Görme engellilerin iğneye ipliği geçirme, yemek yapma, mangal yakma, ayakkabı boyama gibi gündelik işleri yapmalarına imkan verecek ''Körlüğün Geleceği'' Projesi 30 Mayısta başlayacak. Türkiye Beyazay Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, engellilerin eğitim sorununa çözüm üretmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ile ortaklaşa hayata geçirilen ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyası kapsamında düzenlenen projede, eğitimcilerin eğitimi

Bu konu 1252 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Görme Engelliler, İğneye İplik Geçirebilecek 1252 Reviews

Konuyu değerlendir: Görme Engelliler, İğneye İplik Geçirebilecek

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1252 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    757
    @Vuslata Hasret

Standart Görme Engelliler, İğneye İplik Geçirebilecek

Görme engellilerin iğneye ipliği geçirme, yemek yapma, mangal yakma, ayakkabı boyama gibi gündelik işleri yapmalarına imkan verecek ''Körlüğün Geleceği'' Projesi 30 Mayısta başlayacak.

Türkiye Beyazay Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, engellilerin eğitim sorununa çözüm üretmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ile ortaklaşa hayata geçirilen ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyası kapsamında düzenlenen projede, eğitimcilerin eğitimi hedefleniyor.

Amerika'dan gelen uzmanlar tarafından körlük alanındaki en son gelişmelerin, yeni fikirlerin ve yeni rehabilitasyon yöntemlerinin Türkiye'de yaşayan görme engellilere aktarılması amacıyla 30 Mayıs-12 Haziran arasında gerçekleştirilecek proje ile görme engellilerin bağımsız hareket eden bireyler olması hedefleniyor.

Türkiye Beyazay Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Florya Yaz Kampı'nda gerçekleştirilecek projeye, Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görme engelliler okullarından, rehberlik araştırma merkezlerinden, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile belediyeye bağlı kurumlarda engellilerle ilgilenen eğitimciler katılacak.

Eğitimlerde 2 hafta süresince katılımcılara baston eğitimi, braille alfabesi ve bilgisayar kullanımı gibi teknik konuların yanı sıra yaşam teknikleri dersleri verilecek. İğneye ipliğin nasıl geçirileceğinden nasıl yemek yapılacağına, mangal yakmaktan ayakkabı boyamaya hatta uçurtma yapımına kadar hayatın içinden birçok şeyin anlatılacağı derslere görme engelli olmayanlar maske takarak katılacak.

Körlüğün felsefesi ile ilgili öğrendikleri bilgileri kurumlarındaki ya da çevrelerindeki diğer görme engelli bireylere öğretmeleri istenen katılımcılara, projenin bitiminde Milli Eğitim Bakanlığınca sertifika verilecek.

''Körlüğün Geleceği'' projesinden tüm katılımcılar ücretsiz yararlanacak.

aa

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Görme Engelliler, İğneye İplik Geçirebilecek

Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1252

Etiketler