Okulda takati kesilen öğrencisini evine gönderen öğretmen tam 4 gün boyunca öğrencisinden haber alamadı. Öğrencinin annesinden gelen mektupla şok oldu. Sayın Bayan Tona, Nolubabalo’nun annesi olarak, kızımın Cuma okula gelememesinden dolayı öncelikle sizden özür dilemek isterim. Okula gelecek gücü bulamadı çünkü evde hiç yemek yok... Bu karınları aç olarak uyudukları 4 gün. Sadece su içiyorlar. Üzülerek şunu söylemek isterim ki çocuklarımı okula göndermeme kararı aldım.Gerçekten çok

Bu konu 2863 kez görüntülendi 9 yorum aldı ...
Mektuptaki kahredici gerçek 2863 Reviews

Konuyu değerlendir: Mektuptaki kahredici gerçek

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2863 kez incelendi.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

Standart Mektuptaki kahredici gerçek

Okulda takati kesilen öğrencisini evine gönderen öğretmen tam 4 gün boyunca öğrencisinden haber alamadı. Öğrencinin annesinden gelen mektupla şok oldu.

Sayın Bayan Tona,

Nolubabalo’nun annesi olarak, kızımın Cuma okula gelememesinden dolayı öncelikle sizden özür dilemek isterim. Okula gelecek gücü bulamadı çünkü evde hiç yemek yok... Bu karınları aç olarak uyudukları 4 gün. Sadece su içiyorlar. Üzülerek şunu söylemek isterim ki çocuklarımı okula göndermeme kararı aldım.Gerçekten çok özür dilerim niyetim kesinlikle bu değildi ama ne yapacağımı bilemedim…

Saygılarımla…

Bayan Kululekile

İşte bu mektup, ızdırap içerisindeki öğrencileri için; Philemon Ngcelwane Lisesi’ndeki öğretmeni harekete geçirdi…

Öğretmeni; küçük kızı geçen hafta açlıktan takatsiz kalması üzerine evine göndermiş. Öğretmeni o günü takip eden 4 gün boyunca öğrencisinin sınıfa dönemediğini de gözlemlemiş. Öğretmenin bu merakını öğrencisinin annesi Nowinner Kululekile’den gelen bu mektup gidermiş…

Annesi; kızının sınıf öğretmenine, kızının açlıktan şuur kaybına uğradığını yazmasından sonra öğretmeni bir araştırma başlatmış. Yaptığı araştırma neticesinde karşılaştığı manzara karşısında şok olmuş. Öğrencisinin diğer okuyan kardeşlerini de araştırdığında yaklaşık yılın başından bu tarafa, açlıktan dolayı takatsiz oldukları bilgisine ulaşmış…

En başarılı 10 öğrenciden biri

Küçük kız Nolubabalo; Ngcelwane’ın en başarılı 10 öğrencisinden bir tanesi. Ailesi ile yaşıyor. Annesi de babası da işsiz. Yalnızca babasının 940 Rupiah’lik emekli aylığıyla idare ediyorlar. Nolubabalo 14 yaşından büyük olduğu için sosyal yardıma hak kazanamamış. 15, 19, 24 yaşında 3 kardeşi var. Diğer kardeşleri de kendinden büyük. Aile’nin yardımlarını Johanesburg’tan annesi alıyor.

Annesi durumlarını şöyle özetliyor :“Biz burada yoksulluk içerisindeyiz çünkü bağışlar, sosyal yardımlar bizim için hem çok az hem de yetersiz. Para yetmediğinden dolayı ödeme günü gelmeden borç almak zorunda kalıyoruz. Ödeme günü geldiğinde de elimizde hiçbir şey kalmıyor.”

Akrabaların kapılarını çalıp artık yemek soruyor

Anne Kukulekile durumlarını şöyle anlatıyor. “Kızım; akrabalarımızın kapılarını çalıyor ve artık yemekleri toplamak için gün boyu dolaşıyor… O gün kızımı okula gönderememiştim çünkü şiddetli karın ağrısı vardı…”

Yatağındaki küçük kız Nolubabalo; boş mideyle okula gittikten sonra gözlerinin nasıl karardığını ve takatsiz düştüğünü anlatırken ağzından şu sözler dökülüyordu: “O gün boş mide ile okula gittiğimde tam 4 gündür mideme bir şey girmemişti.”

Okulda 100’ün üzerinde öğrenci aç geliyor

Ngcelwane Lisesi öğretmenleri yaklaşık 100’ün üzerinde öğrencinin okula boş mideyle geldiğini birçoğunun ailesinin işsiz ve kendi başına yaşamaya çalıştıklarını ifade ediyorlar…

Okul öğretmenlerinden Lulu Moyake iki hafta önce bir yardım sandığı kurduklarını ve şu ana kadar sadece 65 öğrenciye yardımcı olabildiklerini ancak toplam160 öğrencinin bu yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor…

Öğretmenlerin bu iyi niyetli girişimi de yarıda kalmış; paralarla verilen yemekler son olmuş… Çünkü toplanan paralar tükenmiş…

Konuyla ilgili olarak devreye giren Avrupa Birliği eğitim departmanı sözcüsü Loyiso Pulum duruma çözüm olması açısından şu faaliyetleri gerçekleştirdiklerini anlatıyor… Okulu ‘pilot sebze bahçeleri’ projesi için teşvik ettiklerini söyleyen sözcü okula el arabası ve tohum gibi araçların sağlanacağını açıklıyor…

Vuyolwethu Sangotsha- Daily Dispatch

Rotahaber

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Mektuptaki kahredici gerçek

Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

Konuyu Baslatan: Apancene

Cevaplar: 9

Görüntüleme: 2863

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

bu yazıyı okuyunuz okudum etkilendim

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

saolasın MeÇuLaSiQ offf offf

Gara Lele
    Gara Lele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ne deyim men axı rabbimin verdiyine şükürler olsun hegün şükür etmek gerek
    emeğine sağlık emi

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1051
    @Dygsuz

Anlamlı bir yazı.Hani bir söz vardır "elden gelen öğün olmaz o da zamanında gelmez".Her şehrin gördüğümüz bir ön bahçesi birde arka bahçesi var ,görülenmlere aldanıp önyargılı olmamak gerek.

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

dygusuz bunları burada söylemek yakışık alırmı bilmem ; istanbul gibi bi yerde bunları yaşadım evine ekmek getiremeyenler var utançlarından ihtiyacım var demeye çekinen onlarca fakir ama onurlu insanlarımız var ? birinin evine gittiğimizde kışdı soğuk hava evin camları yok ! elektrik yok ! yakacak yok ! yiyecek yok ! evde coluk cocuk yasli insanlar ? bunlar sehrin göbeginde olan hadiseler gittigimde manzara karsisinda sok oldum beni etrafda hali vakti yerinde olanlari gördüğümde insanlığımdan utandım eğer yetişmeseydik acep neler olurdu düşünemiyom bile daha örnekleride var tabi..hiçmi düşünmez insan bizlerde bu hal içerisinde olabileceğimizi ......

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1051
    @Dygsuz

Sevgili Apancene ,İstanbulda Dikilitas' şı bilirmisin ?

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

evet hayırdır ?

Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1051
    @Dygsuz

Osmanlı döneminde,şehrin varlık sahipleri o taşın belirli yerlerine sıkke (para)koyarlarmış,İhtiyacı olanlar gelir ihtiyacını karşılayacak kadarını alırlarmış.O insanların taşıdıkları erdemi düşünebiliyormusun.

Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

saygı duyuyorum size kalitenizi gösteriyosunuz

Etiketler