Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri - İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir. - Var olmak susamadan içmek gibi bir şeydir. - En büyük günah pişmanlıktır. - Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.

Bu konu 1036 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri 1036 Reviews

Konuyu değerlendir: Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1036 kez incelendi.

Türk Milliyetçisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3630
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    800
    @Türk Milliyetçisi

Standart Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri

Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri

- İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.

- Var olmak susamadan içmek gibi bir şeydir.

- En büyük günah pişmanlıktır.

- Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.

- Varlığında, varlığın var olmasının söz konusu olduğu bir varlık olarak var olan bir varlığım.

- Resmi payeleri hep reddettim. Legion d’Honneur’ü de kabul etmemiştim. Fransız akademisine de girmedim. Yazar kendisinin bir kuruma dönüştürülmesini reddetmelidir. Bu onur verici bir paye dahi olsa bunlar kişisel nedenlerim. Ayrıca şu da var: Ben iki kültürün barış içinde bir arada yaşayabilmesi için uğraşıyorum. Elbette çelişki ve çatışma var ve olmalı. Burjuva bir ailede yetiştiğim halde sosyalist oldum. Sempatim ondan yanadır. Bir de bu yüzden , bu ödülü verenlerin konumundan dolayı , kabul edemem. (Nobel Ödülünü reddettikten sonra)

- Cehennem, başkalarıdır.

- İnsanoğlu özgürlüğe yazgılıdır; çünkü, bir kere dünyaya atıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur.

- Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür.

- Birini sevmeye koyulmak başlı başına bir iş, bir girişimdir. Güç ister, yürek ister, körlük ister. Hatta başlangıçta öyle bir an vardır ki uçurumun üstünden sıçramak ister; düşünmeye kalkarsan aşamazsın onu.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Jean Paul Sartre ve Seçme Sözleri

Kategori: Felsefe

Konuyu Baslatan: Türk Milliyetçisi

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1036

Etiketler