklardan yararlanılmıştır. Daha fazla bilgi için bu sayfalara bakabilirsiniz.
  Engelliler.biz Platformu
  Pozitif Özürlüler Eğitim Derneği
  Türkiye Sakatlar Derneği
  Özürlüler Vakfı
  ÖZÜRLÜLERİN GÜMRÜK VERGİSİZ ARAÇ İTHALİ
  Özürlüler Mevzuatı
  Gümrük İdaresi

  Etiketler: engelli arabaları, engelliler için vergi indirimi, engelliler için Ötv indirimi, vergi indirimi
  kaynak:arabaları.net


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Özürlülerin yurtdışından gümrük vergisi ödemeden araba alması

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1079


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş