"Düşünüyorum Öyleyse Varım" (Cogito Ergo Sum) Hemen hemen hepimizin bildiği bir söz bu. Descartes'ın bir sözü. Hepimiz bu sözü bilmemize rağmen, bu sözün nereden geldiğini ve ne anlam ifade ettiğini sanırım o kadar da çok kişi bilmiyor. Ben de burada nacizane bu sözü açıklamayı kendime görev edindim. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta, Descartes'ın bir rasyonalist olduğu. Nedir bu rasyonalizm? Türkçe'de akılcılığa karşılık gelmekle beraber, genellikle rasyonalizm adı altında

Bu konu 2767 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
"Düşünüyorum Öyleyse Varım" 2767 Reviews

Konuyu değerlendir: "Düşünüyorum Öyleyse Varım"

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2767 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Standart "Düşünüyorum Öyleyse Varım"

"Düşünüyorum Öyleyse Varım" (Cogito Ergo Sum)

Hemen hemen hepimizin bildiği bir söz bu. Descartes'ın bir sözü.
    Hepimiz bu sözü bilmemize rağmen, bu sözün nereden geldiğini ve ne anlam ifade ettiğini sanırım o kadar da çok kişi bilmiyor. Ben de burada nacizane bu sözü açıklamayı kendime görev edindim.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta, Descartes'ın bir rasyonalist olduğu.
    Nedir bu rasyonalizm?
    Türkçe'de akılcılığa karşılık gelmekle beraber, genellikle rasyonalizm adı altında kullanılır.
    Nedir peki akılcılık?
    Akılcılık, aklın üstünlüğünü kabul etmektir en basit tanımıyla.
    Rasyonalistlerin ortaya çıktığı dönemlerde, asıl sorun aklın mı yoksa duyuların mı gerçek olduğuydu. İşte rasyonalistler, empristlerin aksine aklın üstün olduğunu, duyu organlarının insanı sürekli yanıltabileceğini ve bu yüzden duyu organlarıyla algılananın gerçek olmadığını savunurlar. Onlar için gerçek olan aklın bulduğu, aklın oluşturduğudur. Platon'un ide kavramından yola çıkarak, hemen hemen her rasyonalist idelere inanır, kimi bunun doğuştan geldiğini kimiyse daha sonra oluştuğunu söyler, ancak hepsi idelerin asıl gerçeklik olduğuna ve duyu organlarıyla algılananın da onların birer yansıması olduğuna ve yanlış olabileceğine inanırlar.

"Düşünüyorum öyleyse varım"a kadar giden süreçte yöntemi anlayabilmemiz için bir de Sokrates'in yöntemini bilmemiz gerekir.
    Sokrates felsefeye yöntemi kazandıran isim olarak karşımıza çıkar.
    Sokratesin yöntemi şüphe etmektir. Her şeyden şüphe ederek gerçek bilgiye ulaşabileceğimizi savunur.

Descartes da buradan yola çıkmıştır.

Descartes duyu organlarına güvenemeyeceğini biliyordu. Ama aklına güvenip güvenmemek konusunda emin değildi ve her şeyi sorguluyordu. Sorgulayarak, şüphe ederek gerçek bilgiye ulaşabileceğine inanmıştı ve her şeyden, akla gelebilecek her şeyden şüphe ediyordu. Hatta aklından ve varlığından bile. En sonunda şüphe edemeyeceği bir şeyin olduğu fikrine ulaştı. Şüphe edemeyeceği şey, şüphe ettiğiydi ve şüphe etmek de düşünmek anlamına geliyordu. Buradan da "düşünüyorum öyleyse varım" sonucuna ulaştı.

Hatta bu sonuca ulaştığında bir sobanın karşısında oturduğu ve şöyle söylediği rivayet edilir:
    Duyularımız bazen bizi aldattığına göre hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını farz etmeliyim. Burada sobanın karşısında oturduğumu nereden bilebilirim? Bundan emin olamam, rüya veya hayal görüyor olabilirim. Ya da muzip bir şeytan benimle oyun oynuyor olabilir. Kuşku duymayacağım tek şey, bir şey düşünüyor olmam. Rüya gördüğümü, benimle alay edildiğini ya da bir bedenim olmadığını bile düşünsem, bu böyle. Düşünüyorum öyleyse varım!

"Kesin olan bir şey var.

Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.

Şüphe etmek düşünmektir.

Düşünmekse var olmaktır.

Öyleyse var olduğum şüphesizdir.

Düşünüyorum, o halde varım.

İlk bilgim bu sağlam bilgidir.

Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim."

Ayrıca Descartes bundan yola çıkarak, Tanrı'nın varlığını da ispatlamıştır kendince.

Bir de not: Aslında bu cümle aslında Fransızca imiş (je pense, donc je suis) ama her nasılsa felsefe tarihine Latince (cogito ergo sum) olarak geçmiş bu söz.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: "Düşünüyorum Öyleyse Varım"

Kategori: Psikoloji

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2767

Etiketler