Ehl-i Beyt gerçeğini anlamadan İslamı anlamak mümkün değildir. Peygamber Efendimizi (SAV) diğer peygamberlerden ayıran en önemli özellik Ehl-i Beyt’idir. İslam Peygamber Efendimizden sonra Ehl-i Beyt’le kaim olmuştur. Ehl-i Beyt’in imanı, İslam anlayışı her dönemde insanlara pratik bir örnek olmuştur. Onlar bulundukları dönemlerde Peygamber Efendimizin varisi, vekili ve de Kur’an’ı olması gerektiği şekilde yaşayan canlı Kur’anlardı. Yeryüzünde Ehl-i Beyt’ten kimsenin olmaması demek

Bu konu 1373 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Ehl-i beyti sevmek 1373 Reviews

Konuyu değerlendir: Ehl-i beyti sevmek

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1373 kez incelendi.

Aylin's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3321
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Tecrübe Puanı
    1053
    @Aylin's

Standart Ehl-i beyti sevmek

Ehl-i Beyt gerçeğini anlamadan İslamı anlamak mümkün değildir.
    Peygamber Efendimizi (SAV) diğer peygamberlerden ayıran en önemli özellik Ehl-i Beyt’idir.
    İslam Peygamber Efendimizden sonra Ehl-i Beyt’le kaim olmuştur.
    Ehl-i Beyt’in imanı, İslam anlayışı her dönemde insanlara pratik bir örnek olmuştur. Onlar bulundukları dönemlerde Peygamber Efendimizin varisi, vekili ve de Kur’an’ı olması gerektiği şekilde yaşayan canlı Kur’anlardı.
    Yeryüzünde Ehl-i Beyt’ten kimsenin olmaması demek kıyametin kopması demektir.
    Şimdi dilerseniz sözü fazla uzatmadan işin sahibine bırakalım ve Peygamber Efendimizin hadisleriyle Ehl-i Beyt gerçeğini bir nebze kavramaya çalışalım.
    O zaman göreceğiz ki Ehl-i Beyt İslam’ın merkezidir.
    “Ehl-i Beyti seveni Hak Teâlâ sever, buğz edene de buğz eder.” (İbni Asakir)
    “İslam’ın esası, bana ve Ehl-i beytime sevgidir.” (İbni Asakir)
    “Ehl-i beytim, Nuh’un gemisi gibidir. Tutunan kurtulur, tutunmayan, boğulur.” (Taberani)
    “Ehl-i Beytime, Cehennemlikten başkası buğzetmez.” (İ. Ahmed)
    “En iyiniz, Ehl-i Beytime iyilik edendir.” (Hakim)
    “Ehl-i Beytimi sevmeyen, ihtilafa düşer ve şeytana yoldaş olur.” (Hakim)
    “Vallahi Ehl-i beytimi sevmeyenin kalbine iman girmez.” (İ. Ahmed)
    “Ali’yi ancak mümin olan sever ve ona ancak münafık olan buğzeder.” (Nesai)
    “Ali’yi sevmek, ateşin odunu yaktığı gibi, Müslümanların günahını yok eder.” (İ. Asakir)
    “Ben ilmin şehriyim, Ali ise kapısıdır.” (Deylemi)
    “Ali’yi seven, beni sevmiştir. Ona düşmanlık, bana düşmanlıktır. Onu inciten beni incitmiştir. Beni inciten de Allahü teâlâyı incitmiş olur.” (Taberani)
    “Allah’ı seven beni sever, beni seven de, Ehl-i beytimi sever.” (Tirmizi)
    “Benden sonra Ehl-i Beytimle imtihan olunacaksınız.” (Taberani)
    “Tutunduğunuz vakit, asla dalalete düşmeyeceğiniz iki şeyi bıraktım: Allah’ın kitabı Kur’an ve Ehl-i beytim.” (Hatib)
    Ehl-i Beyt’in önemiyle ilgili birçok ayet-i kerime ve kutsi hadis, binlerce hadis mevcuttur.
    Ehl-i Beyt bu kadar önemli olmasına rağmen, Ehl-i Beyt’ten bu kadar kopuk olmamız oldukça düşündürücü bir konudur.
    Ehl- Beyt’in İslam açısından önemini bilen münafıklar hiçbir dönemde boş durmamışlar ve siyasi hırs sahiplerini de kullanarak bu tertemiz nesle hep çile çektirmişlerdir. Hatta Hz. Ali’nin neslinin birçoğunu şehit etmişlerdir.
    Ehl-i Beyt’e sahip çıkan hep yücelmiş, zarar verenler ise rezil rüsva olmuştur.
    Örneğin Ömer Bin Abdülaziz’in başarısından hep bahsedilir.
    Onun döneminde öyle bir bereket olmuştur ki zekat verilecek fakir insan bulunamamıştır.
    Ömer Bin Abdülaziz’in dönemi iki yıldır. Öncesi ve sonrası hep sıkıntılıdır.
    Peki, nedir Ömer bin Abdülaziz’i diğerlerinden ayıran özellik.
    Ömer bin Abdülaziz’den önce Ehl-i Beyt düşmanlığı o kadar artmıştı ki, Cuma hutbelerinde bile sürekli olarak Hz. Ali Efendimize ve Ehl-i Beyt’e hakaret ediliyordu.
    Ömer bin Abdülaziz başa geçtiği zaman ilk yaptığı icraat Ehl-i Beyt’e yapılan bu hakaretleri tamamen yasaklamak olmuştur.
    Diğer önemli adımı ise ne kadar Ehl-i Beyt sevdalısı alim ve arif varsa onları yanına almış ve akıl danışmıştır.
    Örneğin tasavvuf büyüklerinden Hasan-ı Basri hazretlerini Basra’ya kadı atamıştır.
    Ömer bin Abdülaziz dönemindeki başarının sırrı işte buradadır.
    O Ehl-i Beyt’e sahip çıkmıştır, Allah da onu bereketlendirmiştir.
    İşin sırrı Ehl-i Beyt’tetir.
    Dünyada ve ahirette huzur ve saadet mi arıyorsunuz, bolluk ve bereket mi arıyorsunuz, tek çıkış yolu var: o da Ehl-i Beyt’e sahip çıkmak, onların ipine sımsıkı sarılmaktır.

Ehl-i Beyt, dünyada bolluğun, bereketin, adaletin, merhametin, ahirette ise Cennetin ve Cemalullah’ın anahtarıdır.

alıntı

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Ehl-i beyti sevmek

Kategori: Ehlibeyt

Konuyu Baslatan: Aylin's

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1373

Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    479
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    100
    @Aybalam76

“ Ey İnsanlar ! Yakın bir zamanda Allah’ın davetine icabet edeceğim. Aranızda değeri biçilmez iki ağır emanet bırakıyorum. Biri Allah’ın kitabıdır, kendisi nur ve hidayet doludur. Öbürü ise Ehli Beytimdir. İkisine tutunursanız asla doğru yoldan çıkmıyacaksınız. İkisi de bana varıncaya kadar asla bir birinden ayrılmıyacaklar. Bakayım benden sonra bu iki halifeme nasıl davranacaksınız. Ehli Beytime karşı tutumunuzdan dolayı Allah’ın azabını hatırlatıyorum ! Ehli Beytime karşı tutumunuzdan dolayı Allah’ın azabını hatırlatıyorum ! Ehli Beytime karşı tutumunuzdan dolayı Allah’ın azabını hatırlatıyorum !!!”

Hz. Muhammed (S.A.V.)
    Kralların taçları beni bağlar büyümü
    Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
    Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
    Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

Etiketler