Doğum Yeri: Azerbaycan Doğum Yılı: 1893 20. yüzyıl âşıklarındandır. 1893 yılında Kelbecer bölgesinin Demircidan köyünde doğmuş, 1980 yılında vefat etmiştir. Halk şiirinin geraylı (8'li koşma), koşma ve mani gibi şekillerinde söylemiştir. O, âşıklık sanatını babası Gurban ve Âşık Elesker'den öğrenmiştir. Bunlardan başka Semed Vurgun da dostudur. O, katıldığı yarışmalarda çeşitli armağanlar da kazanmıştır. Aşk, tabiat ve siyaset gibi konuları şiirlerinde işlemiştir. Tabiat konulu

Bu konu 1352 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Aşık Şemşir Hayatı 1352 Reviews

Konuyu değerlendir: Aşık Şemşir Hayatı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1352 kez incelendi.

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Aşık Şemşir Hayatı

Doğum Yeri: Azerbaycan
    Doğum Yılı: 1893

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1893 yılında Kelbecer bölgesinin Demircidan köyünde doğmuş, 1980 yılında vefat etmiştir. Halk şiirinin geraylı (8'li koşma), koşma ve mani gibi şekillerinde söylemiştir.

O, âşıklık sanatını babası Gurban ve Âşık Elesker'den öğrenmiştir. Bunlardan başka Semed Vurgun da dostudur. O, katıldığı yarışmalarda çeşitli armağanlar da kazanmıştır.

Aşk, tabiat ve siyaset gibi konuları şiirlerinde işlemiştir. Tabiat konulu şiirlerinde; pınarları, dereleri, ovaları, gölleri, dağları, akıcı bir üslupla işlemiştir.

Keçen tarih heddin aşıb,
    Tufan gopub çaylar daşıb,
    Köpükleşib, gucaglaşıb,
    Daşgın seller bu bulagda.

Yukarıda sevgili konusunda da şiir söylediğini belirtmiştik. Bunun en güzel örneğini koşmalarımız arasında bulunan «Gelin» redifli şiirinde bulabiliriz. Edebî sanatlardan ustalıkla istifade eden Şemşir, bir hanede şöyle demektedir:

Növ baharın teze, ağ çiçeyisen,
    Bağca benövşesi, dağ çiçeyisen,
    Güney gerenfili, bağ çiçeyisen,
    Şemşir için geşeng balasan gelir.

Şemşir'in dünyada yaşamasının sebebi vatanıdır. Azerbaycan olmasa o yok demektir. Şemşir, «Meni» redifli koşmasında bu meseleyi çok güzel dile getirmiştir.

Cinas sanatını da çok iyi bilen Şemşir cinaslı mani türünde de şiirler söylemiştir.

Siyasî konularda yazmış olduğu şiirleri diğerlerinin yanında çok cılız kalır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Aşık Şemşir Hayatı

Kategori: Azerbaycan Müzik Adamları

Konuyu Baslatan: Doktor Amca

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1352

Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..