Ibrâhim aleyhisselâm , Bâbil’den hicret ederken Nemrûd’a ve putperest Keldâni kavmine; „Ben, Rabbimin bana emrettiği yere hicret ediyorum. Rabbim beni doğru yola ulaştırır." (Sâffât sûresi: 99) diyerek oradan ayrılmıştı. Bu hicretinde Allahü teâlâya niyâzda bulunarak kendisine salih bir evlâd ihsân etmesini istemişti. Bu duası üzerine Allahü teâlâ ona, evlâd olarak, İsmâil aleyhisselâmı verdi. Bu hususda Kur'ân-ı kerimde meâlen şöyle buyruldu: "(İbrahim aleyhisselâm); ey Rabbim! Bana

Bu konu 2269 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
KURBAN BAYRAMI 2269 Reviews

Konuyu değerlendir: KURBAN BAYRAMI

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2269 kez incelendi.

GARAGIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    545
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    676
    @GARAGIZ

Standart KURBAN BAYRAMI

Ibrâhim aleyhisselâm , Bâbil’den hicret ederken Nemrûd’a ve putperest Keldâni kavmine;

„Ben, Rabbimin bana emrettiği yere hicret ediyorum. Rabbim beni doğru yola ulaştırır." (Sâffât
    sûresi: 99) diyerek oradan ayrılmıştı. Bu hicretinde Allahü teâlâya niyâzda bulunarak kendisine
    salih bir evlâd ihsân etmesini istemişti. Bu duası üzerine Allahü teâlâ ona, evlâd olarak, İsmâil
    aleyhisselâmı verdi. Bu hususda Kur'ân-ı kerimde meâlen şöyle buyruldu: "(İbrahim
    aleyhisselâm); ey Rabbim! Bana sâlihlerden bir oğul bağışla ki dâvet ve tâatte yardımcım ve
    gurbette mûnisim olsun (diye duâ etti). Biz de ona (küçüklüğünde âlim , büyüklüğünde)
    hâlim bir oğul müjdeledik. Vaktâ ki o çocuk Ibrâhim'in yanında koşmak çağına yetişti. (Yâni
    yedi veya on üç yaşına bastı.) Ibrâhim (a.s.) ona dedi ki: "Oğulcuğum! Ben rüyâmda seni
    boğazladığımı gördüm. Bu hususda re'yin, kanâatin nedir?" Oğlu ona şöyle dedi:
    Babacığım! Sana ne emrediliyorsa yap! Inşâallah beni (emrolunduğun şeye)
    sabredenlerden bulacaksın. Vaktâ ki, bu sûretle ikisi de, (baba-oğul) Allahü teâlânın emrine
    teslim oldular. Ibrâhim, çocuğu yüz üstü yatırdı. Biz ona şöyle nidâ ettik; "Ey Ibrahim! Gerçekten
    rüyâna sadâkat gösterdin. Şüphe yok ki biz (İbrâhim'i, oğluna kurban etmekten muaf tutup ve
    bol mükâfât verdiğimiz gibi) ihsân sahiplerini de ihsânları sebebiyle işte böyle mükâfâtlandırırız.
    Muhakkak ki bu (muhlis ile muhlis olmayanı ayıran) açık bir imtihandı. Ve ona (Ibrâhim'e) bir büyük
    kurbanlık (semiz koç) bedel verdik. Yine ona, sonradan gelenlerin Ibrâhim'e selâm
    etmeleri olan güzel bir senâyı, övgüyü bıraktık. ihsân sahiplerini işte böyle mükâfâtlandırırız." (Sâffât

sûresi: 100-110)

A)Kurban ve Önemi

Kurban, ibadet niyeti ile belirli vakitte kurbanl
    ık hayvanı kesmektir. Kurban kesmek mal ile
    yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban, Allah yolunda
    gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.
    Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve
    kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen
    bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır.
    Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize
    yaklaşmasın.» (57) buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu
    belirtmiştir.

B)Kimler Kurban Keser
    A

şağıdaki şartları taşıyan kimselerin kurban kesmesi vaciptir:
    1) Müslüman olmak,
    2) Akıllı olmak,
    3) Erginlik çağına gelmiş olmak,
    4) Hür olmak,
    5) Mukim olmak (Yani misafir olmamak),
    6) Nisab miktarı mal veya paraya sahip olmak. (Kurban nisabında mal ve paranın üzerinden bir
    senenin geçmesi şart değildir.)
    Zilhicce ayı HACC ve KURBAN ayıdır.
    Terviye Günü:

Zilhicce’nin onuncu, onbirinci, onikinci günleri kurban kesilir. Bu günler Kurban
    Bayram günleridir. Zilhicce ayının 8’inci gününe yevm-i terviye denir. Arefeden bir önceki
    gündür.
    Terviye:

a - İyiden iyiye derin düşünmek;
    b – Suya kandırmak..... gibi mânâlara gelir.
    Hz. İbrahim (a.s) oğlu Hz. İsmail (a.s.) ı kurban etmesi hakkında rüyaların ilkini 7/8 Zilhicce
    gecesi görmüş ve bugün bu rüya hakkında derin derin düşünmüştür. Terviye günü mübârek
    günlerdendir. Oruç tutulması çok sevaptır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: KURBAN BAYRAMI

Kategori: Azerbaycan Önemli Günleri

Konuyu Baslatan: GARAGIZ

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 2269

Nasid hicrani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    360
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    719
    @Nasid hicrani

Allah ( c.c ) cümle müslümanların gurbanını gabul elesin inşallah

Etiketler