40 yıl beklemeye gerek kalmadı! Dün Türk basınında Amerikalı ünlü fütürologlardan Alvin Toffler'ın önümüzdeki 40 yıla dair küresel çaptaki 'tahminleri' yayınlandı. Bunlardan biri var ki, gerçekleştiğini görmek için 40 yıl beklemeye gerek bile kalmadı! Toffler'ın bahsettiği öngörüyü ilgili haberden aktaralım: "Toffler'ın gelecek 40 yıl tahminine göre, ABD de, yenilenebilir enerji sistemleri, melez motorlu otomobil, radar ve silah üretebilmek için gerekli olan yeni değerli metaller

Bu konu 670 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bu 17 mineral savaş çıkarır. 670 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bu 17 mineral savaş çıkarır.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 670 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni Bu 17 mineral savaş çıkarır.

  40 yıl beklemeye gerek kalmadı!


  Dün Türk basınında Amerikalı ünlü fütürologlardan Alvin Toffler'ın önümüzdeki 40 yıla dair küresel çaptaki 'tahminleri' yayınlandı. Bunlardan biri var ki, gerçekleştiğini görmek için 40 yıl beklemeye gerek bile kalmadı! Toffler'ın bahsettiği öngörüyü ilgili haberden aktaralım:

  "Toffler'ın gelecek 40 yıl tahminine göre, ABD de, yenilenebilir enerji sistemleri, melez motorlu otomobil, radar ve silah üretebilmek için gerekli olan yeni değerli metaller nedeniyle Çin'e bağımlı olacak."

  Dün ABD'de yayınlanan New York Times'da Keith Bradsher imzalı bir haber çıktı. Habere göre, ABD'de bir mahkeme, United Steelworkers adlı sendikanın başvurusu üzerine Çin devletinin "yenilenebilir enerji" sektörüne verdiği sübvansiyonları araştırma kararı aldı. Hayli politik sonuçlar doğuracağı başından belli olan bu karara, Çin'in cevabı gecikmedi. Çin, dünyada nadir bulunan stratejik minerallerin %95'ine sahip. Bu 17 mineral, yüksek teknoloji üretiminde kullanılıyor. LCD ekranlardan tutun, uzun ömürlü pillere ve nihayetinde silah sanayine kadar geniş bir yelpazede kullanılan bu mineraller, ABD sanayii için hayli önemli. İşte Çin, bu minerallerin ABD'ye ithalini bugün itibariyle kısıtlama kararı aldı.

  Toffler'ın 40 yıllık öngörüsü, haber olmasından sadece bir gün sonra tutmuşa benziyor.

  Bu arada Çin'in aldığı karar sadece ABD'ye özgü değil. 2011 yılının temmuz ayı itibariyle Çin, ABD dışında da, diğer tüm ülkelere olan nadir mineral ithalinde %40'lık bir kesintiye gideceğini de aynı gün içersinde duyurdu. Tek fark, ABD bu karardan en erken etkilenen ülke olacak.

  Yüksek teknolojide kullanılan bu mineraller, Moğolistan, Kazakistan, Avusturalya gibi ülkelerde yüksek maliyetten dolayı daha önce kapatılmış madenlerin tekrar açılmasını gündeme getirdi ancak bu madenlerin devreye girmesi, uzmanlara göre seneler sürebilir.

  Çin ve Japonya arasında çıkan "balıkçı krizinden" tutun da, ABD'deki Kasım seçimlerine kadar çok çeşitli sahalarda etkisi olacak bu karar, yüksek teknoloji üreten ülkelerde (Japonya, çeşitli AB üyeleri, Güney Kore vs.) şimdiden etekleri tutuşturmuş durumda. ABD'nin Çin'e nasıl bir karşılık vereceği ise şimdilik meçhul.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bu 17 mineral savaş çıkarır.

        Kategori: Gazete,Dergi,İnternetten Alıntılar

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 670


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş