GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 18.557 km² Nüfus: 349.437 (1992)

Bu konu 25825 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...
Kars 25825 Reviews

Konuyu değerlendir: Kars

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 25825 kez incelendi.

Konu: Kars

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Kars El Sanatları ve Zanaatları

Halkın duygu, düşünce ve hayallerini kendi ihtiyaçlarına öncelik vererek gerçekleştirmek için çaba harcaması, bu çabayı birtakım malzemeler kullanarak ortaya koyması sonucunda ortaya çıkan ürünler, halk sanatları, geleneksel sanatlar, el sanatları vb. terimler çerçevesinde ifade edilmiştir.
    Bireyin kendi emeğiyle başlattığı, sonraları toplumca benimsenip ortak bir çalışmanın kaynağı hâline gelen halk sanatları el sanatları, ev sanatları ve çarşı sanatları olarak üç ana kolda araştırılmaktadır. Bu üç kolda ağırlık genellikle kadınlarda olduğu için “kadın sanatları” olarak da nitelendirilen bu sanat ürünlerini Türkiye’nin her köşesinde görebiliriz. Ancak bazı merkezlerin bu yaratıcılığa dayanan işlerinde önemli bir fark görülür. Söz gelimi, Antep işleri, Bursa, Konya, Alaşehir oyaları, Sivas çorapları, Tokat yazmaları, Mardin iğne dantelleri, Beypazarı gümüş işleri, Trabzon altın bilezikleri, Buldan dokumaları, Konya kaşıkları ünlerini yıllardan beri sürdüren güzel eserlerdir.
    El sanatları kendi içinde de farklı işlere göre kümelenirler. Bunları şöyle gösterebiliriz:
    1- Biçki-dikiş işleri: Her yörede köylülerin geleneksel giysileri, kullanılan dokuma çeşitleri.2- Dokuma işleri: İnce ve kalın olarak ikiye ayrılan bu işlerin ana malzemesi bitkisel ve hayvansal kökenlidir.3- Nakış işleri: Süslenmesi gereken giysilerle kullanılan eşyanın malzemesine göre ele alınması ve motiflerle bezenmesi. 4- Örme işleri: Dokumalar gibi ince ve kalın örgüler malzemenin türüne göre, kullanılan araçlara göre ayrılırlar. 5- Toprak işleri: Testi, kiremit, çömlek, tuğla vb. 6- Tahta işleri: Marangozluk, dülgerlik, araba yapımı, oyma işleri. 7- Demir işleri: Nal, çivi ve diğer inşaat malzemesi. 8- Deri işleri: Kunduracılık, yemenicilik, saraçlık. 9- İnşaat işleri: Duvarcılık, minare yapımı, harç kuyu kazma vb.
    Bunlardan başka birkaç dalı ilgilendiren boya işleri ile büküm işleri de sayılabilir.
    Bütün bu işlerde ortaya çıkan ortak özellikler, el sanatlarının önemini ve anlamını daha iyi vurgular. Bu ortak özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
    1- Geleneksellik ağır basar;2- Yaratıcı olma özelliğini gösterir;3- Millî sanat zevkini atadan-oğula nineden-kıza aktarır; 4- Toplum hayatında ve ortak düşüncede karşılıklı iletişimi kolayca sağlar; 5- Aile içinde sanat zevkini, estetik yaratmaları destekler; 6- Ailenin giderlerinde önemli tasarruf sağlar; 7- Moral gücünü ayakta tutar ve ruhî hayatı yansıtır; 8- Ailenin sosyal, ekonomik ve eğitim durumunun gelişmesine yardım eder.

Ayrıca:

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Kars Kafkas Üniversitesi

KAFKAS ÜNiVERSiTESi

Kuruluş Tarihi: 11 Temmuz 1992

Rektör : Prof. Dr. Abamüslüm GÜVEN

Adres: Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Kampüsü 36100 Paşaçayırı /KARS

Tel numaraları: (474) - 212 88 21 - 212 88 29 - 212 88 43

Faks numaraları:(474) 212 68 29

Web adresi:
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

E-mail adresi: [email protected]

TANITIM VE TARİHÇE:

Kafkas Üniversitesi 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı yasayla kurulmuştur 1992 Kasım ayında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz, kurulduğu tarihte Atatürk Üniversitesinden devredilen bir fakülte ve tek programlı bir meslek yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürüyen, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır.

Bugün itibariyle üniversitemiz ilimizde bulunan 8 ayrı yerleşkede 6 Fakülte, 2 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü, 6 Araştırma Merkezi olmak üzere toplam 23 akademik birime, 468 öğretim elemanına ve yaklaşık 14 bin öğrenci kapasitesine sahiptir. Üniversitemize her yıl büyük çoğunluğu bölge dışından olmak üzere yaklaşık 4 bin öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Ulusal ve Uluslararası deneyim ve birikime sahip, özverili öğretim elemanlarımızla yürütülen eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı bakımından oldukça iyi bir konumdadır. Yükseköğrenimin gerektirdiği çağdaş altyapı ve teknik donanım yatırımları hızlandırılarak sürdürülmektedir.

Kafkas Üniversitesi, faaliyetlerinde anayasamızın ve Yükseköğretim Yasası'nın temel ilke ve amaçlarını esas alır. Dolayısıyla ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk İlke ve İnkılaplarının ödün vermez savunucusudur.

BESLENME, BARINMA ve SAĞLIK HİZMETLERİ:

Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneleri ve kafeteryaları düzenli olarak hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar ile özel yurtlarda barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi kiralık konutlarda öğrenciler tarafından ilgi görmektedir. Ayrıca Üniversitemiz yerleşkesi içerisinde hayırsever Vasfiye ERİŞ tarafından 200 kişilik suit odalardan oluşan kız öğrenci yurdu yapılmaktadır. Henüz inşaat halinde olan yurt binası 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında hizmete açılacaktır. İl dışında bulunan Fakülte ve Yüksekokullardaki öğrencilerimizin barınmaları için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne gerekli taleplerimiz yapılmıştır. Öğrencilerimiz ve personelimiz, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Sağlık Merkezi ve Tıp Fakültesi’nden hizmet alabilmektedirler.

BURS OLANAKLARI:

Öğrencilerimize verilen devlet kredi ve burs imkanlarının yanı sıra ekonomik durumu yetersiz olanlara üniversitemiz Akademik ve İdari personeli katkılarıyla Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı tarafından düzenli olarak burs sağlanmaktadır.

TEKNOLOJİK OLANAKLAR:

Kafkas Üniversitesinin bütün birimlerinde öğrencilerin ve araştırıcıların branşları ile ilgili eğitim-öğretiminde araştırma olanaklarını arttırmak amacıyla laboratuarlar mevcuttur. Ayrıca Üniversitemizin tüm birimlerinde bilgisayar, laboratuarları ve internet bağlantısı vardır.

SOSYAL, KÜLTÜREL ve SPORTİF OLANAKLAR:

Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler için öğrencilerimiz tarafından düzenlenmek istenilen tanışma çayları, geziler, mezuniyet baloları gibi etkinliklerde öğrencilerimize bütün imkânlar sağlanarak gerektiğinde araç, malzeme ve yer tahsis edilerek gerekli katkıda bulunulmaktadır. Öğrencilerimiz, kapalı spor salonlarımız, halı sahalarımız, açık spor alanlarımız, ve Sarıkamış Kayak tesislerinden faydalanabilmekte, ulusal ve uluslararası spor müsabakalarında üniversitemizi temsil edebilmektedir. Ayrıca Üniversitemiz birimleri arasında her yıl düzenli olarak futbol, voleybol, basketbol ve diğer spor dallarında turnuvalar gerçekleştirilmektedir. Konferans, seminer, panel, kongre gibi bilimsel toplantılar aracılığı ile öğrencilerimizin güncel konularda bilgi ve görgüleri artırılmaktadır. Gösteri, sergi, tiyatro gibi kültürel etkinlikler ve üniversitemiz bünyesinde bulunan öğrenci kulüpleri ile öğrencilerimizin, geleceğe güvenle bakan evrensel değerlerle donatılmış, toplumsal değerlere duyarlı, kültür ve sanat bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, bölgemizin coğrafi konumu nedeni ile komşu ülkelerin tarihi ve turistik yerlerini gezip görme olanağına sahiptir. Her yıl mayıs ayında üniversitemizce düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Kaz Bayramı gibi etkinliklerde öğrencilerimiz, kendi yeteneklerini sergileme fırsatı bulmakla beraber, bolca eğlenmekte; Kars ili ve çevresinde düzenlenen diğer sosyal ve kültürel etkinliklerde katılmaktadırlar. Üniversitemizde Biyoloji, Doğa ve Yaşam, Dağcılık, Kuş Gözlem, Kitap, Müzik, Şiir, Fotoğraf, Atatürkçü Düşünce, Tiyatro, Satranç, Sinema, Binicilik ve Atçılık, Sosyal Düşünce ve Basın Yayın gibi adlarla kurulmuş olan çok sayıda öğrenci kulübünde binden fazla öğrencimiz aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Bilgiler kafkas üniversitesi resmi web sitesinden alıntılanmışdır.

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni

Kafkasya ve Kars platosu hayvancılık bölgesi olduğundan halı, kilim gibi yün dokumalar on plana çıkar.

Geleneksel olarak üretilen halılar kirman ipi ile yapılır. Hah motiflerinin genel özel­likleri geometrik sekilerde ve madalyon de­senli olmasıdır, (Lezgi Kazak) bunun en güzel örneklerindendir. Ayrıca bitki desenleri de kullanılır.

Halıların bordürleri (kenar işlemeleri) zen­gin çeşitleriyle Kars halılarına ayrı bir güzellik katar.
    Genel olarak Kafkasya'da üretilen ha­lılar bu bölgede yaşayan çok kültürlü yapıdan etkilenir, Kars halı motiflerinde asırlar boyu süre gelen bu çok kültürlü yapı nedeni ile de­senler karışmış Kafkas halısı adı altında en üst düzeydeki sanatsal yapıya ulaşmıştır.
    Adler, Lezgi Şirvan halılarında geometrik şekilde Halk müziğinde Önemli yer tutan cura tn ince sesli sazdır.
    Tambura, Fa ve Do tanbura olmak üzere iki türdür. Divan, halk müzi­ğinde kalın ses verdiği için toparlayıcı bir enstrümandır. Kars'la asıklar genelde divan kullanırlar, akort sistemi bozuk düzendir.

Etiketler