Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü http://www.1news.com.tr/images/articles/2011/04/20/thumb300_20110420111553434.jpg20.04.2011 12:00 Yerel saatı | 09:00 Dünya saatı BAKÜ-1NEWS.COM.TR 20 Nisan Azerbaycan sahnesinin ‘kaynanası’ Nesibe Zeynalova’nın doğum günü dolayısıyla anıldı. Azerbaycan’ın ünlü tiyatro ve film sanatçılarından olan Nesibe Cahangir kızı Zeynalova, 20 Nisan 1916 yılında Bakü’de doğdu. 1918 Bakü Mart olayları nedeniyle ailesiyle birlikte İran'a giden

Bu konu 3680 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü 3680 Reviews

Konuyu değerlendir: Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3680 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Yeni Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü

Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü

20.04.2011 12:00 Yerel saatı | 09:00 Dünya saatı BAKÜ-1NEWS.COM.TR
    20 Nisan Azerbaycan sahnesinin ‘kaynanası’ Nesibe Zeynalova’nın doğum günü dolayısıyla anıldı. Azerbaycan’ın ünlü tiyatro ve film sanatçılarından olan Nesibe Cahangir kızı Zeynalova, 20 Nisan 1916 yılında Bakü’de doğdu.
    1918 Bakü Mart olayları nedeniyle ailesiyle birlikte İran'a giden Nesibe Zeynalova’nın babası Cahangir Zeynalov da döneminin sevilen tiyatro oyuncusu olmuştur. Ortaokulda dans kurslarına katılan Nesibe Zeynalova 1932 yılında Azerbaycan ünlü tiyatro sanatçısı Rıza Tehmasib'in drama derneğine girdi.
    1937'de yer aldığı tiyatro topluluğunda Azerbaycan turuna çıkan sanatçımız 1938'de Azerbaycan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu'nda çalışmaya, aynı zamanda da Bakü Tiyatro Okulu'nda oyunculuk eğitimi görmeye başladı.
    Aleksandr Tuganov, Meherrem Haşimov, Ağasadık Geraybeyli gibi ünlü sanatçılardan ders alan Zeynalova, yüksek meslek okulunda okuduğu yıllarda bile "Şıltag kızın yumuşaması (El bebek, gül bebek kızın yola gelmesi) (Vilyam Şekspir), "Don Juan", (Jan Batist Molyer), "Mariya Stüart" (Fridrih Şiller) gibi ciddi oyunlarda sahne almıştır. Nesibe Zeynalova, aynı zamanda "Koca ve karı", "Arşın mal alan" ve "Meşedi İbad" gibi milli klasik operalarımızda oynadığı muhteşem karakterleriyle unutulmuyor.
    Bunun yanı sıra yetenekli aktrisimiz çağdaş günümüzle bağdaşan "Elli yaşında genç", "Keto ve Kote", "İki ağanın bir hamalı", "Sevgi gülü", "Tatlı arzular", "Tiflis türküsü", "Sevgilimin anası", "Derviş Mesteli şah", "Gözün aydın (müjde)", "Durna", "Düğün kimindir?", "Hacı Kara", "Yürek çalanlar", "Köyümüzün türküsü", "Altın arayanlar", "Bir dakika", "Hacı Kerimin aya yolculuğu", "Kendimiz biliriz", "Sevindik kız arıyor", "Olmadı öyle, oldu böyle", "Senden bana yar olmaz", "Altı kızdan biri Peri", "Ev bizim, sır bizim", "Neredesin, ey bekarlık?", "Sonu iyi olur", "Ayrılalım, evleniriz", "Ninemin şahlık kuşu", "Beş manatlık gelin", "Dağlar kucağında", "Hicran", "Nazhanım nazlanıyor”, "Komşumuzda bir oğlan var", "Hayatım benim, hayatım benim”, "Altın düğün, “Şarkılı gönül” vb. gibi müzikal sahne eserlerindeki rolleri büyük beğeni görmektedir.
    Müzikal tiyatromuzun gelişmesine büyük emek veren tiyatro sahnemize önemli katkılar sağlayan Nesibe Zeynalova, 24 Mayıs 960 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Emektar Sanatçısı, 1967 yılında Halk Sanatçısı Fahri Unvanını almış, “Hicran” müzikal komedisindeki “Kız bacı” rolüne göre Azerbaycan Devlet Ödülü’ne layık görülmüştür. 1974 yılında Azerbaycanlı ünlü film yapımcısı Rauf Kazımovski onun sanatına dair “Aktrisin tebessümü” televizyon filmini çekti.
    Daha sonraki yıllarda Nesibe Zeynalova televizyon skeçlerinin yanı sıra 22 film ve 70 civarında oyunda rol aldı. Bunlardan en çok "Üvey anne"(1958), “Mollanın (Din Hocasının) macerası” (1960), “Büyük destek” (1962), “Yıldız” (1964), “Kanun namına” (1968), “Bizim Cebiş öğretmen” (1969), “Deli Kür” (1969), “O kızı bulun” (1970), “Bizim sokağın oğlanları” (1973), “1001-ci Sefer” (1974), Armağan (1974), “İlk Bakıştan Sevgi” (1975), “Olağanüstü görüşmeler”, “Adımların kutlu olsun” (Mübarek) (1976), “Mutluluk kaygıları”(1976), “Kaynana” (1978), “Ben şarkı yazıyorum” (1978), “Adı senin, tadı benim”(1980), “Bağlı Kapı”(1981) “Korkma, ben seninleyim”(1981), "Damadın kaçırılması"(1985), “Tat” (1984), “100” (1985), “Keder penceresi”(1986), “Özel durum”(1986), “Sihirli damacana” (1987), “Gece treninde ölüm olayı” (1990), “Bizim Nesibe Hanım”(1991), “777 №-lu dosya”(1992), “Gülleleme askıya alınıyor” (1993), “Uyku”(1995), “Sabah”(1995), “Sanatının Vagif’i” (1996), “Zincirbend”, “Kurdum ki, izim kalsın” (1998), “Kaynana operasyonu” (1999), “Her şey olduğu gibi”(2000), “Nehremli kız” (2002), “Mahelle” (2003), “Mahalle Moskva’da” (2004), “Büyük Ömrün Anları” (2006) gibi film ve tiyatro oyunlarıyla ün kazanan sanatçımızın oynadığı bir sıra karakterler “Azerbaycan film” Sinema Stüdyosu’nun altın arşivine alınmıştır.
    87 yaşında hayatını kaybeden Nesibe Zeynalova Azerbyacan’ın sevilen aktörü Cahangir Novruzov’un annesi ve Nesibe Novruzova’nın büyükannesidir. Özellikle komedi rolleriyle akıllarda kalan oyuncumuz 10 Mart Azerbaycan Tiyatro Günü 2004’de vefat ederek Bakü’deki Fahri Hıyaban’a defnedildi.
    Zeka SEFERLİ

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Azerbaycanlı sanatçı Nesibe Zeynalova’nın 95. yıldönümü

Kategori: Azerbaycan Şahsiyetleri

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 3680

Etiketler