matematiğin önemi - matematiğin kullanım alanları - hangi mesleklerde matematik kullanılır - matematik nerelerde kullanılır Matematik yeni bilgilerin elde edilmesi elde edilen bilgilerin açıklanması denetlenmesi ve sonraki kuşaklara aktarılmasında yer ve zamana bağlı olmayan güvenilir bir araçtır. Günlük hayatımızda önemli yeri olan matematiğin ilk insanlarla birlikte ortaya çıktığı söylenebilir. Değiş tokuş gereksinmesi ticaret yapma isteği toprak ölçme sorunları insanları ilk matematiği

Bu konu 1370 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Matematiğin Hayatımızdaki Yeri 1370 Reviews

Konuyu değerlendir: Matematiğin Hayatımızdaki Yeri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1370 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Matematiğin Hayatımızdaki Yeri

matematiğin önemi - matematiğin kullanım alanları - hangi mesleklerde matematik kullanılır - matematik nerelerde kullanılır
    Matematik yeni bilgilerin elde edilmesi elde edilen bilgilerin açıklanması denetlenmesi ve sonraki kuşaklara aktarılmasında yer ve zamana bağlı olmayan güvenilir bir araçtır.

Günlük hayatımızda önemli yeri olan matematiğin ilk insanlarla birlikte ortaya çıktığı söylenebilir. Değiş tokuş gereksinmesi ticaret yapma isteği toprak ölçme sorunları insanları ilk matematiği kullanmaya yöneltmiştir.

Yunanlılardan çok önce Sümer ve Mısır matematiklerinin varlığını gösteren belgelerden alan hesabının özel bir yazma biçimine başvurmadan pratik yoldan çözümünün bilindiği anlaşılmaktadır.

Güncel hayatımızda çoğu zaman matematiğin işe yaramayacağını düşünürüz fakat hayatımızdaki matematik bizimle birlikte doğar. Matematik bizim genlerimizde vardır DNA’larımızın dizilişi bile matematiksel kurallara göredir. Matematiğin güncel hayatımızda çok önemli bir yeri daha vardır bu da temel ihtiyacımız olan beslenme ile ilgilidir.

Annelerimiz yemek yaparken yemeği belli ölçülere göre yapar. Örneğin kabın büyüklüğüne göre tuz atarlar bu da matematikteki oranlar konusuyla aynıdır.

Matematiğin hayatımızdaki rolü bu kadarla sınırlı değildir. Hayatımızın her alanında matematik vardır. Alış-veriş yaparken ölçüleri sürekli olarak kullanırız. Zaman birimleri ise hayatımızın tamamen bir parçası haline gelmiştir. Hatta matematiğin tarihimizde bile büyük yeri vardır. Kazandığımız tüm zaferler matematik sayesindedir. Tüm savaşlarda ordular vardır ve ordular belirli kurallara göre hareket ederler. Orduların onluk düzeni de matematiğin bu alandaki rolünü göstermektedir.

Matematik tüm meslek alanlarında da işimize yarar. Örneğin: terziler dikim yaparken ölçüleri kullanırlar mimarlar evimizi oluştururken açılardan yararlanır. Teknolojik aletlerin çalışmasında da matematiğin yeri büyüktür. Birçok teknolojik aleti kullanırken verdiğimiz komutlar matematiksel komutlardır.

Matematiği dinlenirken bile kullanırız. Örneğin: Fazla matematik çalıştıktan sonra biraz rahatlamak için mola verdik ve bu molada müzik aletimizle küçük bir şarkı çalıp ardından da sudoku çözdük. Aslında bu moladaki hedefimiz matematikten kaçmaktı fakat yine başaramadık. Müzik çalarken notaların ölçülerini anlamak için tam sayıları kullandık ve sonra sudoku çözmek için tamamen matematik kullandık. Yani hayatımızda matematikten kaçmak imkânsızdır.

Matematiğin uygulanmadığı hiçbir teknik alan yoktur… Tıp sosyal siyasal ekonomi işletme yönetim v.b. bilimler de matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Bu nedenle matematik öğretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve önceliğe sahiptir.

Matematik bilimi ciddi bir iştir. Aslında asık yüzlü ve korku duyulan bir disiplin olmayıp tersine yaşam gibi eğlenceli neşeli ve insanı dinlendiren bir uğraş alanıdır. Tüm dünyada bilgisayar oyunları eğlence oyunları satranç gibi dama gibi oyun ve sporlar dahi matematiğe dayanmaktadır. Örneğin futbol da çoğu şey matematiğe dayanır: Gollerin sayılması Sahanın ölçüleri oyuncu sayıları yedek futbolcu sayıları vb. Aynı zamanda bunların hepsi basketbol voleybol hentbol gibi spor dallarında da vardır. Yani matematik en eğlenceli dakikalarımızda da vardır.

Matematik bizim her günümüzde vardır. Şimdi herhangi bir günü ele alalım ve buradaki matematiğe bakalım:

‘’Sabah çalar saatimizi saat 6.30’a kurduk(zaman ölçüsü).Bu saatte uyandıktan sonra kahvaltımızı yapıp evden dışarı çıktı. Dışarıda dolmuş bekledik ve dolmuş geldi. Dolmuşa 1 YTL verdik o da bize 25 YKR geri verdi(Dört İşlem).Okula geldiğimizde okulun yanındaki kırtasiyeden bir kalem aldık(dört işlem).Okulda derse girdik.

Derste teneffüse kalan süreyi hesapladık(zaman ölçüleri).Teneffüste okulumuzun kantininden herhangi bir şey aldık ve fiyatını dışarıyla karşılaştırdık(dört işlem tam sayılar).Tekrar derse girdik ve ders teknoloji tasarım dersiydi. Bu derste bir proje yapmamız gerekiyordu ve projeyi yaparken metreyi kullandık(uzunluk ölçüleri).Öğlende dersler bittiğinde evimize gittik.

Evde öğle yemeği olarak omlet yaptık. Omleti yaparken tuzu omlete göre oranladık(oran orantı).Daha sonra basketbol oynamaya gittim ve maçta 5 faul yaptığım için oyun dışı kaldım(tam sayılar).Evde akşam yemeğini yemek üzereyken sadece yarım ekmek olduğunu diğer yarısını öğlede yediğimi hatırladım(rasyonel sayılar) ve markete gidip bir ekmek daha aldım. Marketçiye 1 YTL verip 50 YKR geri aldım(dört işlem).Akşam yemeğinden sonra ders çalıştım biraz bilgisayar oynadım ve yattım.’’

İşte bir günün özetinde bile bu kadar matematik kullanıyoruz. Yani matematik bizim hayatımız için gerçekten de gereklidir. Matematik olmasaydı sizce neler yapabilirdik ki? Hayatımızda matematiksiz yapabileceğimiz şeyler sınırlı sayıdadır ve yaptıklarımızdan da pek zevk alacağımızı sanmıyorum.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Matematiğin Hayatımızdaki Yeri

Kategori: Matematik

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1370

Etiketler