Atatürk için "İçkiyi bırakamaz" diyenler, acaba birgün gelip aldanacaklarını hiç düşünmüşler midir? Ona içkiyi bıraktırmak isteyenler, o zaman kim bilir nasıl şaşırmışlardır. Evet, bu kadar içki kullanan ve ondan ayrılamaz görünen adam, üç ay hiç rakı içmeden de durabiliyor... Büyük Nutuk'unu yazarken (1927) ben bunun tanığı oldum. Akşamları yine sofra kuruluyor, herkes karşısında yiyor içiyor; fakat o, ağzına bir damla bile içki koymuyordu, Hatta yemek yerken herkesin içişini gülümsemeyle

Bu konu 1645 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
"Uyumayan Adam Atatürk" 1645 Reviews

Konuyu değerlendir: "Uyumayan Adam Atatürk"

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1645 kez incelendi.

Türk Milliyetçisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3630
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    805
    @Türk Milliyetçisi

Standart "Uyumayan Adam Atatürk"

Atatürk için "İçkiyi bırakamaz" diyenler, acaba birgün gelip aldanacaklarını hiç düşünmüşler midir? Ona içkiyi bıraktırmak isteyenler, o zaman kim bilir nasıl şaşırmışlardır. Evet, bu kadar içki kullanan ve ondan ayrılamaz görünen adam, üç ay hiç rakı içmeden de durabiliyor...

Büyük Nutuk'unu yazarken (1927) ben bunun tanığı oldum. Akşamları yine sofra kuruluyor, herkes karşısında yiyor içiyor; fakat o, ağzına bir damla bile içki koymuyordu, Hatta yemek yerken herkesin içişini gülümsemeyle seyredişi hala gözümün önündedir. Oysa ben, içkiye alışkın insanların bir gün bile içmeden duramayacağını sanırdım. Atatürk'ün tam üç ay kendi isteğiyle içkiye boykotuna benimle birlikte bütün çevresindekiler de şaşırıp kalmışlardı. bu da onun görev aşkını ve sorumluluğunu, alışkanlıklarının ve beğenilerinin de üstünde tuttuğunun en güzel örneklerinden biridir.

Büyük Nutuk'unu hazırlarken hiç içki içmediği gibi, 48 saat hiç gözünü kırpmadan yazı dikte ettirişinide hatırlarım. Öyle ki, yazı yazmaktan yorulan değişiyor, fakat obinlerce belge arasından ayırdığı notlarıyla büyük eserini tamamlamak için uykusunu bile vermekten çekinmiyordu.

Böyle zamanlarda, yazdıklarını sofrada arkadaşlarına okutur, sonra yine eski köşkün çalışma odasına geçer, kah oturarak, kah ayakta çalışmalarını sürdürürdü. Nutuk; çalışmanın, insan gücünün nasıl üstüne çıkışını gösterdiği için, ayrı bir önem de taşımaktadır.

Atatürk'ün hiç uyamadan, 3 gün durabildiğini de, görmüş ve inanamamıştım. Cephede değildik, savaş ta yoktu. Uykusuzluğu gerektirecek önemli bir olayla da karşı karşıya bulunmuyorduk. Fakat o bir işe, ama ciddi bir işe başladı mı, onun sonunun geldiğini görmeden asla rahat etmezdi.

Cemal (Çelebi) Granda -Atatürk'ün 12 Yıl Hizmetini Gören Uşağının Gizli Defteri

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: "Uyumayan Adam Atatürk"

Kategori: Atatürk'ün Anıları

Konuyu Baslatan: Türk Milliyetçisi

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 1645

alonehc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1250
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    909
    @alonehc

Teşekkür ederiz bu güzel paylaşımlar için
    Her şey bir tebessüm kadar uzak..

Tebessüm mü..?

Oda yere düşen bir kristal gülün çıkardığı sesi resme yansıtan ressamın elinde..!

Kod:
    2566342 . ... ... .. .. .. ... All Legal And İllegal Right Reserved..!

ZEHLEKAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    32
    Konular
    234
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    658
    @ZEHLEKAR

tskler....
    www.azeribalasi.com

Aykut KILIçLAR

Torpag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    19
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    541
    @Torpag

icki meselesi bana göre ATAMIZA atilan bir serdir.
    KANITIMI
    cünkü icki icen insanlarin beyni calismaz, sinirler yipranmis olur,bozuk pilak gibi ayni seyleri tekrar ederler.egerki ATATÜRK ALKOL bagimlisi olsaydi savas meydanlarinda askerleri,savastan sonrada türkiyeyi ve parlemantoyu nasil kurup gelecek 1000 yilin kanunlarini nasil cikardi?

su anda ATAMIZIN kurdugu model TÜRKIYEye benzemek isteyen arap devletlerinin haline bakin!!iste en kisa yanit budur bana göre.
    CAMUR ATMAYLA PIRLANTA DEGERINI KAYIP ETMEZ alttaki yaziyi bi zahmet okuyun iftira edenler!!

Alkollü içeceklerin akıl sağlığı yönünden zararları
    Vücut sağlığını, aile düzenini ve toplum huzurunu bozan alkol, akıl sağlığı üzerinde çok ciddi tahribat yapmaktadır.

Alkol, sağlıklı düşünmeyi engellemekte, karar verme ve doğru hareket etme yeteneklerini yok etmektedir. Bir bardak bira dahi refleksleri yarı yarıya azaltır. Reflekslerdeki bu azalma trafik ve iş kazasında artışı beraberinde getirmektedir.

Alkol algıyı da azalttığı için kişi tehlikeyi daha geç fark etmekte, geç de olsa fark etse bile çok daha geç tepki verebilmektedir. Ve çoğu zaman iş işten geçmiş olmaktadır.

ABD'li araştırmacılar, az miktarda alınan alkolün dahi beyinde küçülmeye yol açtığını tespit ettiler. Hafızayı zayıflatıcı etkileri olan alkol, beyin hücrelerini öldürerek, beyni küçültmektedir. Herhalde hiç kimse küçük beyinli olmak istemez...

Beyin hücrelerini öldüren alkol, erken yaşlanma ve bunamaya yol açar.

İnme yani beyne bağlı felç riskini arttırır.

Bütün bu etkiler alınan alkolün miktarına göre artış gösterir. Az miktarda alınan alkol de beyinde hasara neden olmaktadır. Alınan alkolün miktarının fazla olması, beyinde gerçekleşen hasarların daha hızlı ve şiddetli olmasına neden olur. Belli bir miktarın üzerindeki alkol ise alkol zehirlenmesinden kişinin ölümüne yol açabilir.
    kaynak
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    Konu Torpag tarafından (06.06.2011 Saat 19:00 ) değiş;tirilmiş;tir.
    Sadece ahmaklar kayip edeceklerini bildikleri halde savasa girerler!!
    cengiz han

ZEHLEKAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    32
    Konular
    234
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    658