KARDEŞLERİM Karabağla ilgili internette birşeyler araştırırken Gazi Mustafa Kemâl Atatürk'ün Iğdır'ın Aralık ilçesinin Nahçıvana uzanan topraklarını İrandan kendi parasıyla satın aldığını okumuştum. Daha sonra bu yazıyı bulamadım. Bu konu hakkında bilgileri olanlar varsa lütfen paylaşsın.

Bu konu 2755 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak 2755 Reviews

Konuyu değerlendir: ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2755 kez incelendi.

YAKUT14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @YAKUT14

Standart ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak

KARDEŞLERİM
    Karabağla ilgili internette birşeyler araştırırken Gazi Mustafa Kemâl Atatürk'ün Iğdır'ın Aralık ilçesinin Nahçıvana uzanan topraklarını İrandan kendi parasıyla satın aldığını okumuştum. Daha sonra bu yazıyı bulamadım. Bu konu hakkında bilgileri olanlar varsa lütfen paylaşsın.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: YAKUT14

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 2755

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    127
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Standart Cevap: ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak

Alıntı YAKUT14 Rumuzlu Üyeden Alıntı
    KARDEŞLERİM
    Karabağla ilgili internette birşeyler araştırırken Gazi Mustafa Kemâl Atatürk'ün Iğdır'ın Aralık ilçesinin Nahçıvana uzanan topraklarını İrandan kendi parasıyla satın aldığını okumuştum. Daha sonra bu yazıyı bulamadım. Bu konu hakkında bilgileri olanlar varsa lütfen paylaşsın.

Bu konuda az bir arastirma yaptim.Asagidaki adrese bakarmisiniz.Gercekten ilginc...

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    127
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Standart Cevap: ATATÜRK'ün İrandan satın aldığı toprak

NAXÇIVAN, HARDASAN ? (*)

Azerbaycan’a bağlı bir özerk cumhuriyet olan Nahçıvan, ülkemizin doğusunda, İran ve Ermenistan sınırları arasında ve bu ülkeler tarafından çepeçevre sarılmış, Dilucu mevkiinde Aras Çayının 10-15 km.lik bir kesiminde sınırdaş olduğumuz küçük bir toprak parçasıdır. Burası, Türkiye dışındaki Türk devletlerinden ortak sınırımız olan tek ülkedir. “Türk Kapısı” ya da “Şark Kapısı” olarak da bilinir. 400 bin nüfuslu kırsal bir topluma yuvadır Nahçıvan ülkesi. Haritalarda görmek için dikkatli bakmak ister.

Bu girişle, başlıkta yönelttiğimiz “Nahçıvan neredesin” sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz. Nahçıvan tarihte zaman zaman Türk, Rus, Pers-İran İmparatorluklarının parçası olmuş bir topraktır. Nahçıvan Hanlığı olarak da tarih atlaslarında yer bulur. Yüzölçümü, geçen yüzyıl başlarında Ermenistan’a toprak kaybı sonucunda 5500 km2 kadar kalmıştır.

Yakın tarihine kısaca bir göz atarsak, I. Dünya Savaşını takip eden karışık günlerde Azerbaycan bağımsızlığını kazanırken burada da “Araz Türk Respublikası”nın (Aras Türk Cumhuriyeti) kurulduğunu görürüz. Sovyet devrimi sonrasında, coğrafi olarak Azerbaycan’dan kopan bölgede 1921 yılında -Azerbaycan SSC‘ye bağlı- Nahçıvan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin (NSSC) kurulduğunu, aynı yıl Mart ve Ekim aylarında Moskova ve Kars Antlaşmaları ile Türkiye’nin Nahçıvan’ın “özerkliğini” ve “dokunulmazlığını” Rusya ve Ermenistan’a kabul ettirdiğini öğreniriz, gururla. Bu son Antlaşma doğrultusunda 1922’de özerkliği sağlanan “Nahçıvan Diyarı” Şubat 1924’te “Naxçıvan Muhtar Sovyet Sosyalist Respublikası” olarak kurumsallaşmış, Azerbaycan’ın bağımsızlığına yeniden kavuşması (1991) ile de bugünkü adı olan “Naxçıvan Muhtar Respublikası” (Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti) ile mevcut statüsünü kazanmıştır.

Tarih bahsini kapatmadan, Ankara’dan milli mücadeleyi yürüten TBMM Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmadan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin temellerini de atmıştır desek yanlış olmaz.

Zaten bu ülkeyi Ermenistan istilasından Osmanlının 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa kurtarmıştır 1918’de. Nahçıvan’ı “Şark Kapısı” olarak niteleyen de Karabekir olmuştur. Kendilerinin de kabul ettiği gibi, Aras Türk Cumhuriyetinin ilhamını da o vermiştir bölgedeki Azeri kardeşlerimize. Karabekir’in adı, şimdi başkent Nahçıvan’daki Kazım Karabekir Paşa Camiinde yaşatılmaktadır.

Buranın Azerbaycan üzerinden Orta Asya’daki uzak kardeşlerimize kavuşmanın “giriş kapısı” olduğunu bilen Atatürk de Nahçıvan’ın özerk ve Azerbaycan’a bağlı kalmasına önem vermiştir. Onun Nahçıvan’a “Türk Kapısı” dediği ve Nahçıvan’la sınırdaş olabilmek için Dilucu’nda İran’dan toprak satın aldığı bilinir.

Atlayalım üç çeyrek yüzyıl. Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla 1991’de Azerbaycan bağımsızlığına tekrar kavuşunca Nahçıvan’la aramızdaki “Demir Perde” de yıkıldı doğal olarak. Artık aramızdan sadece Aras Çayı akar usul usul. 1992’de kardeş Türkiye’nin yaptırdığı Dilucu-Sederek köprüsü, ortak bahçelerinden “uluslararası sınır” geçip bölünmüş, ayrı ülkelerde birbirinden kopuk kalmış kardeşleri yeniden birleştirdi aynı aile içerisinde…

Adına biz “Hasret Köprüsü” demişiz, onlar “Ümid Körpüsü”. Açılışı 28 Mayıs 1992, açanlar da zamanın Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel ve Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Haydar Aliyev.

Bu köprü, yalnızca Türklerle Azeri kardeşleri arasındaki neredeyse bir asırlık özlemi gidermekle kalmadı, aynı zamanda Nahçıvan’ın son yıllardaki büyük kalkınmasına olanak sağlayan ekonomik açılımı kolaylaştırdı. Bugünkü Nahçıvan’ın, toplumsal gelişmede kaydettiği yüksek düzeyi anlatmak ise bir havayolu dergisinin sayfalarına sığmaz. Ben merak edenlere “gelin, görün” derim sadece.
    Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Etiketler