Doğum Yeri: Azerbaycan Doğum Yılı: 1874 20. yüzyıl âşıklarından olup 1874 yılında «Basarkeçer» bölgesinin «Büyük Garagoyunlu» köyünde doğmuş; 1951 yılında vefat etmiştir. Esed'in babasının asıl memleketi Tovuz Bölgesinin Bozalganlı köyüdür. Daha sonraları buradan ayrılarak «Büyük Garagoyunlu» köyüne yerleşmiştir. Esed'in 12 yaşlarında iken babası vefat etmiştir. Bundan sonra 5 yıl kadar «mudurlug» yapan Esed, bu arada âşıklığa karşı da ilgi duymaya başlamıştır. Bunun üzerine ünlü âşık

Bu konu 1292 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Aşık Esed 1292 Reviews

Konuyu değerlendir: Aşık Esed

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1292 kez incelendi.

Konu: Aşık Esed

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Standart Aşık Esed

Doğum Yeri: Azerbaycan
    Doğum Yılı: 1874

20. yüzyıl âşıklarından olup 1874 yılında «Basarkeçer» bölgesinin «Büyük Garagoyunlu» köyünde doğmuş; 1951 yılında vefat etmiştir.

Esed'in babasının asıl memleketi Tovuz Bölgesinin Bozalganlı köyüdür. Daha sonraları buradan ayrılarak «Büyük Garagoyunlu» köyüne yerleşmiştir. Esed'in 12 yaşlarında iken babası vefat etmiştir. Bundan sonra 5 yıl kadar «mudurlug» yapan Esed, bu arada âşıklığa karşı da ilgi duymaya başlamıştır. Bunun üzerine ünlü âşık Elesker'e çırak olur ve orada 4 yıl kadar çalar çağırır.

Halk şiirinin hemen hemen bütün türlerinde çalıp söyleyebilen Esed, Köroğlu hikâyesini de çok güzel anlatan usta bir meddahtır.

Esed, 1928 ve 1938 yıllarında yapılan Azerbaycan Âşıkları Kurultayına katılmış ve âşıkların çeşitli meseleleri ile ilgilenmesi neticesinde «şeref nişanı» ile de taltif edilmiştir.

O, hece vezninin dışında klasik tarzda da çok güzel şiirler söylemiştir. Bilhassa geraylı, koşma, deyişme (atışma) ve muhammes şekillerinde oldukça başarılıdır. «Ermeni Gizi» isimli zincirleme muhammesi onun sanat yönünü gösteren en önemli şiiridir.

Can alan getme dayan,
    Bil meni candan eledin,
    Tebiet bezek vurub,
    Şövgeti şandan eledin,
    Kirpiklerin oh kimidir,
    Gaşı kamandan eledin,
    Ohuyurdum gumru kimi,
    Meni lisandan eledin,
    Hoş olur lisanın,
    Böyükdür sanın,
    Yohdur nögsanın,
    Gözeldir canın,
    Hoşdur dövranın,
    Olum mehmanın,
    Halindir goşa,
    Seni yüz yaşa,
    Dövran vur başa,
    Bele süzüb, sallanışla,
    İnsanı hayran eledin

Onun şiirlerinde, yoksulluktan şikayet edilir. Yukarıda onun deyişmelerinin de ünlü olduğunu belirtmiştik. Bunlardan Aşık Mirze ile atışması aşağıdadır.

Mirze:
    O nedi hevesden deriller düzden?
    O nedi seçilmir ördekden, gazdan,
    O nedi, müdam ne isteyir bizden,
    Evez verir bize aldan, danışag.

Esed:
    Pambıgdır hevesnen, deriller düzden,
    Gadınlar seçilmir ördekden gazdan,
    Fabrikamız pambıg isteyir bizden,
    Evezine verir saldan danışag.

E. Ahundov'dan öğrendiğimize göre birçok âşığın ustası olan Esed «Nizami ve Afag» adlı bir de halk hikâyesi tasnif etmiştir.

Asık Esed'le ilgili olarak Himmet Elizade küçük bir kitap yayımlamıştır (1939). Ayrıca R. Abdullayev ve R. Helilov da «Aşıg Esed. Seçilmiş Şe'rler» (1979) adlı bir kitap yayımlayarak âşığın seçme şiirlerini bir araya toplamışlardır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Aşık Esed

Kategori: Azerbaycan Müzik Adamları

Konuyu Baslatan: Doktor Amca

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1292

Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..