Vizyondaki kur savaşları filmi G-20'de mutlu sona bağlandı... G-20 ülkeleri, son dönemde kaygıyla izlenen ‘kur savaşları’ konusunda anlaşmaya vardı. Güney Kore'deki G-20 toplantısının sonuç bildirgesinde “Piyasanın belirlediği döviz kuru oranlarını gözeteceğimizi ve rekabetçi devalüasyonlardan kaçınacağımızı taahhüt ediyoruz” denildi . Krizden çıkışın yollarını arayan dünya ekonomisinde son döneme damgasını vuran ‘kur savaşları’nın yaşattığı tedirginliğe Güney Kore’de nokta

Bu konu 458 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kur'da sulh cihanda sulh! 458 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kur'da sulh cihanda sulh!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 458 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Kur'da sulh cihanda sulh!

  Vizyondaki kur savaşları filmi G-20'de mutlu sona bağlandı...  G-20 ülkeleri, son dönemde kaygıyla izlenen ‘kur savaşları’ konusunda anlaşmaya vardı.

  Güney Kore'deki G-20 toplantısının sonuç bildirgesinde “Piyasanın belirlediği döviz kuru oranlarını gözeteceğimizi ve rekabetçi devalüasyonlardan kaçınacağımızı taahhüt ediyoruz” denildi
  .
  Krizden çıkışın yollarını arayan dünya ekonomisinde son döneme damgasını vuran ‘kur savaşları’nın yaşattığı tedirginliğe Güney Kore’de nokta konuldu. G. Kore'nin Gyeongju kentinde düzenlenen G-20 maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısında, G-20 ülkeleri, para birimlerinin değerlerinin düşürülmesinden kaçınma ve
  ekonomideki toparlanmayı tehdit eden küresel dengesizlikleri azaltma politikalarını izleme konusunda anlaştı.

  G-20 ülkeleri ayrıca, gelişmekte olan ülkelere Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) daha fazla söz hakkı verilmesini de kabul etti. Toplantının sonuç bildirgesinde, ''Temel ekonomik esasları yansıtan piyasanın belirlediği döviz kuru oranlarını gözeteceğimizi ve rekabetçi devalüasyonlardan kaçınacağımızı taahhüt ediyoruz. Gelişmiş ekonomiler, döviz kurlarında aşırı oynak ve düzensiz hareketlere karşı ihtiyatlı olacak'' denildi. Bu bildirge kur savaşlarının ticaret savaşlarına dönüşmesini engelleme yönünde önemli bir adım olarak yorumlandı.

  TİCARETTE ENGELLER AZALTILACAK

  Bu adımların bazı gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya olduğu sermaye akışlarında aşırı oynaklık riskini azaltacağına işaret edilen bildirgede, ''Birlikte, istikrarlı ve iyi işleyen uluslararası para sistemini geliştirmek için çabalarımızı canlandıracağız ve IMF'ye, bu alanlardaki çalışmalarını artırması çağrısında bulunuyoruz'' ifadesi kullanıldı. G-20 ülkelerinin korumacı önlemlerin bütün biçimlerine karşı koymaya devam edeceği ve ticaretteki engelleri daha fazla azaltmak için önemli ilerlemeler kaydetme çabası içinde olacağı kaydedilen bildirgede, cari işlemlerdeki dengesizliklerin sürdürülebilir seviyelerde devam etmesi aşırı dengesizlikleri azaltmaya olanak sağlayacak politikaların izlenmesi ve harici sürdürülebilirliğin geliştirilmesi için çok taraflı işbirliğiningüçlendirileceği vurgulandı.

  Yeni yıldızlara IMF’de daha fazla söz hakkı

  G-20 toplantısında, dünya ekonomisinin yeni yıldızları olarak gösterilen Türkiye, Çin, Brezilya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelere IMF'de daha fazla söz hakkı verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Bildirgede, ''G-20 ülkelerinin, daha etkin, güvenilir ve meşru bir IMF oluşturulmasına ve IMF'nin uluslararası para ve finansal sistemi operasyonunu desteklemedeki rolünü oynamaya olanak sağlamasına yardımcı olacak IMF'nin kota ve yönetiminde reform yapılması teklifleri üzerinde anlaşmaya vardıkları'' belirtildi. IMF'nin 24 sandalyeli İcra Direktörleri Kurulu'nda 9 sandalyeye sahip Avrupa ülkelerinin 2 sandalyeyi gelişmekte olan ülkelere bırakacağı da kaydedildi. Bu konudaki çalışmaların 2012 yılına kadar tamamlanacağı ifade edildi.

  ‘Ekonomi kırılgan ama toparlanma sürüyor’

  ''Küresel ekonomideki toparlanma, kırılgan ve düzensiz olmasına rağmen devam ediyor'' denilen bildirgede, birçok gelişmekte olan ekonomide büyümenin güçlü olduğuna, ancak birçok gelişmiş ekonomide ekonomik faaliyetin hızının yavaş kaldığına işaret edildi. Aşağı yönlü risklerin ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğine dikkat çekilen bildirgede, ''Küresel ekonomi ve finansal sistemde ülkelerimiz arasındaki yüksek bağımlılık göz önüne alındığında, organize olmamış tepkiler herkes için olumsuz sonuçlara yol açacaktır. İşbirliği içinde olmamız zorunludur'' ifadesine yer verildi. Bildirgede, G-20 ülkelerinin, işbirliği ve eşgüdüm içerisinde dengeli büyümeyi sağlamada üzerine düşeni yapacağı vurgulandı.

  haberturk
  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kur'da sulh cihanda sulh!

        Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 458


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş