USAK-AVRAM Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Yuvarlak Masa Toplantısı Gerçekleştirdi USAK Avrasya Araştırmaları Merkezi (AVRAM), 7 Kasım 2010 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleşen milletvekili seçimlerini değerlendiren bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. 12 Kasımda yapılan toplantıya USAK AVRAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgut Demirtepe, AVRAM Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Güner Özkan, USAK Genel Koordinatörü Sedat Laçiner ve USAK uzmanları katıldı. Azerbaycan’da 7 Kasımda

Bu konu 1149 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Toplantı 1149 Reviews

Konuyu değerlendir: Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Toplantı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1149 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    756
    @Vuslata Hasret

Standart Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Toplantı

USAK-AVRAM Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Yuvarlak Masa Toplantısı Gerçekleştirdi
    USAK Avrasya Araştırmaları Merkezi (AVRAM), 7 Kasım 2010 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleşen milletvekili seçimlerini değerlendiren bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. 12 Kasımda yapılan toplantıya USAK AVRAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgut Demirtepe, AVRAM Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Güner Özkan, USAK Genel Koordinatörü Sedat Laçiner ve USAK uzmanları katıldı.

Azerbaycan’da 7 Kasımda gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde 23 partiden toplam 690 aday, 125 sandalyeli meclise girmek için yarıştı. Seçimlere katılan 23 partiden 13’ü AXCP-Müsavat, Karabağ, İslahat, İnsan Nmine, Demokrasiya adlı ittifaklar altında seçime ortak girme kararı almıştı. Geri kalan 10 parti ise tek başına seçimlere girdi.

Seçimlere, sonuçlarından çok yapılan seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleşip gerçekleşmediği tartışması damgasını vurdu. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) “seçimlerin demokratik, Azerbaycan yasalarına ve uluslararası normlara uygun” olduğunu belirten bir rapor yayımladı. Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) parlamento seçimlerini kusurlu olarak nitelendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada da seçimlerin olumsuz olarak değerlendirilmesi Azerbaycan tarafında şaşkınlık ve üzüntüye neden oldu.

Azerbaycan seçimlerini Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in partisi olan Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) önde bitirdi. Muhalefette olan Azerbaycan Halk Cephesi Partisi ve Musavat Partisi seçimlere katılım oranının son derece düşük olduğunu iddia ettiler. Halk Cephesi parti başkanı Ali Kerimli iddialı olduğu düşünülen bölgeden seçilemezken, yerine eski muhalif Ferec Kuliyev'in seçildiği görülmektedir.

USAK AVRAM Başkan Yardımcısı ve Kafkasya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Güner Özkan konu ile ilgili toplantıda şu değerlendirmeyi yaptı: “Azerbaycan seçimlerinde seçmenlerin büyük oranda Yeni Azerbaycan Partisini tercih etmeleri aslında Azerbaycan’da bir önceki seçimlerden farklı bir sonucun ortaya çıkmadığı anlamını taşımaktadır. Seçimlerde iktidarda olan Yeni Azerbaycan Partisinin iktidarda olmanın nimetlerinden yararlanması durumunun seçimden zaferle çıkmasına yardımcı olmuş olsa da, Muhalefet partilerinin çok sayıda ve parçalı olması, son yıllarda mevcut iktidar altında Azerbaycan’da yaşanan refah artışı, ekonomik kalkınma ve dengeli dış politikanın sürdürülmesi Yeni Azerbaycan Partisinin seçimleri kazanmasında etkili olan önemli faktörlerdir. Doğrusunu ifade etmek gerekirse Azerbaycan ve benzeri yeni bağımsız diğer bölge devletlerinin halen sosyo-ekonomik, siyasi ve güvenlik sorunlarını yoğun olarak yaşadıkları bir dönemde Batı tarzı bir demokrasi örneği sergilemelerini beklemek gerçeklerden uzak bir iyimserlik olur. Ancak bunu ifade etmekle birlikte, Yeni Azerbaycan Partisi 1990’ların ortalarından bu yana Azerbaycan’da devletin ve milletin inşa edilmesi sürecinde en önemli karar alıcı ve uygulayıcı aktör olarak ülkenin kaderini elinde bulundurmaktadır. Dolayısıyla Yeni Azerbaycan Partisi Azerbaycan’ın demokrasi seviyesinin daha da artırılması için daha kapsayıcı bir siyaset izlemesi gerekmektedir. Bunu yaparken de, iktidar partisisin öncekinden daha fazla Muhalefet partilerinin gelişmesini desteklemesi, sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesini ve insan hak ve hürriyetlerine saygı anlayışının daha fazla yaygınlaştırılması çabalarına hız vermelidir.”

Güner Özkan’ın ifadelerine büyük ölçüde katıldığını vurgulayan USAK AVRAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgut Demirtepe de “demokrasi düzeyinin artması hem Azerbaycan’a devlet olarak hem de Yeni Azerbaycan Partisine iktidar olarak uzun vadede çok daha fazla yararlar sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki, Azerbaycan’da bu yönde daha fazla bir ilerlemenin bölgeye etkisi de son derece pozitif yansıyacaktır.” şeklinde bir yorumda bulundu.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Azerbaycan Seçimleriyle İlgili Toplantı

Kategori: Azerbaycan'dan Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1149

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler