' Çok çok eski yıllarda Akdamar'da yaşayan keşişler badem ağaçlarıyla dolu adaya kimsenin çıkmasına izin vermezlermiş. Kendi içlerinde kapalı yaşarlarmış. Adanın küçük topluluğu içinde Tamara adında bir kız yaşarmış ki güzelliği söze, dile gelmezmiş. Bir gün çevre köylerden bir delikanlı, ki iyi yüzücülüğüyle tanınır bilinirmiş, merak ettiği adaya yüzüp kıyıya çıkmış. Yorgunluk atarken badem toplayan Tamara'yı görüvermiş. Genç kızla delikanlı gözgöze gelmişler ve ikisinin de içine aşkın ateşi

Bu konu 1485 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
'Ahh Tamara! .. 1485 Reviews

Konuyu değerlendir: 'Ahh Tamara! ..

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1485 kez incelendi.

DoĞu
    DoĞu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart 'Ahh Tamara! ..

' Çok çok eski yıllarda Akdamar'da yaşayan keşişler badem ağaçlarıyla dolu adaya kimsenin çıkmasına izin vermezlermiş. Kendi içlerinde kapalı yaşarlarmış. Adanın küçük topluluğu içinde Tamara adında bir kız yaşarmış ki güzelliği söze, dile gelmezmiş. Bir gün çevre köylerden bir delikanlı, ki iyi yüzücülüğüyle tanınır bilinirmiş, merak ettiği adaya yüzüp kıyıya çıkmış. Yorgunluk atarken badem toplayan Tamara'yı görüvermiş. Genç kızla delikanlı gözgöze gelmişler ve ikisinin de içine aşkın ateşi düşüvermiş. İki genç her gece Başkeşişten gizli buluşur olmuşlar. Gece ilerleyip el ayak çekilince Tamara bir fener yakıp işaret veriyormuş sevdiğine, delikanlı ışığa doğru sallıyormuş güçlü kulaçlarını. Böylece sürüp giderken, durumu öğrenen Başkeşişin kızı biraz da kıskançlıktan olacak, babasına arkadaşının sırrını ihbar etmiş. O gece de sıkı bir fırtına çıkmış, gölde dalgaların boyu yükselmiş. Tamara gölü tehlikeli gördüğünden feneri yakmamış. Başkeşiş de fırsatı yakalamış. Bir fener yakıp kıyıya çıkmış. Delikanlı feneri görünce fırtınaya aydırmayıp atlamış suya. Eh gönül bu, ferman dinlemez ki, fırtına dinlesin. Genç fenere doğru kulaç atar keşiş feneri adanın etrafında dolaştırır dururmuş. Bütün gece dolaşıp durmuşlar. Delikanlının gücü, dermanı kalmamış, dalgalarla başedemez olmuş, sular onu dibe çekerken bağırmış: 'Ah, Tamara! ...' Tamara çığlığı duyup koşmuş ki, sevdiği yitip gitmiş dalgalar arasında. Başkeşişin oyununu anlamış hemen ve o da kaldırıp atmış kendini sulara. İki sevgilinin cansız bedenleri Van Gölü'nün çırpınan sularında bir birine kavuşmuş. İşte adaya o günden sonra 'Ah Tamara' denilir olmuş, zamanla Akdamar'a dönüşmüş.
    Ah Tamara Van'dan Gevaş'tan ve Digor'un altın saçlı kızlarından dinledim bu türküyü.
    Tamara... Tamara senin dilin yok; senin incilin, senin narın,senin nazın....
    Bu kaçıncı yenilgiaşk uğruna,bu kaçıncı intihar girişimi...
    Boşuna deyıl biliyorum; senin afaroz edilişin,benim şehimi kendime küstürüşüm...
    Bir ışık diye sana gelişimboşuna deyil
    Bırak öldürsünler beni,bırak yok saysınlar
    Unutsunlar senin ismini,bırak saklasınlar
    Tmara aşk adadır artık aşkın adada...
    Ay dolanır geceye kıpkızıl kan gibi
    Bulut geçer üstümden,örter beni tül gibi
    Sevdanın çölündeyim ıssızlığın gölünde
    Yolumda ışığım ol; ah Tamara....
    ah Tamara, ah Tamara...
    Dokunamam ki tenine, yasaksın bana
    Sana giden dikenli yollar,tuzaksın bana
    Aşımsın ekmeğimsin,sevapsın bu canıma
    Derdime derman ol;
    ah Tamara
    Yedi boğum akrep gibi koynumda sevdan
    Kara hançer,mavzer gibi bekliyor düşman
    Bilsinler böyle sevda,böyle bir can alırken
    Aşkıma fermanım ol; ah Tamara...
    Vur beni hasrete,göm beni göle
    Ogluna ver adımı,bin yıllık öfke
    Duysunlar böyle bir sevda böyle bir can alırken
    Aşkıma ferman ol; ah Tamara...
    aşk adadır aşk adadadır bu bir destandır ah Tamara ah Tamara' ...

Tamara hüzündür

vakitsiz yağan yağmurda
    özlemdir yaralı serçenin kanatlarında...

Tamara kıvılcımdır
    sol göğsün altından başlayan
    bütün bedeni tutuşturan...

Tamara sevdadır bütün zamanlarda
    Van gölüne sığmayan
    sahile vuran yakamoz ışıltılarında
    balık sürüleridir
    vakitsiz intiharlarda...

Tamara yıldızlardan kopan
    kaçak ışıklardır
    yürekleri tutuşturan.
    Aşktır.