benim sözüm dosta tatli dusmana kursundur! namerte hancer mertte candir.. canimiz dosta feda, dusmana beladir... sevdamizsa yucedir ne alinir nede satirlir hayatimda sevmedigim ilk sey YALAN, yalanla geleceksen bana, hic cikma karsima.. UNUTMA: dogrulukla kaybettigin sey, yalanla kazandigin seyden daha DEGERLIDIR! Bir kadinin bir oglu vardi, oglundan baska kimseside yoktu. Bütün günlerini onunla geçirir, vari yoguogluna en ufak bir zarar gelmesini istemezdi. Kadinin bu oglu bir

Bu konu 1808 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
bir annenin aglayisi 1808 Reviews

Konuyu değerlendir: bir annenin aglayisi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1808 kez incelendi.

Cevdet76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    61
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @Cevdet76

Standart bir annenin aglayisi

benim sözüm dosta tatli dusmana kursundur! namerte hancer mertte candir.. canimiz dosta feda, dusmana beladir... sevdamizsa yucedir ne alinir nede satirlir

hayatimda sevmedigim ilk sey YALAN, yalanla geleceksen bana, hic cikma karsima.. UNUTMA: dogrulukla kaybettigin sey, yalanla kazandigin seyden daha DEGERLIDIR!

Bir kadinin bir oglu vardi, oglundan baska kimseside yoktu. Bütün günlerini onunla geçirir, vari yoguogluna en ufak bir zarar gelmesini istemezdi. Kadinin bu oglu bir gün tutturdu, illa da hacca gidecegim diyor baska bir sey demiyordu.

Annasi aglamaya basladi. Çünkü oglunun yanindan ayrilmasina tahammül edemeyecegi gibi o gittigi taktirde yapayalniz kalacak ve kimsesizlikten belki de perisan olacakti.

- Oglum, Mekke dedigin surasi degil ki, ne zaman gidip - geleceksin Sen gittikten sonra ben ne yapacagim, etme eyleme, diye yalvardiysa da oglu kararinda israr etti ve hacca gitmek üzere yola çikti ama, ananin da yüregi yanik kaldi.

Yalniz kalan anne üzgün bir kalple dua söyle etti:

- Ya rabbi, oglumun ayriligina dayanamayacagim... Söz dinletemedim, onu bir ikaz et de geri dönsün.

Ogul ananin bu yakarislarindan habersiz olarak yoluna devam ediyordu. Bir gece bir sehirde konaklamak için kalmaya karar verip kapisi açik olan bir mescide girdi. O sehirde de azgin bir hirsiz evlere dadanmis, ne bulursa çaliyor, fakat hirsiz bir türlü yakalanamiyordu. O gece gene hirsiz bir eve girip mal çalmis ve kaçmisti. Hirsizi takip etmeye basladilar, hirsiz kaçiyor takipçiler onu kovaliyorlardi. Derken hirsizin izini kaybettiler. Takipçiler buraya girmis olabilir diye camiiye daldilar. Baktilar ki orada bir adam var. Olsa olsa budur diyerek adami yaka-paça reisin huzuruna çikardilar. Çünkü hergün hirsizlik vukuubuldugu halde yakalayamiyorlardi. Bu sefer tamam dediler, bu sehri kasip kavuran hirsiz budur. Hirsizin gözünün oyulmasina karar verdi mahkeme. Gözlerini oyup bir merkep üzerine gezdirmeye basladilar. Hirsiz ( yani anasinin sözünü dinlemeyen ve hirsiz zanniyla yakalanan genci) gezdiren tellal sahir halkina teshir ediyor ve:

- Ey ahali iste sizin caninizi yakan, malinizi çalan hirsiz nihayet yakalanmistir; bundan sonra rahat edeceksiniz, diye bagirdikça, genç, tellala söyle bagirmasini rica ediyordu:

- Ey ahali iste anasinin sözünü dinlemeyip de illa ben hacca gidecegim diye yola çikanin hali budur, diye bagir diyordu ama derdini ta bastan kimseye anlatamamisti ki, tellala anlatsindi.

Bütün sehri dolastirdiktan sonra genci sehrin disinda bir yol kenarina attilar. Oradan geçenler genci memleketine getirdiler, evini bulmasini temin ettiler.

Genç adamcagiz kendi evlerinin kapisina gelince ;"Hu'" diye seslendi. Tabii ki aradan hayli zaman geçtigi için saçi sakali uzamis, üstü basi yirtilmisti. Kapiyi açan yasli kadin oglunu taniyamadi. Bilmiyordu ki kapiya dilenci halinde gelen arkasindan "Ya Rabbi oglumu azarla da geri dönsün" diye yalvardigi kendi ogluydu.

-Sapa saglam adamsin... Dilenecegine çalisip da kazansana! dedi.

Genç:

- Çalisamam gözlerim kör, deyince yasli kadin :

- Ne oldu gözlerine? Diye sordu.

Genç:

- Ne olacak, annemin hatirini kirdimi sözünü dinlemedim. Allah da benim gözlerimi aldi, diye cevap verince, kadin anladi karsisindakinin oglu oldugunu, basladi hüngür hüngür aglamaya...

- Ya Allah'im! Duam agir olmus, ben onun gözlerinin kör olmasi için dua etmemistim, diye Allah'a yalvarmaya basladi.

Kadina gelen ilahi bir ses:

- Onun suçuna karsilik biz sadece gözlerini kör ettik, aslinda anaya asi olanin cezasi daha agirdir. O buna sükretsin, diyordu.

Kadinin oglu dönüp gelmisti ama gözleri kör oldugu için hiç bir is yapamiyordu. Kadin çok dua etti Allah'a ... Allah'in iyi bir kulu imis ki, duasi kabul olunarak gencin gözlerini Cenab-i Allah iade etti...

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: bir annenin aglayisi

Kategori: Gazete, Dergi, İnternetten Alıntılar

Konuyu Baslatan: Cevdet76

Cevaplar: 6

Görüntüleme: 1808

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

Ofyaa konusu itibari ile gerçekden önemli ekleme emeğien sağlık..

Lalegull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @Lalegull

çok etkileyici emeğine sağlık anne gibisi yok yaaa...

canomm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    548
    @canomm

paylaşımınız için teşekkürler emeğinize sağlık

CiLqiN-GözDé - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    31
    Konular
    489
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @CiLqiN-GözDé

emeğine sağlıx

ığdırlı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @ığdırlı68

Çok güzel bir paylaşım..Emeğine sağlık CEVDET76