Hz. Fatımanın Çeyizi Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) , Fatıma ı, Hz. Ali la evlendirmeye karar verince, Hz. Fatımaya çeyiz almak için Hz. Aliden zırhını satmasını istedi. Hz. Ali da zırhını çarşıya götürüp sattı ve parasını Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in huzuruna takdim etti. Resulullah de o parayı ashaptan bir kaçına vererek Fatımanın evine ve kendisine gerekli olan eşyaların almasını emretti. O parayla satın alınan eşyalar şunlardan ibaretti: 1- Yedi dirhemlik

Bu konu 1698 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Hz. Fatımanın Faziletleri 1698 Reviews

Konuyu değerlendir: Hz. Fatımanın Faziletleri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1698 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    1050
    @Aylin's

Standart Hz. Fatımanın Faziletleri

Hz. Fatımanın [a.s] Çeyizi

Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) [s.a.v], Fatıma [a.s]ı, Hz. Ali [a.s]la evlendirmeye karar verince, Hz. Fatımaya çeyiz almak için Hz. Aliden zırhını satmasını istedi. Hz. Ali [a.s] da zırhını çarşıya götürüp sattı ve parasını Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[s.a.v] in huzuruna takdim etti. Resulullah [s.a.v] de o parayı ashaptan bir kaçına vererek Fatımanın evine ve kendisine gerekli olan eşyaların almasını emretti. O parayla satın alınan eşyalar şunlardan ibaretti:

1- Yedi dirhemlik beyaz bir gömlek.

2- Dört dirhemlik büyük bir baş örtüsü.

3- Hayber malı siyah bir elbise.

4- Hurma lifinden örülen bir yatak tahtı.

5- Biri koyun yünü, diğeri de hurma lifiyle doldurulmuş olan ketenden iki adet döşek.

6- İçi ezhar ismindeki bitki ile doldurulmuş olan koyun derisinden dört adet yastık.

7- Bir adet hasırı hicri.

8- Bir adet el değirmeni.

9- Bir bakır kap.

10- Su içmek için deriden yapılan bir kırba.

11- Elbise yıkamak için bir leğen.

12-Süt için bir adet kâse.

13- Bir su kabı.

14- Bir yün perde.

15- Bir ibrik.

16- Bir çömlek maşrapa.

17- Sergi olarak kullanılan bir adet deri.

18- İki çömlek testi.

19- Bir aba Kufe dokunmalı bir çarşaf

Ashap bu eşyaları alıp Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) [s.a.v]in evine getirdi. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) [s.a.v] mübarek elleriyle onları alıp bakıyor ve Mübarek olsun diyordu.

Hz. Fatıma[a.s] ve İlim Öğretmenin Değeri

Bir gün bir kadın, Hz. Fatımanın [a.s] huzuruna varıp şöyle dedi: Güçsüz bir annem vardır, namazında zor bir meseleyle karşılaştı ve o meseleyi sana sormam için beni huzurunuza gönderdi. Hz. Fatıma [a.s] o meselenin cevabını verdi. O kadın, ikinci kez başka bir mesele sordu. Hz. Fatıma yine cevabını verdi. Daha sonra üçüncü bir mesele sordu, böylece sorduğu soruların sayısı onu buldu. Hz. Fatıma de hepsine cevap verdi. Sonra o kadın sorunun çok olmasından dolayı utanıp Sizi daha çok yormayayım dedi.
    Hz. Fatıma: Karşılaştığın her soruyu utanmadan gel sor, ben senin sorularından yorulmam. Eğer bir kimse bir yükü dama çıkarmak için ecir olur ve karşılığında yüz bin dinar alırsa, acaba o iş ona ağır gelir mi ?
    Kadın: Hayır, ağır gelmez ve o işten yorulmaz dedi.
    Hz. Fatıma sonra şöyle buyurdular:
    Her meselenin cevabına karşılık bana verilen sevap, arası incilerle dolu olan yer ile göklerken daha fazladır. Öyleyse meselelere cevap vermekten hiç yorulur muyum ?
    Babamın şöyle buyurduğunu duydum:
    Takipçilerimizden alim olanlar, kıyamet günü haşr edildiklerinde onlara, çaba, ilim ve halkı hidayet ettikleri miktarınca sevap ve mükafat verilir; hatta onlardan birine nurdan bir milyon süslü elbiseler verilir. Sonra Rabbimizin münadisi şöyle nida eder: Ey İmamlarından ayrı kaldıkları vakit Âli Muhammed yetimlerini düşünenler, onların sorumluluğunu üstlenenler! İşte bunlar sizin öğrencileriniz ve ilminiz sayesinde dinlerini koruyan ve hidayeti bulan yetimlerdir. Dünyada ilminizden yararlandıkları miktarca onlara hediye verin.
    Bunun üzerine ümmetin alimleri, yetimlerine takipçilerine hediye verirler. Hatta onlardan bazılarına yüz bin hediye verecekler. Daha sonra o yetimler de kendi öğrencilerine hediye verecekler. Hediyeler taksim edildikten sonra Allah(Azze ve Celle) Teala şöyle buyuracak: Yetimleri düşünen alimlerin hediyelerini bir kat daha artırın Sonra da: İki kat daha artırın, onların takipçilerine de aynı şekilde artırın diye buyurur.
    Daha sonra Hz. Fatıma [a.s] şöyle buyurdu: Ey Allah(Azze ve Celle)ın cariyesi, bu hediyelerden bir iplik, güneşin kendisine doğduğu her şeyden bir milyon kez daha üstündür. Çünkü dünyada üstün sayılan şey, gam ve kederle karışmıştır. Ama ahiret nimetlerinin hiçbir noksanı ve lekesi yoktur.

Hz. Fatımanın İlminin Üstünlüğü ve İlmin Değeri

Biri inatçı düşman, diğeri ise mümin olan iki kadın, bir dini meselede ihtilaf edince, ihtilafın çözümü için Hz. Fatımanın [a.s] huzuruna gelip meseleyi ona anlattılar. Hak mümin kadınla olduğu için Hz. Fatıma [a.s] delil ve burhan ile de onu teyit etti ve böylece inatçı düşman kadın yenilgiye uğradı. Mümin kadın buna çok sevindi.
    Hz. Fatıma [a.s] şöyle buyurdu:
    Allah(Azze ve Celle)ın melekleri, bu galibiyetten dolayı senden daha çok sevindiler. Şeytan ve takipçilerinin üzüntüsü de düşman olan kadının üzüntüsünden daha çok oldu.
    İşte bundan dolayı Allah(Azze ve Celle)u Teala meleklerine şöyle buyurdu:
    Fatımanın bu hizmeti karşılığında ona verilen cennet nimetlerini, bir milyon kat artırın ve bu işi, ilmiyle mümin bir kimseyi düşmana galip kıldıran her alim ve bilgin hakkında da yapın; onun da sevabını bir milyon kat artırın.

Şaşılacak Tebessüm!

Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[s.a.v] in durumu çok ağırlaşmıştı, başını Hz. Alinin dizine koydu ve bayıldı. Fatıma [a.s] babasının nâzenin yüzüne bakıyor, göz yaşı döküyor ve şöyle diyordu: Âh, babamın bereketi ile rahmet yağmuru vahiy iniyordu. Öksüzlerin ve dul kadınların sığınağı idi.
    Resulullah[s.a.v] Fatımanın ağlama sesini işitince gözlerini açıp yavaş bir sesle:
    Aziz kızım! Şu ayeti oku: Muhammed ancak bir resuldür. Ondan önce nice resuller gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye mi döneceksiniz ? Ölümün çaresi yoktur,bütün Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)ler öldüğü gibi ben de öleceğim. Fakat niçin millet, benim hedefimi sürdürmüyor ve geri dönmek istiyor ? buyurdu.
    Bu sözler, Hz. Fatımayı daha da ağlattı. Resuli Ekrem [s.a.v] aziz kızının perişan halini ve ağlar gözlerini görünce, ona teselli vermek istedi. Bundan dolayı Fatımaya: Yakına gel diye işaret etti. Başını babasına yaklaştırınca Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)[s.a.v] onun kulağına bir şeyler söyledi. Fatımanın tebessüm ettiğini gördüler ve şaşırdılar. Sebebini sorduklarında Babam hayatta olduğu müddetçe sırrını kimseye söylemem dedi.
    Fatıma [a.s] babasının ölümünden sonra Babam kulağıma: Fatımacığım, senin de ölümün yakındır bana kavuşacak olan ilk kişi sensin buyurdu dediğinde Hz. Fatımanın tebessümünün sebebi anlaşılmış oldu.
    Burada vesile arayanların münacatıyla sözümüze son veriyoruz:
    Allah(Azze ve Celle)ım Sana kavuşmam için Senin rahmet ve şefkatinden başka bir vesilem, alemlere rahmet olarak gönderilen ve ümmeti üzüntüden kurtaran Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'inin şefaatinden başka bir aracım yoktur.
    Allah(Azze ve Celle)ım! Senin bağışına kavuşmam ve rızana erişmemde, bunları benim için vesile kıl. Benim umutlarım Senin kerem dergahına yönelmiş ve cömertliğinin kapısına arzularım serilmiştir. Öyleyse, Sana olan ümidimi kesme ve çabamı hayırla sonuçlandır. Beni cennetinde yerleştirdiğin, keramet evinde yer verdiğin, kıyamet gününde Sana rahmetine bakmakla gözlerini aydınlattığın ve kendi indinde doğruluk menzillerinde menzil verdiğin kimselerden eyle.
    Ey kapısından daha keremli bir kapı bulunmayan; merhametinden daha üstün bir merhamet olmayan; ey yalnız kalanın arkadaşlık kurabileceği en hayırlı munis ve ey kovulanın sığınabileceği en şefkatli sığınak! Senin geniş affına ellerimi açmış ve kerem eteğine sarılmışım; eli boş olarak beni geri çevirme, hayal kırıklığı ve hüsrana uğratma ey duayı işiten Allah(Azze ve Celle) ey merhametlilerin en merhametlisi.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hz. Fatımanın Faziletleri

Kategori: Ehlibeyt

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1698

HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Elinize Sağlık Teşekkurler..

Etiketler