Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyetini Nasıl Kolaylaştırır? İskeletin kabiliyeti kemiklerin esnekliği sayesinde kolaylaşır. Her adım atışımızda omurgamızı oluşturan omurlar birbiri üstünde hareket ederler. Bu sürekli hareket ve sürtünme, omurların aşınmasına sebebiyet verecekken bu tehlikeyi önlemek için her bir omu...r arasına disk denen dayanıklı kıkırdaklar yerleştirilmiştir. Bu diskler amortisör görevi yaparlar. Dahası her adım atışta, vücut ağırlığından kaynaklanan bir tepki kuvveti

Bu konu 2060 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyeti 2060 Reviews

Konuyu değerlendir: Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyeti

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2060 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyeti

Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyetini Nasıl Kolaylaştırır?

İskeletin kabiliyeti kemiklerin esnekliği sayesinde kolaylaşır. Her adım atışımızda omurgamızı oluşturan omurlar birbiri üstünde hareket ederler. Bu sürekli hareket ve sürtünme, omurların aşınmasına sebebiyet verecekken bu tehlikeyi önlemek için her bir omu...r arasına disk denen dayanıklı kıkırdaklar yerleştirilmiştir. Bu diskler amortisör görevi yaparlar. Dahası her adım atışta, vücut ağırlığından kaynaklanan bir tepki kuvveti yerden vücuda gelir. Bu kuvvet, omurganın sahip olduğu amortisörleri ve “ kuvvet dağıtıcı” işlevi gören kıvrımlı şekli sayesinde, vücuda zarar vermez. Eğer tepkiyi azaltan esneklik ve özel yapı olmasa, ortaya çıkan kuvvet direk olarak kafatasına iletilirdi ve omurganın üst ucu, kafatası kemiklerini parçalayarak beynin zarar görmesine neden olurdu.
    Devamını Gör

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kemiklerdeki Esneklik Hareket kabiliyeti

Kategori: Biyoloji

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2060

Etiketler