http://im.haberturk.com/galeri/2011/05/15/407014/af3f5c79bd5fcffa1d94d5e261fdba7b_k.jpg Ama emniyet kemeri meselesini mutlaka biliyorsunuzdur. Volvo markasının güvenlik kelimesi ile birlikte anılmasının en önemli nedenlerindendir. Ancak markanın bu son ürün gamına kadar yaşadığı 15-20 yıllık tasarım problemleri bu inovatif kimliğin göz ardı edilmesine neden olmuştu. Şimdi güncel ürün gamı ile Volvo, ünlü Alman üçlü Audi, Mercedes ve BMW’ye alternatif değil rakip olmak istiyor. Bu

Bu konu 1016 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Audi, Mercedes ve BMW'nin rakibi 1016 Reviews

Konuyu değerlendir: Audi, Mercedes ve BMW'nin rakibi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1016 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Audi, Mercedes ve BMW'nin rakibi

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ama emniyet kemeri meselesini mutlaka biliyorsunuzdur. Volvo markasının güvenlik kelimesi ile birlikte anılmasının en önemli nedenlerindendir. Ancak markanın bu son ürün gamına kadar yaşadığı 15-20 yıllık tasarım problemleri bu inovatif kimliğin göz ardı edilmesine neden olmuştu. Şimdi güncel ürün gamı ile Volvo, ünlü Alman üçlü Audi, Mercedes ve BMW’ye alternatif değil rakip olmak istiyor. Bu hedefte firmanın en büyük silahlarından biri ise lüks kompakt arazi aracı XC60. Bu sınıf özellikle Avrupa’da yoğun talep alan ve ciddi bir rekabetin geliştiği bir sınıf.

Mercedes’in GLK’sı, Audi’nin Q5’i ve BMW’nin X3’ü burada ciddi bir savaş verirken Volvo da XC60 ile bu sınıfta önemli bir başarı yakaladı. Ben bu otomobilin ülkemizde satılan en üst versiyonu D5 AWD’sini kullandım. 2.4 litre dizel ve sürekli dört çeker olan otomobil ilk bakışta çok başarılı tasarımıyla dikkat çekiyor. Volvo’nun çatık kaşlı çizgilerinin yumuşatılıp çok modern bir anlayışla günümüz tasarım standartlarına çekildiği otomobilin tasarımı, çok dinamik çizgiler taşıyor.

Özellikle arka bölümün tasarımı muhteşem. Ledlerin harika kullanıldığı ve otomobilin genel görünümünü hafif yukarı kaldıran arka bölüm çok etkileyici. Opsiyonel olan ve test aracımıza takılı olan alüminyum body kit ise kesinlikle çok yakışmış. Otomobilin yolcu kabininde ise en başarılı bölüm koltuklar. Görüş problemi neredeyse yok. Arka koltukların diz mesafesi bu sınıf için çok iyi. Dört kollu direksiyon, göstergeler ve vites topuzu S80’de kullanılanların aynısı. Ancak ikinci nesil olan benim kullandığm XC60’ta yeni bir eğlence sistemi vardı. İlk versiyonda orta konsolun üzerine yerleştirilmiş olan tek renkli o saçma ekran kalkmış ve otomobilin hak ettiği 7 inç renkli ekranlı ve tamamı direksiyondan kullanılabilen bir eğlence sistemi eklenmiş. Kontrollerini öğrenmek çok kolay. Sistemin tek eksiği, Almanlarda görmeye alıştığımız ve orta konsola yerleştirilen merkezi bir yönetim sistemi eklenmemiş olması. Bir de navigasyon sisteminin opsiyon olarak bile sunulmaması çok tuhaf.

GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ ÜST DÜZEYDE

Yol tutuş gayet iyi. Özellikle üç farklı süspansiyon ayarı sunan sistem çok yardımcı oluyor. Güvenlik özellikleri ise üst düzey. Kör noktayı gösteren BLIS, özellikle otoyolda çok faydalı. Düşük hızlarda dalıp öndeki engele çarpmak, yeni geliştirilen bir sistemle engellenmiş. Bu sistemi deneyip otomatik açılır bir kapıya çarpmaya çalıştım ancak otomobil kendi kendine fren yapıp durdu. Eminim bu sistemler gelecek 5 yılda otomobillerde çok yaygınlaşacak. Sonuç olarak Volvo XC60 bu sınıfın en iyi otomobillerinden biri. Beni en çok etkileyen tarafı ise tasarımı oldu. Bu segmentte otomobil alacaklar bu aracı mutlaka seçeneklerden biri olarak düşünmeli.

Otomobilin gücünü yola aktarması süper
    Otomobilde powershift denilen 6 ileri otomatik şanzıman kullanılmış. Ki motorla uyumu mükemmele yakın. Hem alt devirlerde hem de üst devirlerde otomobilin gücünü yola aktarma adına sistem süper çalışıyor. 205 beygir olan 5 silindirli motor S80 ve S60’ta kullanılan eski 180 beygirlik dizel motorun 205 beygire getirilmiş hali.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Audi, Mercedes ve BMW'nin rakibi

Kategori: Motorlu Araçlar

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1016

Etiketler