Kullanıcı Tag Listesi

selamünaleyküm; bugün bir olay yaşadım onun üzerine bu konuyu açmak istedim.bir bayan annesinin yaşlı olduğundan ve bakacak gücü olmadığından sitem ediyordu başka çocuğu oykmu o baksın diyordu............ Ana-babaya iyilik ve ihsan evlât üzerine farzdır, onlara isyan etmek haramdır. Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki: (Cennet kokusu beşyüz yıllık mesafeden duyulur Ana-babasını Üzenler ve sılâ-l rahmi terk edenler.bunu duyamaz.) (Ömrünün uzun, rızkının bereketli olmasını istiyen,

Bu konu 871 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
anne-babamız 871 Reviews

Konuyu değerlendir: anne-babamız

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 871 kez incelendi.

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    15
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    403
    @Enes_

Standart anne-babamız

selamünaleyküm;

bugün bir olay yaşadım onun üzerine bu konuyu açmak istedim.bir bayan annesinin yaşlı olduğundan ve bakacak gücü olmadığından sitem ediyordu başka çocuğu oykmu o baksın diyordu............

Ana-babaya iyilik ve ihsan evlât üzerine farzdır, onlara isyan etmek haramdır. Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Cennet kokusu beşyüz yıllık mesafeden duyulur Ana-babasını Üzenler ve sılâ-l rahmi terk edenler.bunu duyamaz.) [Taberânî]
    (Ömrünün uzun, rızkının bereketli olmasını istiyen, ana-babasına iyilik etsin, sıla-ı rahmde bulunsun!) [İ. Ahmed]
    [Sılâ-i rahm, ana-baba ve yakın akrabayı ziyaret etmek demektir.}
    (Hanımını anasından Üstün tutana Allah la’net etsin!) [M. Cinan]
    (Allah indinde en faziletli amel, vaktinde kılınan namazdır, sonra ana-babaya iyiliktir.) [Müslim]
    (Ana-babasından biri hayatta olup da, onun rızâsını almıyan, onu küstüren, Cehenneme girmeye müstehak olur.)

Eshâb-ı kiramdan biri Ya ResûlAllah, ana-baba, evlâtlarına zulmetseler de rızâlarını alamıyan yine Cehenneme gider mi?) diye sorunca, Peygamber aleyhisselâm, üç defa (Evet zulmetseler de...) buyurdu (Beyhekî)
    Şu hâlde ana-baba zâlim olup, evlâda zulmetseler de, günah işlemeyi emretseler de, yine onları üzmemeye, küstürmemeye çalışmalıdır! Günah olan emirleri yapılmaz ama, yine de onları üzücü söz söylemek caiz olmaz. Ana-baba kötü bile olsa, yine onlarla iyi geçinmelidir! Ziyaretlerini terk etmek büyük günahtır. Hiç olmazsa, selâm göndererek, tatlı mektup yazarak, telefon ederek, bu günahtan kurtulmalıdır!

son söz; "bir baba dokuz evlada bakar,dokuz evlad bir babaya bakamaz"

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: anne-babamız

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Enes_

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 871

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Gara Lele

anne ve baban yanımızdayken üzeriz onları ama göç edip gittiklerinde anlarız deyerlerini ...inşallah allah bizi öyle olmaktan sakındırsın
    emeğine sağlık abim

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    4
    Beğenileri
    151
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    534
    @Apancene

Bu konuyu şimdi okudum eklemenden dolayı çok teşkkür enes Allah senden razı olsun çok istifade ettim . bunlar öenmli konular inşallah ana baba rızası alanlardan oluruz amin..

Etiketler