Peygamberimiz bazı sûrelerin üzerinde çok durmuş. İşte o sureler. İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre Bu sûrelerden birisi de Kur'ân'ın 67. sûresi olan Mülk Sûresi'dir. Peygamberimiz bu sûreyi her gece mutlaka okurdu. Hz. Cabir'in anlattığına göre, "Resulullah (a.s.m.) , Elif Lâm Tenzîlü (Secde Sûresi) ve Tebârâkellezî bi-yedihi'l-mülk (Mülk) sûrelerini okumadan uyumazdı."

Bu konu 1600 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre 1600 Reviews

Konuyu değerlendir: İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1600 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    1050
    @Aylin's

Standart İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre

Peygamberimiz bazı sûrelerin üzerinde çok durmuş. İşte o sureler.

İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre

Bu sûrelerden birisi de Kur'ân'ın 67. sûresi olan Mülk Sûresi'dir.

Peygamberimiz bu sûreyi her gece mutlaka okurdu. Hz. Cabir'in anlattığına göre, "Resulullah (a.s.m.) , Elif Lâm Tenzîlü (Secde Sûresi) ve Tebârâkellezî bi-yedihi'l-mülk (Mülk) sûrelerini okumadan uyumazdı."

Mülk Sûresi'nin en büyük özelliğini Peygamberimiz şöyle haber veriyor:

"Mülk Sûresi kabir azabına engel olan ve kabir sıkıntısından kurtaran bir sûredir."

Sûrenin bu yönünü İbni Abbas Peygamberimizin zamanında yaşanan bir olayla birlikte şöyle anlatıyor:

Resulullah'ın (a.s.m.) sahabilerinin bir kısmı, oranın mezarlık olduğunu bilmeyerek bir mezarın üzerine çadır kurdular. Oysa orası bir mezarlıkmış. Mezardaki insan Tebarake Sûresi'ni sonuna kadar okudu.

Daha sonra Resulullah (a.s.m.) gelince sordular:

"Yâ Resulallah, çadırımı bir mezarın üzerine kurdum, oysa ben oranın mezar olduğunu bilmiyordum. Ne var ki orası bir mezarmış, içindeki adam Mülk Sûresi'ni sonuna kadar okudu."

Bunun üzerine Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

"O sûre azaptan uzaklaştırıcıdır, azaptan koruyucudur. O korkuyu gidericidir, o sûre okuyanı kabir azabından emin kılar."

Büyük sahabilerden Abdullah bin Mes'ud ise Mülk Sûresi'nin kabirde insana büyük bir yardımda bulanacağı hakkında şu hadisi nakleder:

"Kişi kabrine getirildiği zaman, önce ayağı getirilir. Ayakları der ki: 'Benim tarafımdan sizin için bir yol yoktur. Çünkü bu insan Mülk Sûresi'ni okurdu.'

Sonra göğsü veya karnı tarafından gelinir. Onlar da aynı şekilde şöyle der: 'Benim tarafımdan sizin için bir yol yoktur. Çünkü bu insan Mülk Sûresi'ni okurdu.'

Sonra başı tarafından gelinir. O da aynı şekilde, 'Benim tarafımdan sizin için bir yol yoktur. Çünkü bu insan Mülk Sûresi'ni okurdu' der. O engelleyicidir, insanı kabir azabından korur. Bu sûre Tevrat'ta da Mülk Sûresi'dir. Kim onu gece okursa sevabı daha çok olur ve güzelleşir."

"Kim her gece Mülk Sûresi'ni okursa Allah ondan kabir azabını engeller" hadisini rivayet eden bir başka sahabi de "Resulullah'ın zamanında biz bu sûreye engelleyici ismini vermiştik" diyor.

Mülk Sûresi, okuyan kişiyi diğer menzillerinde de yalnız bırakmıyor. Mahşerin dehşeti zamanında şefaat ediyor. Peygamberimiz bu müjdeyi şöyle veriyor:

"Kur'ân'da otuz âyetlik bir sûre vardır. Okuyan kimseye bağışlanıncaya kadar şefaat eder. O da Mülk Sûresi'dir."

Sûre bununla da kalmıyor, mü'mini cennete kadar taşıyor.

Hz. Enes'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyuruyor: "Kur'ân'da bir sûre vardır, okuyan kimseyi cennete sevk etmek için uğraşır."

Bu kadar fazileti bulunan bir sûreyi okumak yetmez, mümkünse ezberlemek de lazım. Bu teşviki Peygamberimiz yapıyor: "Tebârekellezi bi-yedihi'l-mülk'ün her mü'minin kalbinde olmasını isterdim."

İbni Abbas ise bu paylaşımı geliştirmemizi istiyor ve bir zatla aralarında şu konuşma geçiyor:

"Sana kalbine ferah verip sevindirecek bir hadisten haber vereyim mi?"

Adam, "Evet, buyurun" diyor.

İbni Abbas şu bilgiyi veriyor: "Tebarakellezî bi-yedihi'l-mülk'ü oku, onu eşine, bütün çocuklarına, evindeki küçüklere ve komşularına öğret. O sûre kıyamet gününde okuyan kimse hakkında Rabbine yalvarır yakarır, onun cehennem azabından korunması için istekte bulunur."

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İşte Cennet Kapılarını Açan Sûre

Kategori: Dualar, Ayetler, Hadisler

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1600

HÜZÜNLER KALDI BENDE...

Etiketler