Kullanıcı Tag Listesi

selamünaleyküm; Peygamberimiz ashabıyla otururken bir kadın içeri girer. Oturanlardan biri ayağa kalkar ve yerini kadına verir. Hz. Peygamber (sav) bu ince ve nazik harekete ilgisiz kalmaz. Yer açana sorar: Bu kadın senin annen mi? Adam, Hayır der. Peygamber Efendimiz bu sefer:

Bu konu 945 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
kadınları insandan saymayanlar 945 Reviews

Konuyu değerlendir: kadınları insandan saymayanlar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 945 kez incelendi.

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    15
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    403
    @Enes_

Standart kadınları insandan saymayanlar

selamünaleyküm;

Peygamberimiz ashabıyla otururken bir kadın içeri girer. Oturanlardan biri ayağa kalkar ve yerini kadına verir. Hz. Peygamber (sav) bu ince ve nazik harekete ilgisiz kalmaz. Yer açana sorar:

Bu kadın senin annen mi?

Adam, Hayır der.

Peygamber Efendimiz bu sefer:

Peki kardeşin veya başka bir tanıdığın mı?

Adam tekrar Hayır, değildir der ve cümlesine şöyle devam eder:

Sadece ona saygı göstermek için yer açtım.

Bu söz üzerine Peygamber Efendimiz, Allah da sana cennette yer açsın! Sana genişlik versin diye dua eder...

Bu olay ve peygamberimizin söyledikleri bir anda Medine’de yayılır.

Olayın önemli olması şu bakımdan dikkat manidardır:

Peygamberimizden önceki dönemlerde, kadına böyle saygı, sevgi ve itibar gösterilmezdi. Kendisinin olayı sorgulaması, kafalara kazınması içindi.

İslámiyetten önce kadınlar tam bir dram yaşıyordu bütün dünyada. Miras alamaz, bilakis kendisi miras olarak kalırdı. Ölen kişinin karısı, geride kalan akrabalarına miras olurdu. Ölenin tüm mal varlığı oğullarına kalırdı.

Antik Çağ Yunan hukukunda da karısını öldüren kocaya ceza verilmezdi.

Ortaçağ karanlığında, Avrupa’da kadının ruhunun olup olmadığı tartışılıyordu.

İşte bu sakat zihniyetin Arabistan yarımadasına yansımasını Hz. Ömer şöyle dile getirmişti:

Bizler, Hz. Peygamber gelmezden önce, kadını insandan saymazdık!

İslám kadını keşfetmiş, konumlandırmış, tarif etmiştir.

Onu erkek ile bir bütünün eşit parçaları olarak saymıştır.

Bunu bizzat Hz. Peygamber’in kendisi deklare etmiştir.

Kadın ve erkeğin birbirinin hasmı değil, tamamlayıcısı olduğunu; insanlar arasındaki üstünlüğün ancak takva da olduğunu ifade etmiştir.

Kur’án-ı Kerim bu konuda şöyle der:

Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Ve birbirlerinizle tanışmanız için kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah’ın yanında en değerli olanınız en çok takvalı olanınızdır! (Hucurat 49/13)

İslám kadını diğer dinlerde olduğu gibi doğuştan günahkár olduğunu asla kabul etmez. Hem erkek, hem kadın, doğan her insan dünyaya tertemiz, günahsız olarak iner. Suç ve günah dünyada başlar ve biter.

Kadınlar da erkekler gibi hem özgürlük, hem hayat, hem namus ve hem de haysiyeti açısından dokunulmazdır. Mal edinebilir, dilediğinde de harcayabilir. Malı kendine aittir. Evlenme özgürlüğü gibi boşanma özgürlüğüne de sahiptir. Öğrenir, okur, şahitlik yapar, ticaretle meşgul olur, Cuma dahil dilediği ibadeti cemaatle birlikte camide eda eder.

O, sadece beğenilmeyi bekleyen bir figür değildir. Tam aksine, gerekirse beğenen veya reddedebilen bir yetki ve etkiye sahiptir.

Eşi olacak kişiye evet veya hayır diyebilmek hak ve yetkisine sahiptir.

Verdiği karardan dolayı kimse onu eleştiremez, yargılayamaz.

Taliplisine evet veya hayır diyebileceği gibi bizzat kendisi de talip olabilir. Bu, onun onurunu zedeleyecek bir eksiklik değildir. Örf böyle gelişmişse de, bu asrısaadetteki uygulamalar ile çelişmektedir.

Asrısaadette kadınlar, uygun gördükleri, izzet, iffet ve kişilik sahibi, asaletine güvendikleri erkeklere evlenme teklif edebiliyordu.

İslám kadına her türlü hak ve özgürlüğü tanıdı. Belki iki cinse de sadece istismar ı yasakladı. İki cinse de gayrimeşru yaşantıyı yasakladı.

Vücudunun zarafet ve güzelliğinin ticarete, cinsel tahrik ve zevke alet ev konu edilmesine karşı geldi İslam...

Bunu zaten hangi akıl ve vicdan sahibi kabul eder ki?

Allah’ın peygamberi de (sav) bu konuda hassastı. Bir kadın sahabenin şu ifadesi ne kadar güzeldir:

Allah’ın peygamberi, bize bizlerden daha merhametli, anlayışlı ve hoşgörülüydü!

Kadına yönelik şiddet sözkonusu olduğunda insanları toplamış ve şöyle demişti:

Bazılarınıza ne oluyor ki, gündüz eşlerini döverler de akşam utanmadan yanlarına giderler... Kadınlarını döven erkekler, sizin hayırlılarınız değildir!

Tüm kadınlarımıza selam olsun!

Kadınlara özgürlük ve eşitlik tanıyan din

Hz. Muhammed, kadın ve erkeğin birbirinin hasmı değil, tamamlayıcısı olduğunu; insanlar arasındaki üstünlüğün ancak takva da olduğunu ifade etmiştir. Kadınlar da erkekler gibi hem özgürlük, hem hayat, hem namus ve hem de haysiyeti açısından dokunulmazdır. (Fotoğraf: Murad SEZER/AP)

Allah’ın, kendilerine lütfundan verdiği nimetlere karşı cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır o, kendileri için şerdir. Cimrilik ettikleri şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’a aittir. Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Ál-i İmran / 180)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: kadınları insandan saymayanlar

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Enes_

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 945

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Gara Lele

abi çok güzel bir konu emeğine sağlık teşekkürler paylaşımın için

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    386
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    572
    @Vuslata Hasret

ALLAH Razı olsun..çok Güzel paylaşım..GENELDE DİNDAR İNSANLARI SAYMAZ ZANNEDERLER..YOBAZ DERLER OYSA ASIL YOBAZ OLAN ÇAĞDAŞIZ DİYE GEÇİNENLERDİR..
    EFENDİMİZ BEN GÜZEL AHAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİM BUYURUYOR..
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler