Geçtiğimiz günlerde Konya'da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na yönelik eğitim, Çin'e büyük prestij sağladı. Çin, bu eğitimle ilk defa NATO üyesi bir ülkeyle bu tür bir işbirliğine girdi ve Pekin, ilk defa sınır komşusu olmayan bir ülke topraklarında böylesine bir eğitime katılarak, büyük bir prestij elde etmiş oldu. Daha önce medyaya yansıyan bilgilerin aksine, Cihan'ın edindiği bilgilere göre, Çin uçakları söz konusu eğitime Su-27 uçaklarıyla katıldı. Bu eğitimin iki ülkenin gelişen

Bu konu 580 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Çin savaş Uçaklarıda Katılmış. 580 Reviews

  Konuyu değerlendir: Çin savaş Uçaklarıda Katılmış.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 580 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni Çin savaş Uçaklarıda Katılmış.

  Geçtiğimiz günlerde Konya'da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na yönelik eğitim, Çin'e büyük prestij sağladı.


  Çin, bu eğitimle ilk defa NATO üyesi bir ülkeyle bu tür bir işbirliğine girdi ve Pekin, ilk defa sınır komşusu olmayan bir ülke topraklarında böylesine bir eğitime katılarak, büyük bir prestij elde etmiş oldu.

  Daha önce medyaya yansıyan bilgilerin aksine, Cihan'ın edindiği bilgilere göre, Çin uçakları söz konusu eğitime Su-27 uçaklarıyla katıldı. Bu eğitimin iki ülkenin gelişen askeri işbirliğinin olumlu bir neticesi olduğu ve Çin tarafının da bundan büyük memnunluk duyduğu belirtiliyor.

  Her alanda ve özellikle ikili ekonomik ilişkilerin güçlenmesi sonucu, doğal olarak askeri alanda da bu tür işbirliğinin çok doğal olduğuna dikkat çekiliyor. Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat S. Esenli de, "Ülkelerin kiminle tatbikat yapacağı tamamen o ülkenin egemenlik hakkıdır. Bazı ülkeler rahatsızlık duymuş olabilirler ama bunun sebebini anlamamız lazım. Sıkıntıları nedir anlatsınlar." diye konuşmuştu.

  Çin Başbakanı Wen Jiabao'un kısa süre önce yaptığı tarihi Türkiye ziyareti öncesi Cihan'a konuşan Esenli, "İkinci olarak biz Çin'den bir tehdit algılamıyoruz. Bilakis, uluslararası konulara bakış açımız da birbiriyle çok örtüşüyor. Bu tatbikatın geçekleşmesinin sebebi, iki ülkenin karşı karşıya olduğu sorunların birbirine benzemesinden de kaynaklanıyor." şeklinde görüş bildirmişti. Türk Büyükelçi, "Türkiye de uluslararası terörizme karşı mücadele ediyor, Çin de ediyor. Biz de sınırlarımız boyunca istikrar istiyoruz. Onlar da sınırları boyunca istikrar istiyor. Onlar da soğuk savaş sonrasında oluşan bu müspet ortamdan istifade etmek istiyorlar. Hoş sonrasında donmuş konular, sorunlar ortaya çıktı ama ne olursa olsun Çin ile bizim sorunlara karşı bakış açımız aynı." yorumunu yapmıştı. Çin gibi Türkiye'nin de, sorunların diyalog yoluyla barışçıl yöntemlerle çözülmesini istediğini anlatan Esenli, "Bizim siyasi olarak bu kadar görüş birliğinde olduğumuz, teknoloji de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yaptığımız bir ülkeyle niye askeri tatbikatın yapılmış olması bazılarını rahatsız ediyor. Bireysel olarak söylüyorum, bunu anlayabilmiş değilim." görüşünü aktarmıştı.

  Anadolu Kartalı Tatbikatı'na yönelik eğitime katılan Çin ile Türkiye'nin askeri işbirliğinin, bu vesileyle daha da ileriye taşınacağı dile getiriliyor. Bu tür eğitimin her ülkeye açık, dost ve müttefik tüm ülkelerle yapılabilecek bir faaliyet olduğu kaydediliyor. Söz konusu eğitim faaliyetinin başka yönlere çekilmesi ve manalar yüklenmesinin, mevcut ikili işbirliğini baltalamaya yönelik girişimler olduğu yorumları da yapılıyor.

  ÇELİŞKİLİ HABERLER

  Türk ve yabancı medyada yer alan ve Konya'da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'na yönelik bazı haberlerde bir çok bilgi yanlışlıkları olduğu belirtiliyor. Söz konusu tatbikatla ilgili çıkan çelişkili haberlerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken kaynaklar, ortak askeri eğitim faaliyetini anormal bir şeymiş gibi göstermemin anormal olduğunu değerlendiriliyor.

  Konya'da yapılanın bir ortak askeri tatbikat değil, aksine iki ülke arasındaki askeri eğitim faaliyeti olduğu söyleniyor. Kısa süre önce Çin tarafından, uçaklarının bu faaliyete katılmadığını yönünde bilgiler yer alan haberlerin ise gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Çin basınında yada Çin Savunma Bakanlığı'nın internet sayfasında konuyla ilgili her hangi bir bilgiye de rastlanılmadı.

  Nisan 2009'da Çin Hava Kuvvetleri Komutanı General Xu Qiliang, şimdiki Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ı ziyaret etmiş ve ortak eğitim konusunda görüş birliğine varılmıştı.

  (CİHAN)


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Çin savaş Uçaklarıda Katılmış.

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 580


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş