Bir gün Hazret-i Ali (radıyAllahü anh) mescidde minbere çıkarak cemaate: “Arş-ı ala’nın aşağısından yeryüzüne kadar ne varsa her şeyi bana sorabilirsiniz. Benim şu göğsümde (kalbimde) derya gibi ilimler var. Resûlullah “sallAllahü aleyhi ve sellem” efendimiz benim ağzıma şerefli ağız suyundan sürdü, onun bereketi ile dilimden hikmetler akmaktadır. Canım kudret elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki, eğer bana izin verilseydi Tevrat ve İncil’deki bütün ilimleri insanlara anlatırdım ve herkes

Bu konu 1213 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Hazret-i Ali ve Yemenli adam 1213 Reviews

Konuyu değerlendir: Hazret-i Ali ve Yemenli adam

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1213 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    1050
    @Aylin's

Standart Hazret-i Ali ve Yemenli adam

Bir gün Hazret-i Ali (radıyAllahü anh) mescidde minbere çıkarak cemaate:
    “Arş-ı ala’nın aşağısından yeryüzüne kadar ne varsa her şeyi bana sorabilirsiniz. Benim şu göğsümde (kalbimde) derya gibi ilimler var. Resûlullah “sallAllahü aleyhi ve sellem” efendimiz benim ağzıma şerefli ağız suyundan sürdü, onun bereketi ile dilimden hikmetler akmaktadır. Canım kudret elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki, eğer bana izin verilseydi Tevrat ve İncil’deki bütün ilimleri insanlara anlatırdım ve herkes beni tasdik ederdi...”
    Hazret-i Ali’nin bu konuşmasını yaptığı mecliste Yemenli bir adam vardı. Kendi kendine;
    “Bu çok büyük laflar ediyor. Şunu bir rezil edeyim de görsün gününü!” dedi. Hazret-i Ali’ye yönelerek;
    “Sana bir sorum var!” dedi. Hazret-i Ali;
    “Beni zora düşürmek ve imtihan etmek için değil, bir şeyler öğrenmek için sor” dedi. Adam;
    “Beni buna sen zorladın! Ey Ali, sen hiç Rabbini gördün mü?” diye sordu. Hazret-i Ali;
    “Ben görmediğim bir Rabbe ibadet etmem!” dedi. Adam;
    “O’nu nasıl gördün?” diye sordu. Hazret-i Ali şöyle cevap verdi:
    “O’nu baş gözü göremez; fakat kalpler O’nu imanın hakikati ile (Allah’ın verdiği bir nurla) görür. Rabbim birdir ve tektir, ortağı yoktur. O birdir, ikincisi yoktur. Tektir, benzeri yoktur. O, zaman ve mekanla sınırlanmaz. Duyu organları ile hissedilemez ve Hiçbir ölçü ile ölçülemez!”
    Hazret-i Ali’nin bu cevabı üzerine Yemenli adam yere yığıldı. Bir müddet öylece kaldı. Sonra yanına gittiklerinde, öldüğünü gördüler...

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hazret-i Ali ve Yemenli adam

Kategori: Dini Hikayeler

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1213

HÜZÜNLER KALDI BENDE...

gladi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Beğendikleri
    0