Kuveyt’teki Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Toplantısı’ndan ‘tarihi’ karar çıktı. Ortadoğu’nun kuzeyini birleştiren Türkiye, şimdi de dünyanın en zengin bölgesiyle benzer yapılanmaya girdi. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner bile, “Bu Türk Dışişleri Bakanı ne zaman yatıp uyur” diye sormaya başladığına göre, Ahmet Davutoğlu’nu bir yerlerde yakalayıp görüş almak hayli mesele oldu. Kuveyt’te gerçekleşen Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Toplantısı için

Bu konu 702 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 702 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 702 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)

  Kuveyt’teki Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Toplantısı’ndan ‘tarihi’ karar çıktı. Ortadoğu’nun kuzeyini birleştiren Türkiye, şimdi de dünyanın en zengin bölgesiyle benzer yapılanmaya girdi.


  Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner bile, “Bu Türk Dışişleri Bakanı ne zaman yatıp uyur” diye sormaya başladığına göre, Ahmet Davutoğlu’nu bir yerlerde yakalayıp görüş almak hayli mesele oldu. Kuveyt’te gerçekleşen Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Toplantısı için peşine takılıp gidince, kısmet, sıcak bir Kuveyt akşamında tipik bir ‘Arap kıraathanesi’nde oldu. Davutoğlu, “Biliyorsunuz, Türkiye olarak, zoru başardık ve Ortadoğu’nun kuzeyini, yani Suriye, Lübnan ve Ürdün’ü, serbest dolaşım, serbest ticaret zemininde birleştirdik. Burada da, Körfez ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmasının önünü açtık. Ticaret ve yatırım, tarım ve gıda güvenliği, ulaşım ve iletişim, enerji, çevre, turizm, sağlık, kültür ve eğitim alanlarında, dokuz alanda eylem planı ortaya çıkardık. Önümüzdeki mayısta Körfez ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasıyla Ortadoğu’nun kuzeyi ile Körfez’ini birleştirmiş olacağız” diye başlıyor söze.


  TÜM ORTADOĞU BİRLEŞECEK

  Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Türkiye üzerinden çok tartışıldı ya, anlattıkları aslında Türkiye’nin kendine has bir BOP’u olduğunu ortaya koyuyor. “Bölgeyi dörde böldük. Önce komşularımız, yani, Suriye ve Irak. Sonra da Lübnan, Ürdün ve Mısır. Hükümeti kurulduğunda Irak, üç Arap devletiyle yaptığımız yapılanmaya katılacak. Mısır ile de benzer çalışmayı önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Sonra finans zengini Körfez ülkeleri. Devamında Kuzey Afrika. Libya ile zaten başladık diğerlerine de uzanacağız. Böylece bütün Ortadoğu birleşmiş olacak.” Davutoğlu’na göre bölge ülkeleri önceliği demiryoluna veriyor. Türkiye, demiryolu sistemini Akabe’ye kadar indirerek Avrupa-Basra Körfezi bağlantısını tamamlayacak.

  Yine kıskanılacak ama

  Kuveyt’teki toplantının sonunda yapılan ortak açıklamada, KİK üyesi Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın Türkiye’yi, ‘bilge devlet’ olarak nitelemeleri çok önemli. Bakan, “Başka ülkeler bölgede söz sahibi olabilmek için çok para harcıyorlar, askeri enerji tüketiyorlar. Türkiye sadece ekonomisini ve tarihini kullanarak bölgeye yön veriyor. Bunun bazı kıskançlıklara yol açması doğaldır” diyor.

  Merkel’in acı itirafı

  Davutoğlu’na, Alman Başbakan Merkel’in, “Çok kültürlülüğü başaramadık” açıklamasını hatırlatıyorum: “Yaptığı acı bir itiraf ama tarihi bir gerçeği yansıtıyor. Bir ulusun tarihinde, siyaset felsefesinde çok kültürlülük yoksa bu kavramı yaratmak çok zor. Geçmişimizde çok kültürlülük var, o nedenle çağa ne kadar kolay uyum sağlıyor, ötekine dönük sağlıklı davranışları ne kadar kolay ortaya çıkartıyoruz. Türkiye’nin kucaklayıcı haliyle Merkel’in itirafı, tarihin farklılığıdır…”

  Prens El Sabah: Türkiye kurtarıcımız

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuveyt ziyareti çerçevesinde Veliaht Prens Şeyh Navaf El Ahmed El Caber El Sabah, Başbakan Şeyh Nasır El Muhammed El Ahmed El Sabah ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah El Salem El Sabah ile görüştü. Davutoğlu ile Veliaht Prens arasında El Seef Sarayı’nda yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınırken, Prens, “Körfez savaşında, Kuveyt’in işgalden kurtarılmasında Türkiye’nin yardımlarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)

        Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 702


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş