KOOPERATİFÇİLİK İLKELERİ . Kooperatif ilkeleri kooperatiflerin kendi değerlerini uygulamaya koyarken esas aldıkları kurallardır.Bunlar: 1. Gönüllü ve herkese açık üyelik: Kooperatifler cinsel sosyal ırksal siyasal ve dinsel ayırımcılık olmaksızın hizmetlerinden yararlanabilecek ve üyeliğin sorumluluklarını kabule razı olan herkese açık gönüllü kuruluşlardır. 2. Üyeler tarafından gerçekleştirilen demokratik denetim: Kooperatifler siyasa oluşturma ve karar alma süreçlerine katılan

Bu konu 1109 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kooperatifçilik nedir? 1109 Reviews

Konuyu değerlendir: Kooperatifçilik nedir?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1109 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Kooperatifçilik nedir?

KOOPERATİFÇİLİK İLKELERİ .
    Kooperatif ilkeleri kooperatiflerin kendi değerlerini uygulamaya koyarken esas aldıkları kurallardır.Bunlar:
    1. Gönüllü ve herkese açık üyelik:
    Kooperatifler cinsel sosyal ırksal siyasal ve dinsel ayırımcılık olmaksızın hizmetlerinden yararlanabilecek ve üyeliğin sorumluluklarını kabule razı olan herkese açık
    gönüllü kuruluşlardır.
    2. Üyeler tarafından gerçekleştirilen demokratik denetim:
    Kooperatifler siyasa oluşturma ve karar alma süreçlerine katılan üyelerince denetlenen demokratik kuruluşlardır. Seçilmiş temsilci olarak hizmet eden erkekler ve kadınlar üyelere karşı sorumludur. Birim kooperatif kuruluşlarında üyeler eşit oy hakkına sahiptir (her üyeye bir oy hakkı). Diğer düzeydeki kooperatif kuruluşlarında ise oy hakkı demokratik bir yaklaşımla düzenlenir.
    3. Üyelerin ekonomik katılımı:
    Üyeler kooperatiflerinin sermayesine adil bir şekilde katkıda bulunur ve bunu demokratik olarak yönetirler. Bu sermayenin en azından bir kısmı genellikle kooperatifin ortak mülkiyetidir.
    Çoğunlukla üyeler üyeliğin bir koşulu olarak taahhüt edildiği üzere (var ise) sermaye üzerinden kısıtlı miktarda gelir elde ederler. Üyeler gelir fazlasını muhtemelen "en azından bir kısmı taksim olunamaz kaynaklar" oluşturma yoluyla kooperatiflerini geliştirme kooperatifle yapmış oldukları işlemlerle orantılı olarak üyelerine kar sağlama ve üyelerce onaylanan diğer faaliyetlere destek olma gibi amaçların biri ya da tamamı için ayırırlar.
    4. Özerklik ve bağımsızlık:
    Kooperatifler özerk kendi kendine yeten ve üyelerince yönetilen kuruluşlardır. Kooperatifler hükümetler dahil olmak üzere diğer kuruluşlarla bir anlaşmaya girmeleri
    ya da dış kaynaklar yoluyla sermayelerini artırmaları durumunda bunu kooperatiflerin özerkliğini sürdürecek ve üyelerinin demokratik yönetimini koruyacak şekilde
    gerçekleştirirler.
    5. Eğitim öğrenim ve bilgilendirme:
    Kooperatifler üyelerine seçilmiş temsilcilerine yöneticilerine ve çalışanlarına kooperatiflerinin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunabilmeleri için eğitim ve
    öğretim imkanı sağlar. Kooperatifler genel kamuoyunu � özellikle de gençleri ve kamuoyunu oluşturanları � işbirliğinin şekli ve yararlan konusunda bilgilendirirler.
    6. Kooperatifler arasında işbirliği:
    Kooperatifler yerel ulusal bölgesel ve uluslararası oluşumlarla birlikte çalışarak üyelerine daha etkin bir şekilde hizmet eder ve kooperatifçilik hareketini güçlendirir.
    7. Topluma karşı sorumlu olma:
    Kooperatifler üyelerince onaylanan politikalar aracılığıyla toplumlarının sürdürülebilir kalkınması için çalışırlar.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Kooperatifçilik nedir?

Kategori: Ödev İstek

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1109

Etiketler