Kullanıcı Tag Listesi

II. Dünya Savaşı II. Dünya Savaşı 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan ikincisidir. Altı yıl boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde süren kesintisiz savaşlarla baş gösteren II. Dünya Savaşı Alman ordularının Polonya'ya saldırdığı 1 Eylül 1939 tarihinde başladığı kabul edilir. Ne var ki birbirinden kopuk görünseler de bu tarihten önceki çatışmalar da savaşta birincil rol oynayan tarafların stratejik hedefleri arasında yer aldığından savaşın başlangıcı tarihsel olarak daha gerilerden

Bu konu 1210 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
II. Dünya Savaşı 1210 Reviews

  Konuyu değerlendir: II. Dünya Savaşı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1210 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart II. Dünya Savaşı

  II. Dünya Savaşı II. Dünya Savaşı 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan ikincisidir. Altı yıl boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde süren kesintisiz savaşlarla baş gösteren II. Dünya Savaşı Alman ordularının Polonya'ya saldırdığı 1 Eylül 1939 tarihinde başladığı kabul edilir. Ne var ki birbirinden kopuk görünseler de bu tarihten önceki çatışmalar da savaşta birincil rol oynayan tarafların stratejik hedefleri arasında yer aldığından savaşın başlangıcı tarihsel olarak daha gerilerden başlamaktadır.
  Hitler’in 1933 yılında iktidara gelmesinden itibaren savaşın sonuna kadar izlediği strateji üç aşamalı bir stratejidir. Hitler iktidara gelmesinin hemen ardından Alman ekonomisinin düzenlemesini hedef almıştır. Gerek I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının gerekse de 1930 yılındaki genel ekonomik buhranın sonucunda Alman ekonomisi ciddi sıkıntılar içindeydi. Yaşanan yüksek enflasyon aşırı boyutlara varan işsizlik ve bunlara bağlı olarak sanayideki üretim-hammadde düşüklüğü Hitler’in izlediği ekonomi politikalarıyla kısa sürede kontrol altına alınmıştır.

  Ekonominin düzene sokulmasının ardından stratejisinin ilk adımında Hitler Alman kara deniz ve hava kuvvetlerinin Versay anlaşmasıyla getirilen sınırlamalardan kurtulmasını sağlamıştır.

  Bunun ardından gelen ikinci stratejik ve gerginlik dolu adım Almanca konuşan nüfusun yaşamakta olduğu bölgelerin Alman topraklarına katılmasıdır. Bu stratejik evrenin adımları 12 Mart 1938 de Avusturya’nın ilhak edilmesiyle başlamıştır. Ardından ikinci adım olarak Çekoslovakya toprakları içindeki Sudet bölgesidir. Hitler’in baskısıyla 29 Eylül 1938 günü imzalanan Münih Anlaşmasıyla Sudet bölgesi Almanya’ya verilmiştir. Konferans Alman İtalyan İngiliz ve Fransız başbakanlarının katıldığı Çekoslovakya’nın temsici bulundurmadığı bir anlaşmadır. Anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunda Hitler hiç zaman kaybetmemiştir.Anlaşma1 Ekim 1938'de yine silah kullanılmaksızın uluslararası anlaşmalara dayanılarak nüfusunun yüzde elliden fazlasını Almanların oluşturduğu Sudet bölgesinin Almanlarca işgal edilmesine dayanmıştır. 15 Mart 1939'da ise Çekoslovakya’nın kalanını da topraklarına eklemeleri anlaşmada yer almıştır.

  Bu olaylara kadar Hitler stratejisinin adımlarını atarken silahlar kullanılmamıştır.Ancak geriye tek sorunlu bölge kalmıştıranzig bölgesi. Versay anlaşmasıyla Polonya'ya verilen Danzig bölgesi halen Alman yönetiminde olan Doğu Prusya ile Almanya arasındaki kara bağlantısını kestiğindenAlman HükümetiPolonyahükümetinden Doğu Prusya'yla arada bir kara bağlantısı oluşturulması yönünde bir teklifi görüşmesini istemiş ve böylece Danzig Sorunu ortaya çıkmıştır.

  3 Mayıs 1939'da Sovyet Dışişleri Komiseri olan Litvinov görevden alınarak yerine Vyaçeslav Mihayloviç Molotov atanmıştır. Bu atama Sovyet dış politikasında keskin bir dönüşe işaret etmiştir. Litvinov döneminde Sovyetler Birliği Alman yayılmacılığına karşı İngiltere ve Fransa ile bir protokol oluşturmak için girişimlerde bulunmuş ne var ki her seferinde reddedilmişti. Molotov döneminde ise Sovyetler Birliği Alman hükümeti ile bir saldırmazlık paktı için çalışmıştır. Uzun diplomatik görüşmeler sonucunda 24 Ağustos 1939 günü Sovyetler Birliği ile Almanya arasında bir saldırmazlık paktı imzalanması karara bağlanmıştır.

  Almanya: Öncelikle Orta Avrupaardından Doğu ve Batı Avrupa'yı Almanya topraklarına katmak amacındadır.İkincil planı ise Asya'ya özellikle Rusya ve Yakın Doğu'daki stratejik noktaları ele geçirmektir.
  Japonya: Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya'nın Uzak Doğu sömürgeleri Japonya'ya verilmişti.Üstelik Çin'in bir bölümü de japon hakimiyetindeydi.Ancak bu kadar sömürge bile hızla sanayileşen ve büyüyen Japon ekonomisini doyuramıyordu.Ekonomik çıkarlar için ABD ile yakınlaşan Japonyasavaşın patlak vermesi ile Almanya'ya yakınlaşmıştır.Pearl Harbor saldırısı ile kesin olarak savaşa girmiştir.
  ABD: Savaşın başıda tarafsız kalan ABD sonraları Fransa ve İngiltere'ye silah yardımı yapmıştır.Almanya'nın kışkırtmaları sonucunda Japonya tarafından Pearl Harbor'da saldırıya uğramış ve kesin olarak savaşa girmiştir.ABD'nin savaşa gimesi ile savaşın ibresi değişmişAlmanya genişleme politikası yerine var olan sınırlarını koruma politikasını uygulamıştır.
  SSCB: Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra batı yerine Orta Asya'ya yönelik politikalar izlemiştir.Zengin petrol rezervleri sayesinde savaşta lojistik ve teklonoji alanlarında en güçlü devletlerden biri olmuştur.Almanya ile saldırmazlık anlaşması yapmasına rağmen Alman istilasına uğramıştır.
  İngiltere: Hitler tarafından Avrupa'daki tek rakip olarak görülen İngiltereAlmanya'nın Avrupa'nın tamamına yayılmasını önlemiştir.ABD tarafından sürekli mühimmatla destklenen İngiltere ABD'nin savaşa girmesine kadar özellikle Kraliyet Hava Kuvvetleri ile ön plana çıkmışOrta Avrupa'da kesin bir hava hakimiyeti sağlamıştır.ABD'nin savaşa girmesiyle birlikte kara kuvveteriyle ön plana çıkan İngiltereikinci Dünya Savaşının en büyük aktörü olmuştur.
  İtalya: Birinci Dünya Savaşından istediğini alamayan İtalya dar bir sömürge alanıyla sanayisini beslemeye çalışıyordu.Ayrıca Birinci Dünya Savaşı'nda itilaf devletleri ile görüş ayrılığına düşen İtalyaMussolini'nin faşist politikaları sebebiyle Avrupa'da sorun teşkil ediyordu.İtalya'nın eski Roma İmparatorluğu gibi güçlü bir devlet olmasını isteyen MussoliniAlmanya ile yakınlaşarak Mihver devletler bloğunda savaşa girmiştir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: II. Dünya Savaşı

        Kategori: Tarih

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1210


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş