Bela burcunda bir Merd-i Huda Yazının başlığı, esasen yeni yayımlanan bir kitabın adı. Niyâzî Mısrî’nin hayatını konu edinen bir kitap. Kitabı, yıllarını Niyâzî Mısrî ve Yunus Emre araştırmalarına vermiş bir ilim adamının kaleminden okuyoruz. Senelerdir gece gündüz, yaz kış hep çalışır, hep yazar, hep ararştırır, hep konuşur… Onca ders, onca dert, onca kedere rağmen çalışır da çalışır. Kim mi bu yazar? Senelerce devletin imkanlarını kullanıp sonra da milletin sırlarını kalem

Bu konu 1200 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bela burcunda bir Merd-i Huda 1200 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bela burcunda bir Merd-i Huda

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1200 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni Bela burcunda bir Merd-i Huda

  Bela burcunda bir Merd-i Huda


  Yazının başlığı, esasen yeni yayımlanan bir kitabın adı. Niyâzî Mısrî’nin hayatını konu edinen bir kitap.

  Kitabı, yıllarını Niyâzî Mısrî ve Yunus Emre araştırmalarına vermiş bir ilim adamının kaleminden okuyoruz. Senelerdir gece gündüz, yaz kış hep çalışır, hep yazar, hep ararştırır, hep konuşur… Onca ders, onca dert, onca kedere rağmen çalışır da çalışır.

  Kim mi bu yazar?

  Senelerce devletin imkanlarını kullanıp sonra da milletin sırlarını kalem marifetiyle satarak şöhrete ulaşan, lafu güzafla tarih yazan veya her mecluste bulunan birisi değil. O yüzden de sadece ehli tanır onu. Ehli, yani bu toprağın değerlerine sevdalı, ilim ve irfan yolcuları. Türkçeye, kültür ve edebiyata aşıkları tanır. Bu toprağa hayat veren, bizi biz yapan temel değerleri aratırır. Adeta iğneyle kuyu kazar. Yazma eserlerin arasında habire metin neşreder.

  Bir kültür arkeoloğu diyelim onun için. Gerçekten de arkeolog; ama kazdığı toprak, yazma koleksiyonları arasına, mecmualara sıkışmış, cönklerde kaybolmaya, unutulmaya mahkum edilmiş eserlerdir. Bizim eserlerimiz, bize ait olan…

  Sadece Yunus’u mu? Sadece Mısrî mi? Hayır, Hasan Ünsî’den, Hüdâyî’ye, Şeyhî’den Emir Buharî’ye nice şairimizi bize tanıttı, eserlerini neşre hazırladı, edebiyattan içeri nice incelemeler ve araştırmalar yaptı. Şimdi, hastayım falan dese de durmuyor; hala çalışıyor… Bir aşk, bir dert adamı.

  Dur, diyorum, bazen toplantılarda karşılaştıkça, yeter artık, her eseri de sen hazırlamak zorunda değilsin. Haklısın, diyor… Ama şunu da ekliyor: “Durayım, durayım da ne yapayım? Kim bunları okuyup araştıracak?”

  İşte aşk bu, dert bu, gaye bu.

  İşin ehli kimden bahsettiğimi biliyor. Evet, Mustafa Tatçı’dan bahsediyorum. Daha doğrusu Tatçı Hocanın son kitabından, Burcu Belada Bir Merd-i Hüda Niyâzî-i Mısrî’den sözediyorum.

  Niyâzî-i Mısrî, bir dönem Bursa’da da kalmış. Bursa’da, Heykel’deki PTT binasının olduğu yer, Mısrî’nin dergâhıdır. Çok celalli, lafını esirgemeyen, hak bildiği davadan dönmeyen bir bilge şahsiyettir. Bu yüzden de döneminde siyasilerle hep derdi olmuş. Hapsedilmiş, sürgünlere gönderilmiş ve yine bir sürgün dolayısıyla gönderildiği Limni’de âlem-i mânâya göçmüştür.

  Rivayetler çok. Anlatıldığına göre, son sürgünde ayağında bukağı var. Yaşı ileri; ama bukağı ayaklarında. Ölünceye değin bukağı ayağında kalmış; öylece göçmüş bu zulum ve dert dünyasından.

  Trajik bir hayat. Acı dolu… Ama Mısrî, hiç durmamış, hep yazmış, hep konuşmuş. Durmamış. İlim ve irfan yolunda aramış, araştırmış. Güzel bir divanı var; Mısrî Divânı, irfan mekteplerinde okuna gelmiş. Diğer eserleri de öyle; farklı bir bilge, farklı bir kişilik… Dediği gibi Mustafa Tatcı’nın, burcu, bela; lakin merd, yani adam gibi adam… Belaya teslim olmuyor, sabırla ayakta kalabilmenin yollarını arıyor. Merd-i Hüdâ, tam anlamıyla Allah’ın adamı; ryakarlık, iki yüzlülük içine hapsolmamış bir münevver, bir fikir ve düşünce adamı.

  Elimizdeki kitap, kolay okunuyor. Eski yazarların menkıbe kitabı gibi. Yahut uzun bir hikaye gibi… Okurken zevk alıyor, öğreniyor, tanıyorsunuz.

  Eline sağlık Mustafa Tatcı, sağol, varol…
  Bilal Kemikli


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bela burcunda bir Merd-i Huda

        Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1200


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş