Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet Sağlık kurumlarında özürlülerin daha kolay hizmet alması için düzenlemeler yapılacak. AA Güncelleme: 11:28 TSİ 22 Ekim. 2010 Cuma ANKARA - Buna göre, özürlüler için otoparklarda yer ayrılacak, tuvalet ve lavabo yapılacak, özel bankolar oluşturulacak, fiziki yetersizlik nedeniyle özürlülerin girip çıkamayacağı yerlere konulacak çağrı zili vasıtasıyla özel görevliler hizmet verecek. Sağlık Bakanlığı, bürokrasinin azaltılması ve idari basitleştirme

Bu konu 579 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet 579 Reviews

  Konuyu değerlendir: Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 579 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet

  Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet
  Sağlık kurumlarında özürlülerin daha kolay hizmet alması için düzenlemeler yapılacak.

  AA
  Güncelleme: 11:28 TSİ 22 Ekim. 2010 Cuma

  ANKARA - Buna göre, özürlüler için otoparklarda yer ayrılacak, tuvalet ve lavabo yapılacak, özel bankolar oluşturulacak, fiziki yetersizlik nedeniyle özürlülerin girip çıkamayacağı yerlere konulacak çağrı zili vasıtasıyla özel görevliler hizmet verecek.

  Sağlık Bakanlığı, bürokrasinin azaltılması ve idari basitleştirme çalışmaları çerçevesinde sağlık kurumlarında bir takım önlemler aldı.

  Bu yılın sonuna kadar tüm ülkeye yaygınlaştırılacak aile hekimliği hizmet birimlerini de kapsayacak şekilde yürütülecek çalışmalarda, özürlülerin hizmete erişiminin kolaylaştırılması ve kırtasiyeciliğin önlenmesine de odaklanılacak. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’ndan yayımlanan genelgeye göre, bütün aile hekimleri, hem kendilerine yapılan müracaatlarda, hem de gezici hizmette uygulayacakları standartları oluşturacaklar. Bu standartlarda, hizmetin ne kadar sürede tamamlanacağı ve müracaat mercilerine dair hususlar yer alacak. Bu standartlar aile sağlığı binalarında görünür bir yere de asılacak.
  HİZMETE ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILACAK
  Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bütün birimlerde, özürlülerin hizmete erişimini kolaylaştırıcı tedbirler alınacak.

  Bu çerçevede, özürlü araçları için otoparklarda yeterince yer ayrılacak, binaların giriş ve iç bölümleri tekerlekli sandalyelerin girişini engellemeyecek şekilde tasarlanacak, yönlendirme işaretleri konulacak, fiziki şartları uygun olan yerlere asansör, tuvalet ve lavabo yapılacak, hizmet sunumunda bu kişilere öncelik tanınacak, imkânlar ölçüsünde yönlendirme elemanı görevlendirilecek, banko ya da hizmet masası gibi ayrı bir hizmet noktası oluşturulacak. Fiziki nedenlerle özürlülerin girip çıkamayacağı binaların giriş bölümlerine konulacak çağrı zili vasıtasıyla özürlüler eğitimli görevlilerden hizmet alacak.

  Yürütülecek bu çalışmalar, denetimlerle değerlendirilecek. Bürokrasinin azaltılması ve idari basitleştirme çalışmaları çerçevesinde ayrıca, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yazışmalar elektronik ortamda yapılacak.
  KAYNAK:A.A


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Özürlülere sağlıkta ‘özel’ hizmet

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 579


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş