Kırklareli Vikipedi, özgür ansiklopedi Kırklareli ili, Türkiye Cumhuriyetinin Marmara Bölgesinin Trakya yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan'nın Burgaz ili ile çevrili il. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Flag_of_Turkey.svg/30px-Flag_of_Turkey.svg.png Kırklareli ili http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/K%C4%B1rklareli_Turkey_Provinces_locator.jpg Kırklareli ilinin konumu

Bu konu 4181 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Kırklareli 4181 Reviews

Konuyu değerlendir: Kırklareli

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4181 kez incelendi.

Konu: Kırklareli

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Standart Kırklareli

Kırklareli
    Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kırklareli ili, Türkiye Cumhuriyetinin Marmara Bölgesinin Trakya yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan'nın Burgaz ili ile çevrili il.

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    Kırklareli ili

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Kırklareli ilinin konumu

Genel Bilgiler

• Bölge: Marmara Bölgesi
    • Yüzölçümü: 6.550 km²
    • Nüfus: 333.256 ― Şehir nüfusu212.390 ― Köy nüfusu120.866
    • Nüfus yoğunluğu: 51.25 kişi/km²
    • Plaka kodu: 39
    • Alan kodu: 0288
    • Vali: Hüseyin Avni Coş
    • Valilik internet sayfası:

Nüfus

333.256 (il), 212.390 (merkez). Yüzölçümü: 6.550 km². Nüfus Yoğunluğu: km²'ye 50 kişi. İlçe Sayısı: 7. Köy Sayısı: 178. Rakım: (il merkezi) 203 m.
    İlçeleri: Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar, Vize

Coğrafya

Kuzeye doğru çıkıldıkça giderek sarplaşan ve Türkiye Trakyası'nın en yüksek noktasını teşkil eden 1031 m. rakımlı Mahya Dağ'nin de bulunduğu Yıldız Dağları'na varılan ilin genelinde kara iklimi hüküm sürer. İlin en önemli akarsuyu Ergene, Kırklareli'nin güneyinde tarıma elverişli, dolayısıyla birçok yerleşim biriminin bulunduğu bir plato yaratmıştır.

Tarih

Kırklareli'nin bilinen ilk sakinleri tüm Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklar'dır. M.Ö. 6. yüzyılda Yunanistan'a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kuran İran soylu kavim Persler'in eline geçen bölge, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender önderliğindeki Makedonlar, M.Ö. 2. yüzyılda ise Romalıların hakimiyetine girer. Roma İmparatorluğu'nun M.S. 4. yüzyılda ikiye bölünmesiyle Bizans'ın payına düşen Kırklareli, bu dönemde birçok Bulgar ve Peçenek istilası görmüş, 13. yüzyılda kısa bir haçlı işgalinin ardından 1368 senesinde, Balkanlar'da yayılan Türkler'in egemenliğine girmiştir. Osmanlı döneminde Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi olan Kırklareli, 93 Harbi'nde (1878) Rus, Balkan Harbi'nde (1912) Bulgar ve de I. Dünya Savaşı'ndan sonra (1920-1922) Yunan işgali yaşamış, Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasıyla birlikte 10 Kasım 1922'de nihai olarak Türk topraklarına katılmıştır. 1924 yılında adında kilise sözcüğü gectiği icin değiştirilmiş. Ezici çoğunluğu Arnavutlar oluşturur.

Ekonomi

Kırklareli ilinin ilçeleri

İlin güneyinde tekstil ve gıda alanında yaklaşık 20.000 işçiyi istihdam eden sanayi üretim ağır basarken, kuzeyinde başat olarak buğday ve ayçiçeği ekimiyle tarım başlıca geçim kaynağı olma özelliğini sürdürmektedir. Türkiye'nin en büyük cam fabrikalarından Trakya Cam Sanayi ve Kırklareli Cam ile, Türkiye'deki ilk şeker fabrikası olan halen faal durumdaki Alpullu şeker fabrikası il sınırları dahilindedir.

Folklor

Kırklarelinde Halk oyunları ekipleri yörenin çesitli folklor oyunlarını oynarlar.

Bu oyunlardan bir kaçı şunlardır:
    1. . Kambana
    2. . Kız Karşılaması
    3. . Ali Paşa
    4. . Ahmet Bey
    5. . Arabaya Taş Koydum
    6. . Bilal Oğlandır...

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kırklareli

Kategori: Marmara Bölgesi

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 4181

gezginblueman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    42
    Konular
    115
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    523
    @gezginblueman

Kırklarelim benim güzel memleketim
    namaz gibi özlüyorum seni ey yar, ezan gibi çağırırmısın beni..

Giriş

Giriş