ABD Mary Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Atalay, Da Vinci’nin matematik ve fizik formülleri ile doğal olayları resmine nasıl uyguladığını anlattı.”Matematik ve Mona Lisa: Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi” adlı kitabın yazarı ABD Mary Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Atalay, Da Vinci’nin matematik ve fizik formülleri ile doğal olayları resmine nasıl uyguladığını anlattı. ABD’de kısa sürede 7 baskı yapan ve yaklaşık

Bu konu 1209 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Matematik ve Mona Lisa 1209 Reviews

Konuyu değerlendir: Matematik ve Mona Lisa

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1209 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart Matematik ve Mona Lisa

ABD Mary Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Atalay, Da Vinci’nin matematik ve fizik formülleri ile doğal olayları resmine nasıl uyguladığını anlattı.”Matematik ve Mona Lisa: Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi” adlı kitabın yazarı ABD Mary Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Atalay, Da Vinci’nin matematik ve fizik formülleri ile doğal olayları resmine nasıl uyguladığını anlattı.

ABD’de kısa sürede 7 baskı yapan ve yaklaşık 150 binlik satış rakamına ulaşan ”Matematik ve Mona Lisa: Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi” adlı kitabın yazarı Atalay, Bahçeşehir
    Üniversitesi’nde konferans verdi. Kitabı Albatros Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilen ve bu ay yayınlanan Atalay, matematik ile resim ilişkisini inceledikçe kitap yazmaya karar verdiğini belirterek, okulda öğrencilerine dağıtmak üzere hazırladığı ders notlarının kitabının başlangıcı olduğunu söyledi.

ABD’de 14 ayda 7 baskı yapıldığını ifade eden Atalay, ”Koreliler, Japonlar baskı yaptı. Ama benim için kitabın Türkçe’ye çevrilmesi daha önemli” dedi. Leonardo Da Vinci’nin mükemmel bir sanatkar olduğunu vurgulayan Atalay, Da Vinci’nin yüzde yüz kendisinin yaptığı 7 resmi bulunduğunu söyledi.

Atalay, Da Vinci’nin matematik ve fizik formülleri ile doğal olayları resmine nasıl uyguladığını örneklerle anlattı. Matematikçi Leonardo Fibonacci Di Pisa’nın, kendi adıyla anılan dizini ile Vinci’nin sanatı arasındaki bağlantıları da resimlerle anlatan Atalay, Da Vinci’nin ayrıca inen ve çıkanların birbirini görmediği spiral şeklinde bir merdiven projesi bulunduğunu da kaydetti.

Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet’in Da Vinci’yi İstanbul’a davet ettiğini ifade eden Atalay,
    ”İstanbul’a Da Vinci yerine Bellini gelmiştir” dedi. Da Vinci’nin 1500 yılında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu 2. Beyazıt’a mektup yazdığını kaydeden Atalay, Da Vinci’nin mektubunda, Sultan’ın hizmetinde askeri mühendis olarak çalışmayı, savunma surlarını güçlendirmeyi, yeni silahlar tasarlamayı, portre resmetmeyi ve Haliç’in iki kıyısını birleştirecek bir köprü inşa etmeyi önerdiğini anlattı.

Atalay, Da Vinci’nin ”Ters yay şeklini” kullanarak yapmayı tasarladığı köprünün inşaat mühendisleri tarafından 300 yıl sonra uygulanabilir bir tasarım olarak kabul edildiğini ve
    2001 yılında Norveç’te inşa edildiğini belirtti. Atalay ayrıca, Leonardo da Vinci’nin 2. Beyazıt’a yazdığı mektupta Boğaziçi’nin iki yakasını birleştirecek dubalı bir köprü inşa taslağından da bahsettiğini belirtti.

Atalay, ”2. Beyazıt maalesef Leonardo Da Vinci’yi istemedi” dedi. Teorik fizikçi ve ressam Prof. Dr. Bülent Atalay, Mary Washington Üniversitesi’nde Fizik Profesörü, Virginia Üniversitesi’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışıyor.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Matematik ve Mona Lisa

Kategori: Matematik

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1209

Etiketler