Kullanıcı Tag Listesi

http://img5.imageshack.us/img5/2974/music018.jpg Qara Qarayev 1958 ilde Q.Qarayevin "İldırımlı yollarla" (Lenin mükafatı, 1967; P.Abrahamsın eyniadlı romanı üzre; baletmeyster K.M.Sergeyev) baleti Leninqrad Opera ve Balet Teatrında tamaşaya qoyuldu. Bestekar baş qehremanların facieli sevgisini keskin münaqişeye qeder yükselderek mövzu etibarile çağdaş, musiqi helline göre özgün tamaşa yaratmışdır. eser aydın musiqi konsepsiyası, parlaq xarakterleri, Güney Afrika musiqi folklorundan böyük

Bu konu 6129 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycanda musiqi 6129 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycanda musiqi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6129 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.676
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  5
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Azerbaycanda musiqi


  Qara Qarayev


  1958 ilde Q.Qarayevin "İldırımlı yollarla" (Lenin mükafatı, 1967; P.Abrahamsın eyniadlı romanı üzre; baletmeyster K.M.Sergeyev) baleti Leninqrad Opera ve Balet Teatrında tamaşaya qoyuldu. Bestekar baş qehremanların facieli sevgisini keskin münaqişeye qeder yükselderek mövzu etibarile çağdaş, musiqi helline göre özgün tamaşa yaratmışdır. eser aydın musiqi konsepsiyası, parlaq xarakterleri, Güney Afrika musiqi folklorundan böyük senetkarlıqla istifade edilmesi ile ferqlenir.


  S.Hacıbeyov müasirlerimizin heyatından behs eden "Gülşen" (1950, SSRİ Dövlet mükafatı, 1952) baletini yazdı. F.emirovun "Gözün aydın" (1946), S.Rüstemovun "Durna" (1947), S.elesgerovun "Ulduz" (1948) operettaları bu janrın örnekleridir.


  50-ci illerde simfonik musiqi sahesinde xüsusi inkişaf qeyd edilir. Dövrün mühüm ictimai-siyasi mövzuları bestekarların müxtelif sepgili simfonik eserlerinde öz ifadesini tapır. F.emirov musiqi tarixinde unikal simfonik muğam janrının yaradıcısı kimi meşhurdur. Bestekar muğamların meqam, mövzu ve diger üslub xüsusiyyetlerini senetkarcasına simfonik inkişafa uğratmışdır. emirov simfonizmine xas orkestr boyalarının elvanlığı, janr rengarengliyi, obraz zenginliyi bu dövrde yazılan eserlerinde öz ifadesini tapır.


  Fikret Emirov

  C.Hacıyev simfonizmi obrazlarının derin psixoloji fikir yönümü, musiqi inkişafının gergin dramatizmi, melodikasının geniş epikliyi ile ferqlenir. S.Hacıbeyovun simfonik yaradıcılığında (2-ci simfoniya; 1946) Böyük Veten müharibesi mövzusu dramatik planda açılmış, diger simfonik eserlerinin musiqisi ise parlaq janr boyaları ile aşılanmışdır.


  C.Cahangirov vokal-simfonik eserler besteleyir ("Arazın o tayında" 1949 poeması, SSRİ Dövlet mükafatı, 1950; "Füzuli" kantatası). "Arazın o tayında" vokal-simfonik poeması özünde hem simfonik, hem de kantata-oratorial musiqinin özelliklerini toplayan yeni janr idi. Mahnı janrının yükselişi S.Rüstemov, T.Quliyev, R.Hacıyev, C.Cahangirov, Q.Hüseynli, A.Rzayevanın yaradıcılığı ile sıx bağlıdır. Bu dövrde bir sıra kinofilmlere ve dram tamaşalarına musiqi bestelenmiş, ifaçılıq seneti geniş vüset almışdı. 1957-ci ilde ilk Dövlet simli kvarteti [A.eliyev, M.Tağıyev, R.Seyidzade, S.eliyev; telebe ve genclerin 6-cı Ümumdünya festivalı beynelxalq müsabiqesinin (1957, Moskva) laureatı] yaradılır. SSRİ xalq artistleri F.ehmedova (müğenni), L.Vekilova (balerina), emekdar incesenet xadimi Ç.Hacıbeyov (dirijor) ve b. ile temsil olunmuş yeni ifaçılar nesli yetişir. 1956 ilde Azerbaycan Bestekarlar İttifaqının (1990 ilden Azerbaycan Bestekarlar ve Musiqişünaslar İttifaqı) 1-ci qurultayı keçirilir.


  Soltan Hacıbeyov

  60-80-ci iller Azerbaycan musiqisi yaşlı nesil bestekarlarının yaradıcılıq feallığı, yeni bestekar qüvvelerinin meydana gelmesi, bütün janrlarda önemli uğurlar qazanılması, beynelxalq elaqelerin genişlenmesi ile seçilir.


  Opera ve balet Azerbaycan bestekarlarının çox müraciet etdikleri janrlara çevrilir. A.Melikovun "Mehebbet efsanesi" (1961), F.emirovun "Nesimi haqqında dastan" (1973; Azerbaycan SSR Dövlet mükafatı, 1974), "Min bir gece" (1979; SSRİ Dövlet mükafatı, 1980) baletleri geniş şöhret qazanır.


  Azerbaycan bestekarlarının simfonik ve kamera musiqisi xaricde geniş ifa edilmeye başlamışdır. F.emirovun "Şur" ve "Kürd ovşarı", Niyazinin "Rast" simfonik muğamları, Q.Qarayevin ve Ü.Hacıbeyovun simfonik eserleri bir sıra ölkelerde seslenmiş ve yüksek qiymetlendirilmişdir. 80-ci illerde A.Melikov, X.Mirzezade, A.elizade, F.elizade, F.Qarayev, C.Quliyev ve başqalarının eserleri Avropa, Amerika, Asiya şeherlerinde uğurla ifa edilmişdir. Azerbaycan ifaçıları tez-tez xarici ölkelerde qastrollarda olurlar


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycanda musiqi

        Kategori: Azerbaycan Edebiyatı

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 6129


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş