Bu arada topraktan çıkarılan önemli bir vesika, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte, kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı Hükümeti'ne teslim edildi. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi vesika; 58 yıl sonra, dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alındı. Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce, uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubuydu.

Bu konu 1690 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Dünyanın ilk aşk mektubu !! 1690 Reviews

Konuyu değerlendir: Dünyanın ilk aşk mektubu !!

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1690 kez incelendi.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

Standart Dünyanın ilk aşk mektubu !!

Bu arada topraktan çıkarılan önemli bir vesika, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte, kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı Hükümeti'ne teslim edildi. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi vesika; 58 yıl sonra, dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alındı. Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce, uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubuydu. Hem de Sümer Medeniyeti'nin en büyük kral ve kraliçesinin aşkını anlatan bir mektup.

Milattan önce 2300 2500 yılları arasında Mezopotamya'da yaşayan ve şahane bir güzelliğe sahip olan Enlil adında Sümerli bir rahibe, Kral Su-Sin'e aşıktı. Sümerlilerin yeni sene bayramında, tesadüfen kralın gözüne çarparak onunla evlenmeğe muvaffak oldu. Evlendiği gün de aşk ateşi ile, sevgilisi krala bir şiir yazdı. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenildi ki, daha sonra o devrin en ünlü musiki üstatları tarafından bestelendi ve kısa zamanda halk arasına kadar yayılarak ebedileşti. Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe

Enlil mektubunda şöyle yazıyor:

Güveyi, kalbimin sevgilisi,
    Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı
    Beni büyüledin,
    Senin önünde titreyerek durayım,
    Güveyi, seni okşayayım,
    Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur,
    Bağışla bana okşayışlarını,
    Benim beyim Tanrım,
    Benim beyim baygınlığım,
    Enlil'in kalbini memnun eden Su-Sin'im,
    Bağışla bana okşayışlarını.

Güzel bir rahibenin 4500 sene önce bir krala çivi yazısıyla yazdığı dünyanın ilk aşk mektubu, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunmaktadır...

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Dünyanın ilk aşk mektubu !!

Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

Konuyu Baslatan: Apancene

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1690

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1048
    @Dygsuz

Hmm ilk aşk şiiri bir bayana aitmiş demekki.Tarihi arada irdelemek gerek.Teşekkürler Apancene.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    714
    @Apancene

rıcam olsun ablacan ilk insan adem a.s oğullarıda bi bayan için kan dökmedimi ?