Atatürk’ün çocukluk anıları. Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar. Mustafa Kemal’in çocukluk yıllarına dair anı. Atatürk’ün çocukluğu hakkında anılar. Ben Eğilmem! Biraz belini bükmesini, başını eğmesini istiyorduk. O ise dimdik durmakta ısrar ederek bizi sırtından atlatmadı. On bir on iki yaşlarında var, yoktu… Evimizin bahçesi büyüktü. Sık sık mahalle arkadaşları toplanır ve o zamanlar Selanik’te pek moda olan “Mançık” oyununu oynardık. Bu bir nevi “Birdirbir” oyunu idi. Bir

Bu konu 1368 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar 1368 Reviews

Konuyu değerlendir: Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1368 kez incelendi.

AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5172
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @AyMaRaLCaN

Standart Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar

Atatürk’ün çocukluk anıları. Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar. Mustafa Kemal’in çocukluk yıllarına dair anı. Atatürk’ün çocukluğu hakkında anılar.

Ben Eğilmem!

Biraz belini bükmesini, başını eğmesini istiyorduk. O ise dimdik durmakta ısrar ederek bizi sırtından atlatmadı. On bir on iki yaşlarında var, yoktu…

Evimizin bahçesi büyüktü. Sık sık mahalle arkadaşları toplanır ve o zamanlar Selanik’te pek moda olan “Mançık” oyununu oynardık. Bu bir nevi “Birdirbir” oyunu idi. Bir kişi eğiliyor ve diğerleri sıra ile üzerinden atlıyorlar. Oyuna iştirak etmezdi ama seyrine de bayılırdı. Hele içimizden düşenler filân olursa, keyfine payân olmazdı.

Bir gün kararlaştırdık. Yaka paça zorla oyuna iştirak ettirdik. Sıra ile hepimizin üzerinden atladı ve sıra kendisine gelince, eğilmeden dimdik durdu ve:

-Haydi atlayın! dedi.

Biz başını yere doğru eğmesi için ısrar ettikçe, o:

-Ben eğilmem! Böyle atlarsanız atlayınız! diyordu.

Bir türlü razı edemedik. On bir on iki yaşlarında var, yoktu.

Asaf İLBAY

Sadun Tanju, “Ben Eğilmem”, Vatan Gazetesi, Yıl:15, Sayı:4846, 10 Kasım 1954, Atatürk İlâvesi, s.2,4

ALINTI

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Atatürk’ün çocukluk yılları ile ilgili anılar

Kategori: Atatürk'ün Anıları

Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1368

Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
    Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
    Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
    Aşka aşıkken bile memleket delisiyim

Etiketler