http://www.turkocagi.org.tr/resim/kurultay15.jpg Makedonya Türkleri Nüfus: 97.500 Bulundukları başlıca şehirler :Üsküp Manastır Gostivar Kalkandelen Ohri Resne Bölgedeki Türk toplulukları bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar. Kosova ve Sancak'ta Türk Demokratik Birliği Hareketi Türkler'i temsil etmektedir. Tarihçe Makedonya'dan bir çok kavim gelip geçmiştir. Hunlar Avarlar KumanlarPeçenekler ve Osmanlı Türkleri uzun süre bölgede yaşamışlardır.1300 yılından sonra da

Bu konu 2183 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Makedonya Türkleri 2183 Reviews

Konuyu değerlendir: Makedonya Türkleri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2183 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Makedonya Türkleri

Makedonya Türkleri
    Nüfus: 97.500 Bulundukları başlıca şehirler :Üsküp Manastır Gostivar Kalkandelen Ohri Resne Bölgedeki Türk toplulukları bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar. Kosova ve Sancak'ta Türk Demokratik Birliği Hareketi Türkler'i temsil etmektedir. Tarihçe Makedonya'dan bir çok kavim gelip geçmiştir. Hunlar Avarlar KumanlarPeçenekler ve Osmanlı Türkleri uzun süre bölgede yaşamışlardır.1300 yılından sonra da Anadolu'dan Makedonya'ya çok sayıda Türk göçmen yerleştirilmiştir.1953 yılında Makedonya'da 203 bin Türk yaşarken bu nüfus bugün 97 bin beşyüze inmiştir. Ekonomi Makedonya'da Türkler tarım hayvancılık ve ticaretle uğraşmaktadırlar. Siyasi Yapı Makedonya'da bugün "Türk Demokratik Birliği" kurulmuş ve bölgede yaşayan Türkleri temsil etmektedir. Makedonya'da Türkçe gazete dergi yayınlanmakta olup aynı zamanda Türkçe radyo yayınları da yapılmaktadır. Eğitim Makedonya'da Türkler arasında eğitim Türkçedir. Doğu Makedonya'da dört yıllık Türkçe eğitim alma hakkı vardır. Halen mevcut ilköğretim kurumlarında 264 öğretmen görev yapmaktadır.Gostıvar'da bir genel lise ve bir meslek lisesi ile Kalkandelen'de bir meslek lisesinde Türkçe öğretim yapılmaktadır. Üsküp'te de bir lise'de Türkçe öğretim verilmektedir. Üsküp ve Manastır Üniversitesinde Türklere çok az bir kontenjan ayrılmaktadır. Ülkede ayrıca Türk özel teşebbüsünün açtığı Türk okulları vardır. Makedonya Türkleri bu okullara yoğun ilgi göstermektedir. Ayrıca Kosova ve Sancak bölgesinde de Türklerin sayısı 2 bine ulaşmıştır. Burada Türkler Türkçe eğitim görmekte olup en çok Priştine kentinde toplanmışlardır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Makedonya Türkleri

Kategori: Dünya Kültürleri

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2183

Etiketler