http://www.nevesta.info/content/photocatalog/700/644b.jpg Qədim Romada gəlinliklərin rəngi sarı idi. Orta çağlarda isə gəlinliklərin rəngi məsələsinə o qədər də fikir vermirdilər. Parçanın keyfiyyətli və göstərişli olması daha önəmli idi. Hər kəs ən yaxşı paltarlarını geyinirdi, rəng də hər kəsin öz seçiminə göre idi. Beyaz gelinlik adetinin yayğınlaşması 16-ci yüzillikde olmuşdur. Bu illerde kraliyyet ailesi gelinlerinin gümüşü rengde gelinlik geyinmeleri enene idi. Kraliça Viktoriya bunu

Bu konu 2770 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
Gelinliklerin rengi ne üçün ağdır?. 2770 Reviews

Konuyu değerlendir: Gelinliklerin rengi ne üçün ağdır?.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2770 kez incelendi.

Ayselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    181
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    737
    @Ayselim

Standart Gelinliklerin rengi ne üçün ağdır?.

Qədim Romada gəlinliklərin rəngi sarı idi. Orta çağlarda isə gəlinliklərin rəngi məsələsinə o qədər də fikir vermirdilər. Parçanın keyfiyyətli və göstərişli olması daha önəmli idi. Hər kəs ən yaxşı paltarlarını geyinirdi, rəng də hər kəsin öz seçiminə göre idi. Beyaz gelinlik adetinin yayğınlaşması 16-ci yüzillikde olmuşdur. Bu illerde kraliyyet ailesi gelinlerinin gümüşü rengde gelinlik geyinmeleri enene idi. Kraliça Viktoriya bunu redd etdi ve beyaz gelinlik geyinmekde israr etdi. Bundan sonra ıngilis ve Fransız yazıçılar beyaz rengin mesumiyyetin simvolu olduğu mövzusunda yazmağa başladılar. Exlaqi baxımdan bakirelik evliliyin esas şerti olduğu üçün ağ gelinlik adeti yayıldı. Evlenerken beyaz geyinmek genc qızların bekaretlerini cemiyyete elan etmelerinin vasitesi oldu. Gelinlikle bağlı bezi batil inanclar da var. Bunlara göre bir qızın gelinliyini özü tikmesi, beyin toydan önce onu gelinlikle görmesi, gelinliyini toydan qabaq geyinmesi uğursuzluq getirir. Söz evlenmekden açılınca nişan üzüyünden de behs etmek gerekir.

İnsanların evlenince üzük taxmaları qedim misirlilerin inanclarına söykənir. Miladdan 2800 il evvel Misirde yaşayanlar dairenin ve ya halqa şeklindeki cisimlerin, başlanğıc ve bitiş nöqtelerinin olmaması sebebi ile sonsuzluğu temsil etdiklerine inanırdılar. üzük evliliyin sonsuzadek davam edeceyine simvolize edirdi. Sonra bu inanc ve adet romalılar vasitesile geniş yayıldı. Qazıntılarda o dövrlere aid çox maraqlı nişan üzüklerine rast gelinmişdir. Nişan üzüyünün sol ele ve sondan bir önceki barmağa taxılmasının sebebi ise modern tibbin inkişafından önceki dövrlere aid yanlış bir insan anatomiyası bilgisidir.

O zamanlarda qan dövranı sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu barmaqdan başlayıb qelbimize getdiyi zenn edilirdi. Belece bura taxılan üzükler evli cütün qelben bağlılığını gösterirdi. İndi damarların haradan gelib haraya getdiyi bilinse de bu da bir adet olaraq qalıb.

Benzer Konular

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Gelinliklerin rengi ne üçün ağdır?.

Kategori: Moda

Konuyu Baslatan: Ayselim

Cevaplar: 6

Görüntüleme: 2770

Gel gor omrumuzden kecen o gunlerden neler qalmish

basköylü76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    38
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    587
    @basköylü76

Rabbim HayirLisi iLe Sevdigin kisi İLe o Beyaz GeLinLigi nasip eyLesin Baci..
    ßaηa ωєя Sєηi. . .ßєη iSяaF єтмєм zєяяєηi. . .!!

Konular
    181
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    737
    @Ayselim

Alıntı Baskoyum76 Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Rabbim HayirLisi iLe Sevdigin kisi İLe o Beyaz GeLinLigi nasip eyLesin Baci..
    tsk edirem Yasin.cumlemize inshallah.

Konular
    181
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    737
    @Ayselim

Alıntı MeÇuLaSiQ Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Ellerine sagliq Can. Maraxli bie qonudur. Beleki, mende hele bilmirdimki niye agdir. Sayende bu baredede biliklendim sagol
    mende ilk oyrendim Asiqcan,maraxli geldi ona gore boylusmeye qerar verdim

Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    479
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @Aybalam76

Emeğine sağlık Aysel bacı gelinliklerin ağ olduğunu deyipsen de Damatlıkların niye hep gara olduğunu demiyipsen?? Onuda men deyim.

Çocuklar okulda öğretmene sormuşlar, öğretmenim neden gelinler her zaman beyaz gelinlik giyer diye.
    Öğretmen cevap vermiş.
    - Beyaz her zaman saflığı, tazeliği ve duruluğu anlattığı için ve gelin olanın da en mutlu günü olduğu için gelinler evlendiği gün beyaz gelinlik giyerler.
    Arka sıralardan bir öğrenci..
    - Öğretmenim ben şimdi anladım damatların neden hep siyah giydiklerini..
    Kralların taçları beni bağlar büyümü
    Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
    Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
    Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

Konular
    181
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    737
    @Ayselim

Alıntı Aybalam76 Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Emeğine sağlık Aysel bacı gelinliklerin ağ olduğunu deyipsen de Damatlıkların niye hep gara olduğunu demiyipsen?? Onuda men deyim.

Çocuklar okulda öğretmene sormuşlar, öğretmenim neden gelinler her zaman beyaz gelinlik giyer diye.
    Öğretmen cevap vermiş.
    - Beyaz her zaman saflığı, tazeliği ve duruluğu anlattığı için ve gelin olanın da en mutlu günü olduğu için gelinler evlendiği gün beyaz gelinlik giyerler.
    Arka sıralardan bir öğrenci..
    - Öğretmenim ben şimdi anladım damatların neden hep siyah giydiklerini..
    elbet burda bir gerceklik var aybalam

S€®C€
    S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Canım çok değerli bir konuya değinmişsin beyaz saflığın simgesidir.Bence gelinliğin renginin beyaz olması en güzel seçimdir.Beyaz saflığın,temizliğin simgesidir bence dilirem tüm genç kızlar o güzel gelinliği giyerler birgün...

Etiketler