Elektronik hasta kaydı, bir kişinin yaşamı boyunca sağlık durumu ve aldığı sağlık bakımı ile ilgili her türlü verinin elektronik olarak korunmasıdır. Bunun da hastaya ve sağlık personeline birçok yararı var. Yazı Boyutu 10 12 14 16 HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, analistler Amerika'da tıbbi hasta kayıtlarıyla hastalara daha iyi bakılacağını, harcamaların azalacağını ve daha fazla insan hayatının kurtulacağını tahmin ediyorlar. işteelektronikhasta kaydının 5

Bu konu 729 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Elektronik hasta kaydının 5 yararı 729 Reviews

  Konuyu değerlendir: Elektronik hasta kaydının 5 yararı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 729 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni Elektronik hasta kaydının 5 yararı

  Elektronik hasta kaydı, bir kişinin yaşamı boyunca sağlık durumu ve aldığı sağlık bakımı ile ilgili her türlü verinin elektronik olarak korunmasıdır. Bunun da hastaya ve sağlık personeline birçok yararı var.
  Yazı Boyutu 10 12 14 16

  HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, analistler Amerika'da tıbbi hasta kayıtlarıyla hastalara daha iyi bakılacağını, harcamaların azalacağını ve daha fazla insan hayatının kurtulacağını tahmin ediyorlar. işteelektronikhasta kaydının 5 yararı:

  1. Önleyici hekimlik ile daha fazla hayat kurtarılacak: Para ve zamandan tasarruf yapmanın en iyi yolu, öncelikle hastalıktan uzak durmaktır. Uzun vadede daha sağlıklı olmanızı sağlayacak tarama testlerini ve doktor kontrollerini ihmal ediyorsunuz. Fakat, elektronik hasta kaydındaki temel bilgiler (yaş, aileninhastalıkgeçmişi, cinsiyet gibi) en iyi verilerle karşılaştırılıyor ve sistem doktoru hastaların hangi testleri yaptırmaları konusunda uyarıyor. Hatta bazı sistemler randevu almanız için size de mail atabiliyor.

  2. Kronik durumlar için gelişmiş yönetim: Elektronik hasta kaydını kullanan doktorlar, üstün hasta bakımı sayesinde teknolojinin kendilerini daha iyi doktor haline getirdiğini belirtiyorlar. Doğru bir etkinin görülmesi için bu sistemin dünya çapındaki tüm hastanelerde kullanılmasını istiyorlar.

  3. Daha iyi koordineli bakım: Doktorlar çok meşgul insanlar. eğer birkaç doktora görünürseniz, hepsi sizin için ayrı kart tutar. Bu nedenle aynı testleri, tahlilleri birçok kez yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da zaman ve para kaybı anlamına geliyor. Fakat elektronik hasta kaydı sayesinde, bir doktor gittiğiniz tüm doktorların notlarını görecek, daha hızlı teşhis edecek ve kronik hastalıklar için tedaviyi programlayacak.

  4. Daha az reçeteliilaçhatası olacak: Bir doktor hastaya yeni bir ilaç yazdığında, bunu elektronik olarak yapacak, böylece bu ilaç kişinin elektronik kaydında görünecek. Bu sistem hastanın tıbbi yaşam öyküsüyle bu ilacın uyumlu olup olmadığını karşılaştırmak için donatılmıştır. Eğer ilacın sizde alerjik bir reaksiyona yol açma ihtimali varsa sistem doktora e-posta yoluyla uyarı gönderecek. Böylece hastalar ilacın yan etkilerinden daha az etkilenecek. Buna bağlı olarak, yan etki ya da fazla dozda ilaç nedeniyle hastaneye yatışlar azalacak. Sistem ayrıca ilacın muadili varsa, doktora bunu da bildirecek.

  5. Daha az kırtasiye işi olacak: Tıbbi kaydınız elektronik olunca, daha az kırtasiye işi olacak. Doktora her gittiğinizde sayfalarca dosya açılıyor, reçete yazılıyor, raporlar veriliyor. Fakat, artık elektronik hasta kaydı ile doktorlar aldığınız ilaçları, yapılan tahlilleri ve uygulanan tedavileri bilecek. İlacını da sistem üzerinden yazacak ve eczacı da buna göre ilaç verecek. Artık doktorların kötü el yazıları tarih olacak.  21.10.2010 09:43:16


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Elektronik hasta kaydının 5 yararı

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 729


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş